Instalacje
19 lutego 2011

Domy Kanadyjskie a pompa ciepła – czy warto?

Czy montaż pompy ciepła jest opłacalny w domach szkieletowych?

Zdecydowanie NIE

Pompa ciepła jest dobrym rozwiązaniem dla murowanych domów i w dodatku bardzo, bardzo dużych. Pisząc „dużych” mamy na myśli domy o powierzchni 500-1000m²

W Polsce buduje się głównie domy o powierzchni ok. 100-150m². Porównajmy zatem koszty inwestycji oraz użytkowania przy pompie ciepła oraz zwykłych elektrycznych grzejnikach konwektorowych. Wszystkie poniższe wyliczenia dotyczą budynków o powierzchni ok. 130-150m².

Pompa ciepła:

Całkowity koszt montażu pompy ciepła (uzbrojenie kotłowni, odwiert oraz instalacja hydrauliczna składająca się w głównej mierze z podłogówki) to ok. 70.000PLN.

Koszty użytkowania pompy ciepła*

Opłaty roczne za prąd, który pobiera pompa ciepła na ogrzanie standardowego domu oraz ciepłej wody to ok. 1.800 PLN (dane od producenta dobrych jakościowo pomp ciepła). Do tego trzeba doliczyć koszt przeglądów pompy ciepła.

Grzejniki elektryczne:

Koszt montażu w standardowej wielkości domu to ok. 10.000 PLN (koszt przewodów, grzejników oraz urządzeń sterujących. Ogrzewanie elektryczne nie wymaga montowania centralnego pieca ani komina. Nie trzeba także doprowadzać specjalnego przyłącza, ponieważ prąd doprowadzamy i tak do każdego domu.

Koszty użytkowania ogrzewania elektrycznego*

Opłaty miesięczne za ogrzewanie standardowego domu oraz ciepłej wody to ok. 350-400 PLN miesięcznie, w zależności od zewnętrznych temperatur oraz żądanej temperatury wewnątrz budynku. Roczny koszt – przy założeniu 6 miesięcy okresu grzewczego – to 2.100-2.400 PLN.

Roczna różnica pomiędzy kosztem prądu zużytego do użytkowania zwykłych konwektorowych grzejników elektrycznych a prądu zasilającego pompę ciepła to max. 600 PLN. Różnica pomiędzy kosztami inwestycji w grzejniki a pompę ciepła to ok. 60.000 PLN. Jeśli podzielimy ten koszt 60.000 przez różnicę w rocznej eksploatacji (600 PLN) to wyjdzie nam, że inwestycja w pompę ciepła zwróci się po… 100 latach! O ile oczywiści nie będziemy robili wymaganych przeglądów pompy ani nie będzie się ona psuła.

Zważywszy, że każda elektronika ma określoną żywotność to inwestycja w pompę ciepła nigdy niestety nie zwróci się w standardowym budynku szkieletowym.

*dane z roku 2010

[print_link]

.

Komentarze
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Aby zostawić komentarz wypełnij wszystkie pola.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Inez Co. Domy Kanadyjskie. Uwaga! Wszystkie komentarze są moderowane.