Zalety technologii
9 marca 2011

Zalety technologii

Czyli
Kanadyjskie Szkieletowe Domy Drewniane – czy warto?

ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ

Ściana domu szkieletowego w całości wypełniona jest wełną mineralną. Dzięki temu izolacja termiczna takiego domu to min. 20cm. Istnieje możliwość docieplenia standardowego domu i zastosowania nawet 30cm izolacji w ścianach zewnętrznych. Dla porównania dom murowany ocieplany jest standardowo styropianem o grubości 10-12cm.

Współczynnik przenikania ciepła dla standardowej ściany z warstwą wełny 20cm to U=0,19 W/m²*K. Norma uznaje za domy ciepłe takie, których współczynnik nie przekracza U=0,3 W/m²*K.

ŁATWA REGULACJA TEMPERATURY W POMIESZCZENIACH

W budynku szkieletowym ogrzewane jest tylko powietrze – nie mają one bezwładności cieplnej. Nie nagrzewa się ścian, które później oddają ciepło. W praktyce oznacza to, że wyziębiony do 10 stopni C dom szkieletowy ogrzejemy w ciągu 2 godzin do 21 stopni C. Dla porównania dom murowany osiągnie taką temperaturę dopiero po 48 godzinach, bo najpierw muszą się nagrzać wyziębione ściany, a dopiero potem wnętrze budynku.

Ta zaleta jest jeszcze bardziej widoczna w wypadku budynków użyteczności publicznej. Ponieważ budynki te (szkoły, przedszkola, urzędy, świetlice itp) użytkowane są tylko w określonych godzinach, a popołudniami lub / i nocami są puste to warto oszczędzać w tym czasie na ogrzewaniu. W domu murowanym nie opłaca się wyłączyć grzejników, bo nadrobienie spadku temperatury zaowocuje ciągłym grzaniem w ciągu dnia, czego efektem będzie podwójne zużycie gazu. Czyli to, co zaoszczędzimy nocą wydamy w ciągu dnia.

Ogrzewanie w szkieletowym domu kanadyjskim może być całkowicie wyłączone w godzinach nocnych, ponieważ wystarczy, że grzejniki włączą się 30-60 minut przed przyjściem pierwszych pracowników, a w pomieszczeniach będzie idealnie ciepło.

Wbrew pozorom budynki szkieletowe nie wyziębiają się błyskawicznie. To, że nie kumulują ciepła nie oznacza, że zimno robi się po godzinie. Ponieważ są bardzo ciepłe to po całej nocy bez ogrzewania temperatura spadnie najwyżej o 2-3 stopnie, a taką różnicę w domu kanadyjskim zniwelujemy po 30 minutach grzania. Należy także pamiętać, że najwięcej ciepła ucieka przez okna. Im więcej dużych okien tym dom szybciej się wyziębia i szybciej nagrzewa latem.

TANIA INSTALACJA GRZEWCZA TO OSZCZĘDNOŚĆ NAWET 30.000 PLN*

Między innymi z powodu energooszczędności oraz braku kumulacji ciepła najbardziej opłacalną instalacją grzewczą są zwykłe grzejniki konwektorowe. Koszty ogrzewania (na podstawie danych od mieszkańców domów szkieletowych) są porównywalne do gazu, a czasem nawet niższe. Natomiast koszt montażu instalacji grzewczej jest nieporównywalnie niższy. W domu mieszkalnym o powierzchni ok. 130m2 instalacja grzewcza elektryczna jest tańsza o ok. 20.000 PLN niż zamontowana w tym samym budynku instalacja wodna (na przykład gazowa).

Przy montażu instalacji grzewczej elektrycznej nie trzeba stawiać komina, co jest kolejną oszczędnością – ok. 5.000 PLN.

Do tego dochodzi wyeliminowanie kosztów wewnętrznej instalacji gazowej (montaż oraz projekty i uzgodnienia to ok. 5.000-6.000 PLN) oraz przyłącza gazowego (nie mniej niż 1.500 PLN). Przyłącze energetyczne musimy zrobić zawsze, a do instalacji grzewczej elektrycznej potrzeba tylko wykupić więcej kW (różnica pomiędzy przydziałem mocy na dom z ogrzewaniem i bez to ok. 1000 PLN).

Reasumując: Podczas budowy budynku szkieletowego można zaoszczędzić bez utraty jakości użytkowania ok. 31.000 PLN. Są to dane dla budynku mieszkalnego o pow. ok. 130 m2. Im większy budynek tym większa oszczędność.

KOMFORT UŻYTKOWANIA DLA POSZCZEGÓLNYCH OSÓB

Instalacja grzewcza elektryczna nie jest instalacją centralnego ogrzewania, co wbrew obiegowym opiniom jest wielkim plusem. Skoro jej użytkowanie nie pociąga za sobą większych kosztów to wygodniej jest (szczególnie w budynkach użyteczności publicznej) regulować temperaturę w każdym pomieszczeniu oddzielnie.

Przy centralnym ogrzewaniu albo wszyscy użytkownicy mają włączone ogrzewanie, albo nikt. Oczywiście montowane są termostaty, którymi można regulować temperaturę, ale problem zaczyna się w następującej sytuacji:

  1. W pomieszczeniu A jest zimno, więc użytkownik odkręca termostat
  2. Czujka sterująca piecem jest w pomieszczeniu B, gdzie temperatura jest na tyle wysoka, że piec nie włącza się.
  3. Dopóki temperatura w pomieszczeniu B (z czujką) nie spadnie poniżej ustalonej wartości dopóty w pomieszczeniu A będzie zimno.

Przy zastosowaniu grzejników elektrycznych nie ma takiego problemu, bo każdy grzeje tylko wtedy, kiedy potrzebuje i zawsze wtedy, kiedy potrzebuje – nie ma ani ograniczeń, ani przymusu grzania.

SZYBKOŚĆ BUDOWY I BRAK OGRANICZEŃ POGODOWYCH

Budynki szkieletowe wznosi się nieporównywalnie szybciej niż murowane. W ciągu 4-6 miesięcy można postawić standardowej wielkości dom od fundamentu po całkowite wykończenie. Jest to możliwe dzięki temu, iż niemal cały budynek budowany jest w suchej technologii. Oprócz fundamentu nie ma ciężkiego betonowania. Nawet kominy można postawić bez murowania – stalowe ocieplane wełną. Dzięki temu szkielet drewniany może być wznoszony niemal przez cały rok, bez przerwy zimowej. Jedynie fundament i niektóre rodzaje elewacji wymagają dodatnich temperatur. Cała konstrukcja może być wznoszona nawet przy mroźnej zimie (dla drewna jest to nawet lepsze niż jesienna plucha). Wykończenie nie stanowi problemu nawet przy braku docelowej instalacji grzewczej (grzejniki montuje się na samym końcu), ponieważ podczas prac wykończeniowych wystarczy grzać zwykłymi elektrycznymi grzejnikami olejowymi lub nagrzewnicą (budynek bardzo szybko się ogrzewa).

DOMY PRZYJAZNE DLA UŻYTKOWNIKÓW

Domy kanadyjskie są wyjątkowo przyjazne dla użytkowników. Ściany wyłożone suchym tynkiem (czyli płytą GK) są łatwe w modernizacji. Dorobienie gniazdka czy przeciągnięcie kabla (aby w domu nie używać przedłużaczy) to praca na 30-45 minut. Nie wymaga to żadnych specjalistycznych narzędzi. W budynkach szkieletowych do schowania kabla czy przełożenia gniazda wystarczy zwykły nóż do gipsu. Dla porównania w ścianie z wielkiej płyty wyżłobienie rowka na nowy kabel wymaga wypożyczenia (lub posiadania) młota udarowego. W domu murowanym potrzeba wiertarki udarowej (w budynkach z tzw. maxa podczas żłobienia rowka wypadnie pół ściany).

Do wieszania obrazów czy czegokolwiek innego wystarczy zwykła wkrętarka. Nie trzeba męczyć się z kołkami zatapianymi w ściany przy pomocy wiertarki z udarem lecz wszystko mocuje się na zwykłych gwoździkach (lekkie rzeczy), zwykłych wkrętach (średnio ciężkie) czy na kołkach do suchego tynku (cięższe rzeczy, do 20 kg na jednym kołku na ścianie). Oczywiście wszystkie bardzo ciężkie rzeczy także bezproblemowo się montuje na ścianach.

REMONTY WYKONUJE SIĘ SZYBCIEJ I ŁATWIEJ

Co jakiś czas na rynku pojawiają się okna o dużo lepszych parametrach (w 2000 roku standardem były okna o współczynniku K= 1,1, a w 2010 dostępne cenowo były okna ponad dwa razy cieplejsze K=0,5) lub bardziej sprawne instalacje, więc właściciele domów decydują się je wymienić. W domach szkieletowych każdy remont jest krótszy i czystszy, a bezproblemowo wymienić można wszystko – nawet ścianę.

BUDYNKI SĄ ZDROWE

Już sam zapach drewna podczas budowy sprawia, że człowiek przypomina sobie dawne zdrowe drewniane budownictwo. To, że później zakrywamy drewno gipsem (także naturalnym) nie przeszkadza, aby w budynku był specyficzny mikroklimat, odczuwalny dla mieszkańców.

Niemal wszystkie materiały używane do tych domów są naturalne: drewno, gips, wełna mineralna (produkowana z przetworzonego bazaltu) czy specjalne konstrukcyjne drewniane płyty wiórowe to 95% objętości materiałowej budynku.

Drewno ma zdolność do samoregulacji wilgotności dzięki czemu tworzy własny mikroklimat.

TRWAŁA KONSTRUKCJA

Dobrze zbudowane domy szkieletowe są bardzo trwałe. W Nowym Jorku na Manhattanie pizzeria „Joe’s Pizza” mieści się w budynku szkieletowym zbudowanym w roku 1822. Tuż obok niego stoi budynek z 1830. Zatem jeśli dom jest wybudowany zgodnie ze sztuką budowlaną to nie ma obawy, że go przeżyjemy.

DOWOLNY WYGLĄD ZEWNĘTRZNY I DOWOLNA KONSTRUKCJA

Wygląd zewnętrzny oraz wykończenie wewnętrzne zależy od klienta, więc dom może wyglądać jak murowany lub jak wiejska chata. Szkielet drewniany jest tylko rodzajem konstrukcji nośnej. Dlatego może on być wykończony tynkiem albo obmurowany cegłą klinkierową tak jak każdy dom w innej technologii, a nie musi być obłożony sidingiem ani szalówką drewnianą, jak się przyjęło sądzić.

Budynki w szkielecie drewnianym mogą być wznoszone do czterech kondygnacji. Konstrukcja nie ogranicza ani rozstawu ścian, ani wielkości budynku. Mogą w nim być wysokie i duże pomieszczenia. Może być parterowy i może mieć piętra (ale nie więcej niż 3 oraz parter).

DUŻE POWIERZCHNIE BEZ PODPÓR

Poprawnie zaprojektowana lekka konstrukcja dachu pozwala na uniknięcie słupów go podpierających. Dzięki temu możemy uzyskać dużą powierzchnię pomieszczeń bez słupów przeszkadzających w ich urządzeniu – zarówno tych na parterze, jak i piętrze czy poddaszu.

Rozpiętości w budynkach szkieletowych zaprojektowanych ze standardowych materiałów dostępnych na rynku dochodzą do 7m. Oznacza to, że kwadratowy salon o powierzchni 50m2 nie będzie potrzebował żadnych podpór na środku.

NIŻSZE KOSZTY BUDOWY

Dobrze wybudowany dom kanadyjski jest tańszy od dobrze wybudowanego domu murowanego średnio o 15%.

Konstrukcja budynku szkieletowego jest dziesięciokrotnie lżejsza od budynków murowanych, dzięki czemu jego fundamenty mogą być cieńsze, a więc mniej kosztowne.

Ściany zajmują mniejszą powierzchnię budynku. Murowany dom o powierzchni zabudowy 100m2 będzie miał o 10m2 powierzchni podłóg mniej niż dom szkieletowy o tej samej zabudowie.

NISKIE KOSZTY UŻYTKOWANIA

Orientacyjny roczny koszt utrzymania budynku szkieletowego o pow. 130m2 to 5.800 PLN. W tę kwotę wliczony jest prąd, woda, kanalizacja, ogrzewanie elektryczne, drewno do kominka oraz wywóz śmieci.

IDEALNA KONSTRUKCJA DLA BUDYNKÓW BIUROWYCH LUB UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ

Konstrukcja szkieletu drewnianego jest idealną konstrukcją dla budynków biurowych. Dzięki bezwładności cieplnej można wyłączyć ogrzewanie na kilkanaście godzin, kiedy budynek nie jest użytkowany. W domu murowanym nie jest to możliwe z przyczyn ekonomicznych – to, co zaoszczędzimy nocą stracimy w ciągu dnia, bo piec musi „nadrobić” ucieczkę ciepła w murowane kumulujące ciepło ściany.

* Wszystkie dane finansowe pochodzą z roku 2010, chyba że podano inaczej.

 

Komentarze
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Aby zostawić komentarz wypełnij wszystkie pola.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Inez Co. Domy Kanadyjskie. Uwaga! Wszystkie komentarze są moderowane.