Błędy
24 stycznia 2011

Błędy – płyty gipsowe

ŁĄCZENIE PŁYT GK

W ten sposób płyty połączone są w miejscach najbardziej narażonych na pękanie. Okolice okien i drzwi powinny być szczególnie chronione, a więc poprawnie wykonane.

PAPIER W PŁYTACH GIPSOWYCH

Płyty gipsowe obłożone są papierem. To właśnie papier jest w niej materiałem konstrukcyjnym. Bez niego nie można by zamontować płyty, ponieważ kruchego gipsu nie bylibyśmy w stanie przymocować do słupków oraz płyta nie usztywniałaby konstrukcji.

Dlatego też podczas montażu płyt niefabrycznymi krawędziami należy wykonać tylko cienki rowek, a nie wolno robić tak:

Tak przykręcona płyta nie trzyma się konstrukcji. Nie można też jej poprawnie zaszpachlować, ponieważ taśmy do szpachlowania mają zwykle 5cm szerokości, więc taśma nie pokryje takiego wyżłobienia – taśma skleja się z papierem na płycie, a nie z gipsem.

Jeśli wkręty wkręcamy w sam gips, to pęka on tak:

OTWORY W PŁYTACH GIPSOWYCH

Otwory w płytach gipsowych należy robić minimalnie większe niż rury czy przewody, które są przez nie prowadzone. Najlepiej użyć do tego otwornicy.

Wykonanie większego otworu nie jest ogromnym błędem, ale zmusza wykonawcę do dokładnego zaszpachlowania i zaizolowania tych miejsc przed wodą. Przy tak wykonanych zbyt dużych otworach znacznie trudniej jest dokładnie położyć hydroizolacje.

GNIAZDA

Wszelki osprzęt (gniazda elektryczne, gniazda odkurzacza centralnego) montuje się w odpowiedniej kolejności. Pokazane na zdjęciu gniazdo odkurzacza centralnego powinno być schowane pod GK. Teraz, aby je włożyć na swoje miejsce trzeba rozciąć płytę GK, a później dołożyć brakujący kawałek i zaszpachlować to miejsce. Po naprawie płyta w okolicach gniazda może pękać. Aby poprawnie naprawić taki błąd powinniśmy wymienić płytę GK.

[print_link]

.

Komentarze
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Aby zostawić komentarz wypełnij wszystkie pola.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Inez Co. Domy Kanadyjskie. Uwaga! Wszystkie komentarze są moderowane.