Instalacje
11 lutego 2012

Ogrzewanie elektryczne czy gazowe w domu kanadyjskim

Ogrzewanie elektryczne czy gazowe w domu kanadyjskim
Czyli
Koszty użytkowania i montażu

Koszt ogrzewania w domu to jeden z największych kosztów utrzymania domu. Dlatego warto zastanowić się, jakie ogrzewanie zamontować. Niezależnie od rodzaju ogrzewania musimy pamiętać o tym, że najważniejszym czynnikiem wpływającym na koszty ogrzewania jest ocieplenie budynku. Przede wszystkim więc warto zainwestować w dobrą izolację termiczną budynku. Dom kanadyjski ocieplony wełną o grubości 20cm osiągnie wartość U = 0,19 W/m²*K, a ocieplony wełną o grubości 30cm U=0,13 W/m2*K. Im większe okna, tym bardziej opłaca się zainwestować w okna trzyszybowe, o łatwo dostępnym dzisiaj współczynniku U=0,5 W/m²*K.

Do ogrzewania elektrycznego porównamy przede wszystkim najpopularniejsze w Polsce ogrzewanie gazowe.

.

OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE
Czyli grzejniki konwektorowe, 1 taryfa elektryczna

Zalety:

  1. niskie koszty użytkowania: średni koszt ogrzania budynku 130m2 wynosi ok. 400 PLN miesięcznie* (http://www.domykanadyjskie.com/koszty-uzytkowania/)
  2. każdy grzejnik może działać oddzielnie. Nie ma „centralnego” ogrzewania, dzięki czemu jeśli jednej osobie w domu jest zimno, to nie trzeba włączać pieca dla całego domu
  3. każdy grzejnik ma swój termostat i może mieć swój oddzielny programator za niewielkie pieniądze
  4. nie ma komina, który zajmuje miejsce (i kosztuje)
  5. nie ma pieca, który trzeba raz na rok konserwować i naprawiać, kiedy się psuje
  6. nie ma potrzeby budowania kotłowni
  7. nie ma ryzyka zaczadzenia tlenkiem węgla
  8. ewentualne naprawy są tańsze niż w przypadku ogrzewania wodnego, bo grzejniki elektryczne są dwukrotnie tańsze niż wodne (materiał plus montaż)
  9. nie ma opłaty stałej 70 PLN* miesięcznie (opłata stała za prąd jest zawsze, niezależnie od tego, czym sie grzeje). Sumaryczna opłata abonamentowa za gaz to 840 PLN rocznie!
  10. ogrzewanie bezobsługowe
  11. tania instalacja grzewcza (ok. 30.000 PLN* tańsza niż gazowa)
  12. małe grzejniki
  13. ogrzewanie elektryczne jest oszczędniejsze czasowo, bo grzeje od razu powietrze, czyli od razu mamy pożądany przez nas skutek. Piec gazowy najpierw grzeje wodę, którą pompka przepycha do grzejników. Grzejniki nagrzewają się i uciekające z nich ciepło dopiero ogrzewa nam powietrze.

Wady:

  1. jak nie ma prądu to nie ma ogrzewania. Ale jak nie prądu to nie ma ŻADNEGO ogrzewania, bo piec na gaz i tak zasilany jest prądem, tak samo piec na ekogroszek itd. Jak nie ma prądu to trzeba rozpalić w kominku 🙂
  2. Ogrzewanie elektryczne wymaga sterowania, aby grzejniki załączały się tylko wtedy, kiedy chcemy oraz aby grzały do zadanej przez nas temperatury.

.

OGRZEWANIE GAZOWE
Czyli wodne grzejniki zasilane piecem gazowym na gaz ziemny (propan jest droższy w użytkowaniu)

Zalety:

  1. ogrzewanie bezobsługowe
  2. niskie koszty użytkowania: średni koszt ogrzania budynku 130m2 wynosi ok. 400 PLN miesięcznie*

Wady:

  1. jak nie ma prądu to nie ma ogrzewania. Piec na gaz i tak zasilany jest prądem, tak samo piec na ekogroszek
  2. abonament 70PLN* płaci się przez cały rok, niezależnie od tego, czy gaz zużywamy czy nie
  3. koszt corocznego przeglądu i czyszczenia pieca – ok. 150 PLN
  4. koszt ewentualnych napraw pieca, ponieważ żywotność dzisiaj produkowanych pieców określa się na ok. 10-12 lat
  5. droga instalacja grzewcza – droższa od elektrycznej o ok. 30.000 PLN (komplet z kominem, przyłączem gazowym, instalacją gazową i dokumentacją)
    • koszt postawienia komina – ok. 5.000 PLN z obróbkami blacharskimi i tynkowaniem
    • koszt pieca z zasobnikiem wody oraz koszt instalacji grzewczej wodnej z grzejnikami i programatorem – ok. 23.000 PLN
    • koszt projektu – ok. 1.000 PLN
    • koszt opinii kominiarskiej – ok. 100 PLN
    • koszt ZUDu (Zakład Uzgadniania Dokumentacji) – ok. 400 PLN
    • koszt wykonania przyłącza – ok. 1500 PLN
    • koszt wykonania instalacji gazowej wewnętrznej – ok. 3.000 PLN
    • koszt inwentaryzacji powykonawczej oraz zamontowania gazomierza – ok. 1.000 PLN
    • koszt odbioru kominiarskiego – ok. 200PLN
    • koszt czujki gazowej – ok. 250 PLN (sprzężonej z alarmem – zawiadomi nas, jeśli gaz się ulatnia)
  6. budowa na kredyt sprawia, że różnica w kosztach montażu ogrzewania jest jeszcze większa. Większość osób buduje z kredytu, a nie własnych oszczędności, więc jeśli bierzemy 30.000 PLN kredytu więcej to jest to realna część miesięcznej raty.
  7. ryzyko zatrucia się tlenkiem węgla
  8. ogrzewanie centralne, czyli piec grzeje wszędzie albo nigdzie. Można oczywiście przykręcić termostat na grzejniku, ale jeśli chcemy włączyć tylko jeden grzejnik to musimy przykręcić wszystkie termostaty w całym domu. Czasami też może być problem z włączeniem się pieca. Jeśli programator sterujący piecem jest w pomieszczeniu, w którym z natury jest cieplej (pomieszczenie wewnątrz domu), a chcemy włączyć ogrzewanie w narożnym pokoju, który zawsze będzie miał niższą temperaturę ze względu na dwie ściany zewnętrzne to będziemy musieli przeprogramować piec albo oszukać programator chłodząc powietrze wokół niego
  9. musimy mieć możliwość podłączenia się do sieci gazowej
  10. trzeba uzyskać pozwolenie na budowę instalacji gazowej
  11. w domu musimy mieć pomieszczenie przeznaczone na kotłownię lub odpowiednio dużą łazienką. Oba pomieszczenia muszą spełniać konkretne warunki (np. odpowiednia kubatura pomieszczenia)
  12. Ogrzewanie gazowe wymaga sterowania piecem, aby grzejniki załączały się tylko wtedy, kiedy chcemy oraz aby grzały do zadanej przez nas temperatury.

.

CENY ENERGII

Jeśli porównujemy koszty ogrzewania to warto porównywać tylko rodzaje ogrzewania zasilane tym samym paliwem.

Jeśli porównamy jak drożały różne paliwa to można wysnuć wniosek, że inwestycja musi się zwrócić w ciągu 2-3 lat. Przykład jak drożały różne paliwa w latach 1997-2007:

Źródło: http://przewodnik.rockwool.pl/media/24671/energooszczedne_budownictwo_press.pdf, str. 3.

.

PIEC NA GAZ ZIEMNY
Jeszcze dwa lata temu ogrzewanie gazem było nieco tańsze w użytkowaniu niż ogrzewanie elektryczne. Jednak finalnie jego montaż nie był opłacalny, ponieważ czas zwrotu inwestycji był zbyt długi (ok. 50 lat). Przeliczaliśmy to dla różnicy w kosztach ogrzewania, która istniała jeszcze 2-3 lata temu.
Wtedy średni miesięczny koszt ogrzewania gazem ziemnym był niższy niż elektrycznie o ok. 100 PLN.
Roczna różnica to zaledwie 600 PLN (sezon grzewczy trwa w Polsce 6 miesięcy).
Różnica pomiędzy kosztem montażu instalacji gazowej a elektrycznej to 30.000 PLN.
Jeśli podzielimy dodatkowe 30.000PLN przez oszczędność 600PLN to wyjdzie nam, że zainwestowana kwota zwróci się po 50 okresach grzewczych, a więc po 50 latach.

I to przy założeniu, że piec nie będzie się psuł i nie będziemy robić obowiązkowych corocznych przeglądów.
Patrząc na zapowiadane podwyżki może się okazać, że za 3 lata koszt ogrzewania gazem będzie dużo wyższy niż energią elektryczną.

.


PIEC NA PROPAN (GAZ CIEKŁY Z BUTLI)

Ogrzewanie na propan ma niemal wszystkie wady ogrzewania na gaz ziemny (nie wymaga tylko pozwolenia na budowę). Dodatkową wadą jest fakt, iż gaz ciekły jest w użytkowaniu niestety dużo droższy niż ziemny. W kotłowni trzeba zrobić też dodatkową wentylację – zwykłą dziurę bezpośrednio przez ścianę – aby ewentualny ulatniający się gaz mógł uciec poza dom. Ta dodatkowa wentylacja bardzo chłodzi nam pomieszczenie techniczne, gdzie przecież zwykle mamy też pralnię i suszarnię.
.

PIEC NA OLEJ OPAŁOWY
Jakieś 15 lat temu mnóstwo ludzi zakładało piece olejowe, bo olej był „taki tani”. Tymczasem jego cena w ciągu 10 lat wzrosła o 330%! Więc w rzeczywistości nie zwróciła się żadna inwestycja, bo dzisiaj olej jest najdroższym (obok propanu) paliwem.

.

PIEC NA EKO GROSZEK
Koszt instalacji grzewczej jest wysoki (instalacja wodna). Wymagana jest kotłownia. Kotłownia jest brudnym pomieszczeniem (nie można jej połączyć z pralnią i suszarnią). Koszty użytkowania bardzo wzrosły w ciągu ostatnich kilku lat (dzisiaj tani jest tylko eko-groszek o bardzo niskiej jakości, zatem mało kaloryczny).

.

OGRZEWANIE WODY

OGRZEWANIE WODY PRĄDEM:
Koszt ogrzewania wody zwykłym bojlerem elektrycznym to ok. 50-100 PLN miesięcznie, w zależności od ilości mieszkańców oraz ilości wody przez nich użytkowanej. Koszt podany dla 2-4 osób.

.

OGRZEWANIE WODY GAZEM:
Koszt ogrzewania wody piecem gazowym dwufunkcyjnym to ok. 150 PLN miesięcznie (80-100 PLN zużycie gazu plus 70 PLN miesięczny abonament gazowy, który płaci się zawsze, nawet przy zerowym zużyciu gazu). Koszt podany dla 4 osób.

*dane za rok 2010/2011
*wszystkie koszty realne podawane na tym portalu dotyczą domów wybudowanych przez firmę Inez Co. Domy Kanadyjskie – ocieplonych wełną o dobrym współczynniku ciepła, wykonanych w bardzo dokładny sposób, z porządnymi oknami oraz kominkami przeznaczonymi do ciągłego grzania (Jotul, Dovre), a nie standardowymi, najtańszymi wkładami.

Komentarze
  1. Witam, jaki zastosować przelicznik przy doborze grzejników konwektorowych, domek szkieletowy z poddaszem użytkowym, ocieplenie; dół 25cm wełny, dach 20cm wełny,strop nad poddaszem 30cm, wszystko lambda 0,039
    Czy przy takim ociepleniu wystarczy dać przelicznik 60W/m2?
    Czyli np salon z aneksem kuchennym ma, 38m2, 38x60W = 2280W,
    czy wystarczy dać w tym pomieszczeniu 1 grzejnik 1000W i 2 grzejniki po 750W? Bardzo proszę o w miarę szybką odpowiedź

    1. Wystarczy.
      Większość grzejników ma przedział watowy co 500. Grzejniki elektryczne są tanie, więc jeśli z wyliczeń nam wychodzi 540W na pomieszczenie to radzę kupić grzejnik 1000W. Różnica w złotówkach żadna (ze 40 PLN), a lepiej nie obciążać urządzeń grzewczych w 100%.
      Ogólnie:
      do standardowych pokoi grzejniki 1000W.
      Do małych pomieszczeń typu pralnia, wiatrołap itp 500W
      Salon zwykle 2 sztuki po 1000 lub 1500W. W dużym pomieszczeniu – o ile jest taka możliwość, żeby nie przeszkadzały – lepiej dać więcej grzejników, ale mniejszych niż jeden duży.

      DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
  2. Jestem na etapie budowy domu kanadyjskiego o pow. 111 m2. Jest to dom parterowy. W projekcie mam ogrzewanie gazowe z podłogówką w 70% domu, tylko w 3 pokojach po 13m2 każdy, są przewidziane kaloryfery.

    Co byście Wy mi polecili?

    1. Jak wynika z powyższego artykułu polecilibyśmy ogrzewanie elektryczne 🙂

      DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
  3. Witam, chciałam sie zapytać czy zamontowanie ogrzewania elektrycznego (polaczenia tej instalacji z juz istniejącą w domu – ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym) jest skomplikowane i kosztowne?
    Zalezy nam aby ogrzewanie elek. bylo jako dodatkowe, kiedy dluzej nie ma nas w domu. Aby temp. w domu nie spadł poniżej jakiejś wartości.
    Dom/mieszkanie w bliźniaku 60m2, parterowy budowany systemem kanadyjskim 🙂
    Pozdrawiam
    Monika

    monika | | Odpowiedz
    1. Grzejniki elektryczne nie są spięte z instalacją wodną. Proszę przejrzeć stronę http://www.atlantic-polska.pl. Tam są pokazane grzejniki konwektorowe, o których piszemy.
      Do podgrzewania wystarczą dwa grzejniki po 1000W rozmieszczone w dwóch końcach mieszkania, ewentualnie jedna sztuka 1500W-2000W centralnie. Ustawione na „niezamarzanie”.

      DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
  4. Witam,
    w opisie zalet ogrzewania elektrycznego w pkt.11 jest mały błąd w nawiasie zamiast „elektryczna” powinno być gazowa.
    U osób „krótko” czytających ten błąd może podtrzymywać wiarę w wyższość ogrzewania gazowego.
    Świetna, bardzo pomocna strona.
    Dziękuję serdecznie i pozdrawiam.
    Maciej

    Maciej | | Odpowiedz
    1. Dziękujemy za zgłoszenie. Błąd już naprawiony.
      Cieszymy się, że strona się przydaje!

      DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
  5. Dom szkieletowy 90mkw (góra i dół 2x 45mkw)
    Parter wodna podłogówka i kominek bez RCP.
    Góra wodne grzejniki.

    Czy opłaca się ogrzewan prądem np. kocioł Kospel, czy raczej Pelletem?

    Proszę o uwagi.

    Marek | | Odpowiedz
    1. Czy ten dom jest już zbudowany?

      DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
    2. Najtańszy sposób ogrzania miesięcznie to zwykłe grzejniki elektryczne (konwektorowe). Przy tej powierzchni koszt w 2014 wyniósłby średnio ok. 250-300 PLN miesięcznie w zimnych miesiącach.
      Kominek na pewno będzie dobry. Lepszy byłby z rozprowadzeniem powietrza, ale już sam i tak na pewno ogrzeje dom w dużym stopniu przez klatkę schodową.
      Koszt ogrzewania kominkiem będzie niższy niż prądem, ale tylko poniżej zera. Jeśli temperatury będą dodatnie to taniej będzie grzać prądem.
      Każde centralne ogrzewanie wodne będzie mniej wydajne niż jakiekolwiek niecentralne.
      Ogrzewanie pelletem tak małego domu to szkoda miejsca w budynku. Trzeba mieć kotłownię, w której w dodatku nawet suszarni się nie zrobi. Szkoda miejsca. Nie mówiąc już o tym, że piec na pellet nie jest bezobsługowy. Koszty ogrzewania z kolei będą porównywalne do prądu.

      DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
  6. Szanowni Państwo,

    Dom szkieletowy 90mkw (45 parter, 45 poddasze)
    Wykonawca proponuje:
    -podłogówka wodna parter, kocioł c.o. i c.w.u. firmy Kospel(zatem i woda, by z tego ciepła cały rok była)
    -grzejniki konw. poddasze
    -kominek salon z otwarta kuchnia, bez rozprowadzenia ciepła.

    Pytanie:
    Z czego rezygnować albo jak najlepiej ogrzewać dom o tym metrażu?

    (wełna 20cm srodek, 5 cm styropian na zewnątrz) to duzo, malo?

    Dziekuje i pozdrawiam.

    1. Najtaniej i najłatwiej: elektrycznymi grzejnikami konwektorowymi.
      Miesięczny koszt ogrzewania tego domu będzie oscylował w granicach 250-300 PLN w zimowych miesiącach przy ociepleniu 20cm wełny.
      Podłogówka jest gorszym wyborem, bo trudniej się nią steruje i są większe straty.
      Styropianu nie kładzie się na domach szkieletowych. Prosimy poczytać na http://www.domykanadyjskie.com/2011/02/13/elewacja-dlaczego-nie-styropian/

      DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
  7. Witam serdecznie.
    Tak czytam i czytam o ogrzewaniu szkieletowca i suma sumarum już mi się wszystko pomieszało i pokręciło.Proszę napisać w 2 zdaniach jaki jest najlepszy i najtańszy sposób na ogrzanie takiego domu oraz wody. Z góry dziękuję za odpwoedź

    Patrycja | | Odpowiedz
    1. 🙂 W dwóch zdaniach:
      1. Ogrzewanie elektryczne grzejnikami konwektorowymi na jedną taryfę plus – jeśli ma Pani możliwości finansowe – kominek Jotul lub Dovre z rozprowadzeniem powietrza (ale kominek niekoniecznie).
      2. Woda grzana termą elektryczną o pojemności 30 litrów na jedną osobę stale zamieszkującą budynek.
      Pozdrawiam

      DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
  8. Co może ktoś powiedzieć o piecach akumulacyjnych do domków kanadyjskich, czy ktoś z was jest użytkownikiem takich urządzeń ?? Ponieważ zamierzam kupić takie urządzenia w Krakowie w firmie Adagre, może też mi ktoś coś powie o tej firmie ??

    1. Montaż pieców akumulacyjnych w budynku szkieletowym nie ma sensu. Zaletą tych domów jest brak kumulowania ciepła. Piece akumulacyjne są dobre do domów murowanych, które kumulują ciepło, więc i ogrzewanie musi być ciągłe. W domach szkieletowych grzejemy tylko wtedy, kiedy potrzebujemy, więc skutek ogrzewania musi być natychmiastowy. Reasumując: nie polecamy pieców akumulacyjnych do ogrzewania domów szkieletowych.

      DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
  9. Czy moze stosowaliscie w Waszych domach – podobno najpopularniejsze w Stanach ogrzewanie nadmuchowe:

    Popularność systemów nadmuchowych w USA (rok 2009)
    Liczba wybudowanych nowych domów 520 000
    Ogrzewanie nadmuchowe (gaz lub olej) 56%
    Ogrzewanie nadmuchowe (pompa ciepła ) 37%
    Ogrzewanie wodne lub parowe 3%
    Pozostałe systemy (w tym domy bez ogrzewania) 4%

    tyzine | | Odpowiedz
    1. W jednym mieliśmy ogrzewanie nadmuchowe gazowe na gaz propan.
      Komfort podobno super, ale koszty instalacji horrendalne.
      Koszty użytkowania z kolei chyba najwyższe z tych, o których słyszeliśmy. Propan jest drogi, podobnie zresztą jak olej u nas.
      Pompa ciepła kosmicznie droga w instalacji, albo nie do końca sprawna (statystycznie u nas jest zimniej niż w USA). Gaz ziemny tez tani nie jest, ale na pewno koszty użytkowania byłyby niższe niż przy tym propanie.

      DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
  10. Witam, a co Pani powie na ogrzewanie kanadyjczyka panelami na podczerwien (zuzycie energii ok. 30W/m3 kubatury – dobrze dobrany panel powinien grzac/pobierac prad, przy -20 C do 6 h na dobe), czyli takimi promieniami jak np. w saunach infrared – co prawda nie grzeja one powietrza tylko przedmioty, ktore oddaja je potem oraz ludzi i tu chyba rowniez nie chodzi o akumulacje jego w scianach – tylko szybka zmiane temp. jak jest potrzeba? Czy w ktoryms z Panstwa budowanych domow ktos moze zastosowal np. zamiast konwektorow owe panele? Mam tez watpliwosc co do braku komina (ktorego koszt czesto odejmujecie od inwestycji w ogrzewanie), gdyz nie znam nikogo kto wybierajac konwektory zrezygnowal z awaryjnego ogrzewania kominkiem 🙁

    Halina | | Odpowiedz
    1. Niestety nie zastosowaliśmy takich paneli w żadnym domu, jak dotąd. Mamy nawet specjalną ofertę od importera, gdyby ktoś był zainteresowany taką instalacją.
      Zatem szczegółów z praktyki nie znam.
      Co zaś do komina to jeśli ktoś chce kominek to oczywiście, że robimy. Ale w porównaniu piszemy o kominie do pieca gazowego. A jeśli ktoś chce jeszcze kominek to musi postawić dwa kominy. Nie da się dwóch pieców wpiąć w jeden komin.
      PS: jeśli mówimy o awaryjnym ogrzewaniu to czy chodzi o brak prądu? bo jeśli tak, to przy gazowym jak nie ma prądu to i tak nie ma ogrzewania.

      DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
      1. Nie chodzilo mi o brak pradu – tylko o fakt ze nawet jak ktos decyduje sie na te konwektory to i tak przewaznie buduje kominek z kominem – na wypadek braku pradu i czy duzego mrozu – zeby nie zbankrutowal jak rachunek za prad przyjdze 🙂 a co do tych paneli to swego czasu tu w komentarzach widzialam jakies zapytanie/oferte – ale chyba zniknela – wiec prosze na maila albo tutaj o podanie kontaktu do tego importera, dziekuje

        Halina | | Odpowiedz
        1. Dlatego też jak budujemy domy to zawsze najpierw ustalamy szczegółowy zakres robót. To, że nasze domy są wyceniane według standardowego zakresu robót to nie oznacza, że tak je budujemy. W zasadzie nie zdarza się nam zbudować dom bez kominka. Ale oprócz kominka często montujemy też alarmy, odkurzacze centralne itp. A standardowe wyceny muszą być według stałych założeń, które powstawały na bazie najczęściej wybieranego przez klientów wykończenia, ale też z założeniem, że wstawiamy tylko to co jest niezbędne do zamieszkania w całkowicie wykończonym budynku.
          Zatem jeśli ktoś planuje kominek to go wstawiamy. Czasami murujemy sam komin, żeby był gotowy, a kominek klient wstawia później.

          W sprawie ogrzewania proszę o maila na inez@inez.com.pl. Na portalu domykanadyjskie.com nie mieliśmy takiej oferty, ale na którymś z for tak. Muszę poszukać na dysku i wyślę kontakt mailem.

          DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
  11. Jakiego rzędu zapotrzebowania na moc są w takich domach, i jakiej grubości kable muszą być kładzione aby dostarczać energię do grzejników po 2 KW? Rozumiem, że na każdy grzejnik musi być oddzielny kabel (obwód).

    Andrzej | | Odpowiedz
    1. Wystarczająca moc dla budynku ogrzewanego energią elektryczną (grzejnikami konwektorowymi) to 15-18kW. Różnie to jest w różnych zakładach energetycznych. Proszę pytać o bezpiecznik 32A. Taki na pewno wystarczy przy standardowej wielkości budynku (do 200-250m2) i w miarę standardowej instalcji elektrycznej.
      Przewody zasilające grzejniki wystarczą 3 x 2,5mm. Na jednym obwodzie nie więcej niż trzy grzejniki 1000W. Grzejniki 2000W stosuje się sporadycznie i zasila na osobnym obwodzie lub w powiązaniu z jakimś mniejszym grzejnikiem.

      DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
      1. Bardzo dziękuję, już nie mogłem się doczekać na odpowiedź, ale w końcu były wakacje.

        Andrzej | | Odpowiedz
        1. Przepraszamy za późną odpowiedź. Portal prowadzimy charytatywnie, więc zawsze nasza firma i obowiązki w niej są na pierwszym miejscu.
          Pozdrawiam

          DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
  12. Witam,

    Chciałem uzyskać fachowej opinii bo również zastanawiam się nad sposobem ogrzewania „kanadyjczyka”. Chciałem się dowiedzieć, co Państwo sądzą o dynamicznych piecach akumulacyjnych ładujących się w nocnej taryfie i oddających ciepło w ciągu dnia (np. duoheat firmy dimplex) ?

    Dawid | | Odpowiedz
    1. Jesteśmy przeciwnikami jakiegokolwiek ogrzewania kumulującego ciepło w szkielecie. Ogrzewanie kumulujące ciepło jest dobre dla domów murowanych, które także kumulują ciepło. Szkielet ogrzewa się inaczej – grzejemy tylko powietrze, więc ogrzewa się wtedy, kiedy potrzebujemy. Dlatego tutaj bardziej potrzebna jest automatyka sterująca ogrzewaniem niż piec kumulujący ciepło. Włączony będzie się grzał w tańszej taryfie, a później oddawał ciepło czy tego chcemy czy nie (na przykład kiedy przez okno zaświeci słońce i od razu w szkielecie odczuwa się ciepło).
      Pamiętajmy też, że jeśli mamy dwie taryfy to druga jest tańsza, ale pierwsza jest droższa niż ta jedyna, kiedy mamy tylko jedną taryfę. De facto w dziennych godzinach wszystkie lodówki, komputery, zmywarki i inne urządzenia będą zużywały prąd droższy niz kiedy mamy tylko jedną taryfę. A nie wyobrażam sobie nakładania na nas samych obostrzeń: „zmywarkę włączaj tylko po 22.00” 😉

      DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
  13. Witam,
    Obecnie jestem na etapie wyboru firmy, która ma wybudować mój szkielet. Wszyscy wykonawcy polecają ogrzewanie kominkiem z DGP i grzejniki elektryczne. Nie brałem pod uwagę wcześniej ogrzewania elektrycznego, ale po zapoznaniu się z opiniami na różnych forach stwierdziłem, że jest to akceptowalna finansowo forma ogrzewania – zwłaszcza przy drugiej taryfie. Natomiast pozostaje jeszcze kwestia przygotowania ciepłej wody użytkowej – codziennego – też elektrycznie. Jeden z wykonawców polecił mi firmę Atlantic i ich zasobnik z pompą ciepła wspomagającą nagrzewanie wody. Rodzina 4-osobowa, nieduży domek ~80m2. Czy może zna Pani tę firmę i jakość oferowanych przez Nią produktów?

    seeman | | Odpowiedz
    1. Witam,

      Znam produkty firmy Atlantic i ogólnie jestem z nich zadowolona.
      Jeśli chodzi o zasobnik z pompą ciepła to niestety nie jestem w stanie nic powiedzieć, bo nie używamy ich. Jako firma Inez Co. Domy Kanadyjskie budujemy domy szkieletowe i zwykle montujemy tam grzejniki elektryczne konwektorowe oraz zwykłą termę elektryczną 120 litrów. Terma daje sobie bez problemu radę z ogrzaniem wody dla 4 osób i nikt do tej pory nie narzekał, że brakuje mu wody.
      Koszt miesięczny ciepłej wody to – w zależności od zużycia konkretnej rodziny – od 50-100 PLN miesięcznie.
      Radzę przeliczyć koszt zakupu w stosunku do realnych kosztów użytkowania (nie teoretycznych) i wtedy zadecydować, co montować.

      Druga taryfa nie jest dobrym rozwiązaniem dla domu szkieletowego i grzejników. Nocą grzejemy znacznie mniej niż w ciągu dnia. Jeśli nocny prąd jest tańszy, to dzienny jest droższy niż kiedy mamy tylko jedna taryfę.
      Szkielety grzeje się zupełnie inaczej niż domy murowane.

      DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
  14. A co Pani sądzi o elektrycznym, akumulacyjnym ogrzewaniu podłogowym w domu szkieletowym?
    Oczywiście pytanie dotyczy domów z podłogami na gruncie w postaci wylewek anhydrytowych.
    Pozdrawiam.

    1. Największym plusem domu szkieletowego jest brak bezwładności cieplnej. Dzięki temu możemy błyskawicznie ogrzać powietrze wewnątrz budynku, a ściany pozostają zawsze „neutralne”, ponieważ nie nabierają ani zimna, ani ciepła (oczywiście w uproszczeniu).
      Dlatego jestem przeciwnikiem ogrzewania kumulującego ciepło, bo jest to jakby pomieszanie dwóch technologii: murowanej (kumulującej ciepło) i szkieletowej (nie kumulującej). W takiej sytuacji nie da się łatwo regulować temperatury.
      Wyobraźmy sobie niską temperaturę na zewnątrz. Nocą ogrzewanie działa, bo zimno. Rano słońce zagląda do domu przez okna i błyskawicznie ogrzewa nam pomieszczenie. Termostat wyłącza ogrzewanie, ale podłoga oddaje ciepło przez kolejnych kilka godzin (odczuwalnie, bo w rzeczywistości oddaje dużo dłużej). Z kolei jeśli raptem spadnie temperatura (ktoś zapomniał zamknąć okna na cały dzień, a ogrzewanie było wyłączone) i włączymy bezwładną podłogówkę to musimy odczekać kilka godzin, zanim w pomieszczeniu odczujemy podwyższenie temperatury, bo kable grzewcze muszą najpierw nagrzać beton, a dopiero on oddaje ciepło do pomieszczenia.
      Zatem jeśli ktoś lubi podłogówkE (rozumiem, bo ciepła podłoga jest przyjemna) to polecam maty grzewcze zatopione w kleju pod płytkami. One muszą nagrzać tylko cienką płytkę, więc reakcja jest znacznie szybsza.
      Pozdrawiam

      DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
  15. Witam serdecznie.
    Napisała Pani o konieczności wymiany swojego prywatnego pieca. Czy można wiedzieć jaki piec (rodzaj ogrzewania) używa Pani dzisiaj?
    Pozdrawiam.
    Witek.

    1. W dalszym ciągu mam ogrzewanie gazowe, bo taką mam instalację. Kupiłam najprostszy piec firmy De Dietrich plus oddzielnie zasobnik. Prawdę mówiąc nie lubię go, bo wszystko ma programowane elektronicznie, a osobiście jestem zwolennikiem prostoty: brakuje mi zwykłego pokrętła „cieplej-zimniej” 😉
      Dodatkowo od jakiegoś czasu mam założony elektryczny grzejnik konwektorowy w pokoju u córki, której jest zawsze zimno (narożny pokój, północna ściana i zmarzluch w środku). Jest zachwycona tym, że nie jest zależna od pieca, który grzeje dla wszystkich tak samo.
      Pozdrawiam ciepło 🙂

      DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
  16. W obliczeniach jest błąd. Jest napisane: „Jeśli podzielimy dodatkowe 30.000PLN przez oszczędność 600PLN to wyjdzie nam, że zainwestowana kwota zwróci się po 50 miesiącach grzewczych.” a powinno być: „po 50 okresach grzewczych” czyli po 50 a nie 100 latach.

    1. Bardzo dziękujemy za zwrócenie uwagi 🙂 Błąd już poprawiliśmy.
      Na szczęście różnica – mimo że na oko duża – nie wpływa na sens wypowiedzi.
      PS: Właśnie dzisiaj wymieniam swój prywatny piec gazowy. Był dobrej firmy i serwisowany przez uprawnionego gazownika posiadającego uprawnienia od firmy producenckiej. Piec ma 11 lat i przeżył już kilka (około 8) napraw, z czego dwie były dość kosztowne (ok. 1000 PLN każda). Kilka dni temu zepsuł się znowu – padła część wymieniana dokładnie 10 miesięcy temu, w grudniu 2011.

      DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Aby zostawić komentarz wypełnij wszystkie pola.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Inez Co. Domy Kanadyjskie. Uwaga! Wszystkie komentarze są moderowane.