Instalacje
12 lutego 2012

Drewno do kominka

Drewno do kominka
Jakie i jak przygotowane?

Przede wszystkim należy palić suchym liściastym drewnem.
Jakie drewno? Przede wszystkim:
– dąb
– grab
– brzoza
– wszystkie gatunki owocowe

Jak suche?
Drewno nie może mieć więcej niż 20% wilgotności, jeśli chcemy, aby dawało nam maksymalną ilość ciepła. Najlepiej korzystać ze składów drewna, w których pracownicy dysponują miernikiem wilgotności lub kupić swój (koszt ok. 400PLN). Warto o tym pamiętać, bo może nam to oszczędzić nawet 50% kosztów drewna. Różnica pomiędzy suchym a mokrym drewnem to nawet połowa ciepła, które ono wytwarza. Jeśli zużyjemy 10m3 mokrego drewna do ogrzania domu, to suchego zużylibyśmy 5m3, a w konsekwencji – zapłacilibyśmy o połowę mniej.

Jak przygotować dobre drewno do kominka?
Jeśli kupujemy mokre drewno w długich kłodach (zwykle sprzedawane jest w odcinkach  1,2m) to należy je jak najszybciej pociąć na cztery części, aby zmieściło się do wkładu kominkowego. Później każdą część należy porąbać na szczapy.
Im szybciej to zrobimy tym łatwiejsza będzie praca. Kiedy drewno dosycha to twardnieje – ulatnia się z niego woda, a zostaje „drewno właściwe” 😉
Gatunki różnią się pomiędzy sobą, ale ogólnie należy przyjąć, że nie można zostawić drewna w kłodach nie pociętego, bo zgnije lub spróchnieje. Tylko nielicznym nic się nie stanie, ale nie należy liczyć na to, że trafiliśmy akurat na ten gatunek 

Jeśli nie bardzo mamy czas na porąbanie drewna od razu to należy przynajmniej przeciąć je na pół. Chodzi o to, aby zaczęło schnąć i nie niszczało. Drewno w okrąglaku, z korą na wierzchu, nie schnie. Rolą kory w drzewie jest między innymi właśnie ochrona przed wysychaniem.

Suszenie
Kiedy drewno mamy już porąbane trzeba je odpowiednio składować.
Drewno musi być zadaszone – choćby przykryte zwykłą folią obciążoną czymkolwiek, aby wiatr jej nie zwiał. Trzeba tylko pamiętać, że drewno zabezpieczamy tylko przed opadami, zatem przykryte ma być na górze, ale boki muszą być widoczne. W ten sposób deszcz nie będzie go moczył, ale przewiewający pomiędzy szczapami wiatr będzie je suszył.

Szczapy drewna powinny być złożone na przemian: pierwsza warstwa wzdłuż, druga w poprzek i tak na zmianę. W ten sposób drewno nie spadnie nam tak łatwo ze sterty, a dodatkowo będzie bardzo dobrze schło. Składowanie powinno odbywać się w przewiewnym miejscu. Im więcej wiatru tym lepiej dla drewna i dla nas – będziemy szybciej mogli z niego korzystać.

Czas schnięcia drewna zależy przede wszystkim od gatunku, ale też od miejsca składowania oraz pogody. Im bardziej wilgotne lato tym dłużej schnie. Nie chodzi tylko o opady deszczu (jest przed nimi zabezpieczone), ale też o wilgotność powietrza. Największy wpływ na czas schnięcia ma jednak gatunek drewna. Im gęściejsze tym dłużej schnie.
W standardowych warunkach brzoza potrzebuje jednego sezonu na osiągnięcie żądanej wilgotności. Dąb potrzebuje na to dwóch lat. Ogólnie można przyjąć, że im lepsze drewno (bardziej kaloryczne, czyli daje więcej ciepła) tym dłużej musi schnąć.

Warto więc kupować drewno rzeczywiście suche lub kupować je z dużym wyprzedzeniem. Nie opłaca się palić zbyt mokrym drewnem – szkoda pieniędzy i komina.

Mokre drewno = brudny wkład kominkowy i komin
Jak sprawdzić czy mamy suche drewno?
Po pierwsze: jak wrzucone do kominka nie syczy to już nie jest źle 😉
A mówiąc serio:
Kiedy palimy mokrym drewnem to szyba we wkładzie kominkowym będzie zawsze czarna. Zbyt wilgotna sadza osadza się (nomen omen) na szybie. Wystarczy zrobić doświadczenie: kupić bardzo suche drewno i wrzucić kilka szczap do kominka. Po kilku godzinach szyba będzie czysta! Sucha sadza razem z gorącym powietrzem ucieka przez komin. Mokra osiada na jego ściankach i na wkładzie.

Kominiarz musi częściej czyścić komin podczas palenia mokrym drewnem. Kiedy używamy suchego czyszczenie komina dość często ogranicza się do stwierdzenia „nie było czego czyścić” 🙂 Co oczywiście nie zwalnia nas z odpowiedzialności z corocznych kontroli kominiarskich.

Zobacz również:

Kominek w domu kanadyjskim
Kominek – jak go poprawnie i bezpiecznie używać?

Komentarze
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Aby zostawić komentarz wypełnij wszystkie pola.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Inez Co. Domy Kanadyjskie. Uwaga! Wszystkie komentarze są moderowane.