Jak wykonać ogrzewanie podłogowe na fundamencie ze stropem drewnianym nad pustką podpodłogową (crawl space)?
To zależy jaki rodzaj ogrzewania wybrałaś/-eś. My polecamy ogrzewanie elektryczne, najlepiej współpracujące z panelami PV (to te, które robią prąd, a nie ciepłą wodę).
Ogrzewanie elektryczne nie jest ogrzewaniem centralnym, więc jest najlepszym do domu szkieletowego. Jeśli wybrałaś/-eś ogrzewanie wodne – przejdź dalej.
PODŁOGÓWKA ELEKTRYCZNA w domu szkieletowym
Na podłogi możemy położyć maty grzewcze (pod płytki) lub folie grzewcze (pod panele lub deskę, ale też na ściany czy sufity). Nie polecamy folii grzewczych pod płytki.
Zarówno dzisiejsze maty, jak i folie mogą być sterowane analogowo, cyfrowo, jak też przez internet.
Maty grzewcze przykleja się do przygotowanej wcześniej OSB (lub innej płyty, którą położyliśmy na stropie) i pokrywa się wysokoelastycznym klejem. Trzeba uważać, aby nie przeciąć przewodów (kabelków). Po wklejeniu i odczekaniu odpowiedniego czasu, żeby pierwszy klej całkowicie wysechł (nie pytaj, ile to czasu, bo nigdy nie wiadomo – wszystko zależy od temperatury w pomieszczeniu oraz wilgotności powietrza – lepiej za długo niż za krótko) dobrze jest włączyć matę na chwilę i sprawdzić czy działa. Jeśli tak – wyłącz od razu, bo klej powinien dobrze odpocząć przed uruchomieniem ogrzewania na dobre. Jeśli masz mozliwość sprawdzenia przewodów kamerą termowizyjną to super. Bardzo pomocne. Dopiero po sprawdzeniu można kłaść kolejne warstwy kleju, tak, aby powstała gładka powierzchnia. Klej należy kłaść w kilku warstwach, ponieważ zbyt gruba popęka.
Folie grzewcze montuje się na twardym podkładzie, najczęściej IPSie, w który wkłada się przewody zasilające system.
PODŁOGÓWKA WODNA w domu szkieletowym
Jeśli zdecydowałaś/-eś się na ogrzewanie wodne (czego nie polecamy) to na stropie musisz wylać wylewkę betonową o odpowiedniej grubości (zwykle minimum 8 cm, więc w rxeczywistości przyszykuj materiał przeliczając 10 cm, żeby ci nie zabrakło piasku i cementu w trakcie roboty :))), a w niej zatopić rury.
Dlaczego nie polecamy ogrzewania wodnego? W skrócie:
- jest centralne (a naprawdę fajnie jest móc ustawić inną temperaturę w każdym pomieszczeniu)
- jest wodne, więc gorzej naprawia sie uszkodzenia, a uwierz, że po kilku latach nikt nie jest w stanie powiedzieć na 100%, gdzie dokładnie jest rura
- jest droższe w budowie (dodatkowo wylewka, ale też sama instalacja kosztuje znacznie więcej niż elektryczne kabelki, a do tego piec i zwykle komin oraz przyłącze gazowe lub koszmarnie droga pompa ciepła, która nigdy nie zwróci kosztów inwestycji
- jest bardziej bezwładne, bo musi się nagrzać więcej betonu niż kleju w wypadku elektrycznej maty, więc jest dobre do murowanego domu, ale nie do lekkiego nie bezwładnego szkieletu (nie lubimy mieszać dwóch technologii)
Powodzenia!