Elewacja – dlaczego nie styropian?
Dom kanadyjski – wełna czy styropian?
TYLKO WEŁNA
Dlaczego nie styropian:
Styropianu nie kładzie się na budynkach szkieletowych ze względu na niską paroprzepuszczalność. Jeśli zamkniemy ścianę nieprzepuszczalnym styropianem to wcześniej czy później drewniana konstrukcja zacznie gnić. Około 20 lat temu Amerykanie zaczęli kłaść na swoje domu tynk akrylowy, które jest równie nieprzepuszczalny jak styropian. Po paru latach elewacje były zdejmowane, bo drewno pod nim atakowały grzyby i pleśnie. Im gorsza wentylacja w budynku tym było gorzej. Trzeba pamiętać, że w budynku parterowym wentylacja grawitacyjna z zasady ma się źle, ponieważ mamy tu zbyt niskie kominy, a przez to trudniej wymusić grawitację.
ZALETY WEŁNY:
- jest niepalna
- jest „cichsza” – ma większą gęstość, a przez to lepiej izolucje akustycznie ściany zewnętrzne
- jest paroprzepuszczalna
Wełna kamienna elewacyjna jest trzykrotnie droższa niż styropian i o wiele trudniejsza w obróbce. Jeśli więc już ktoś koniecznie chce położyć styropian to musi zastosować poniższe wskazówki. Trzeba jednak pamiętać, że w sumie więcej jest tu zachodu, a za mało plusów.
Pierwszy sposób, aby położyć styropian na budynku szkieletowym jest położenie go na pionowych łatach przykręconych do budynku. Wtedy pomiędzy ścianą a styropianem zostanie szczelina wentylacyjna, która uchroni budynek przed korozją biologiczną. WADA: Szczelina nie uchroni przed ucieczką ciepła z budynku, bo – jak każda wentylacja – szczelina wentylacyjna kradnie nam część ciepła z domu.
Drugim wyjątkiem jest montaż styropianu ryflowanego czyli z pionowymi rowkami od strony domu. Teoretycznie pionowe rowki pomagają odprowadzić wilgoć z wnętrza konstrukcji domu. WADA: Duża część styropianu i tak przylega do ściany (stosunek powierzchni przylegającej do nieprzylegającej jest na niekorzyść budynku). Dodatkowo montaż takiego styropianu wymaga nie lada dokładności od wykonawcy, bo jeśli szczeliny wentylacyjne w styropianie ryflowanym „nie zejdą się” równo w pionie, to wentylacji nie będzie.
WADA OBU RODZAJÓW MONTOWANIA STYROPIANU:
1.Styropian nie dociepla budynku! Nie wlicza się go do izolacji termicznej ściany. Między styropianem a ścianą hula wiatr (wentylowanie ściany), więc styropian jest tylko warstwą nośną dla tynku.
2. Zarówno montaż na łatach, jak i styropian ryflowany wymagają pozostawienia wentylacji otwartej od dołu i od góry (czyli nie można zakleić szczelin wentylacyjnych od spodu ani od góry). Wykonawcy często nie pamiętają o tym.
3. Kolejną wadą styropianu jest to, że…. lubią go myszy! Więc jeśli gdziekolwiek znajdzie się kawałek styropianu niezabezpieczony metalowym narożnikiem, to myszy mogą tam harcować (widzieliśmy cokoły fundamentowe ocieplone styropianem zrytym przez mysie korytarze).
4. Styropian jest też mniej odporny na uderzenia – jeśli ktoś uderzy w ścianę styropianową, to powstanie dziura. W ścianie z wełną też, ale wełna jest bardziej elastyczna, więc przynajmniej możemy mieć nadzieję, że uszkodzenie będzie mniej widać.
Z powodów powyższych budynki szkieletowe należy ocieplać wełną, a nie styropianem. Przy zakupie trzeba zaznaczyć, że ma to być wełna do szkieletu drewnianego, czyli NIE lamelowa.
A jak to wszystko co piszecie złego o styropianie ma się do np technologi budowy SIP 2 plyty OSB sklejona w środku ze styropianem
To też budynek szkieletowy ?
Nie jest to szkielet kanadyjski. Czy szkieletowy? To zależy od jego konstrukcji – być może tak. Jednak na pewno nie jest to konstrukcja tak przyjazna człowiekowi, jak drewno plus wełna (która przecież jest przetworzonym kamieniem: bazaltem lub przetworzonym piaskiem)
Styropian nigdy nie będzie tak dobry jak wełna:
– ani akustycznie – wełna o wiele lepiej wygłusza dźwięki
– ani ognioochronnie – styropian nie chroni konstrukcji przed ogniem, a wełna tak
Witam serdecznie,
czy wełna Isover Polterm Uni nadaje się do ocieplenia zewnętrznego budynku szkieletowego?
Proszę zapytać o to producenta wełny. To producent deklaruje, do czego nadaje się ich produkt.
Witam,
przeczytałem wszystkie posty i mam pytania:
po co stosuje się od środka paroizolacje skoro i tak wilgoć ma się przedostać przez wełnę do zewnętrznej płyty osb?
nawet w domach murowanych powinno się stosować przerwę między styropianem a murem. Więc nie widze problemu żeby taka przerwę zastosować w Kanadyjczyku.
Aby ograniczyć ilość wilgoci, która wejdzie w ścianę.
Do odprowadzania wilgoci ze środka budynku służy wentylacja. Przy dobrej (sprawnej) wentylacji prawdopodobnie nic by się budynkowi nie stało gdybyśmy tej paroizolacji nie położyli, jednak w Polsce przyjęła się zasada z Kanady, że paroizolacja jest niezbędna, więc tego się trzymamy.
Witam mam pytanie odnośnie konstrukcji i izolacji ścian zewnętrznych do praktyków.
Ostatnio natrafiłem na ciekawy pomysł konstrukcji ścian zewnętrznych i zastosowania pianki poliuretanowej (PU) zamkniętokomórkowej do izolacji ściany.
Wykorzystane zostały łączniki Mitek PosiStud i PosiStrut
ściana zewnętrzna wychodziła 300mm grubości, obita OSB od zewnątrz
Co sądzicie o takiej konstrukcji ściany ?
My promujemy klasyczne kanadyjczyki (canadian wood frame houses), a w takich kanadyjczykach nie używa się łączników, tylko gwoździe.
Jeśli chcemy mieć ścianę z 30cm ocieplenia to wkładamy 15cm w ścianę i przykręcamy na zewnątrz 15cm wełny.
Witam mam pytanie odnosnie kładzenia steropianu bezposrednio na poszycie bez wiatro izolacji, steropian 100mm czy to jest dobry pomysl duzo jest spszecznych informacji na ten temat ale wydaje mi sie ze steropian morze zastapic.wiatro izolacje jesli nie uzywa sie dystansowmiedzy poszyciem osb a steropianem ?
Z gury dziekuje za odpowiedz.
Pozdrawiam Mariusz.
Nie można go tak położyć, bo zniszczy drewno ściany zewnętrznej. O powodach piszemy powyżej – proszę uważnie przeczytać cały artykuł.
Pozdrawiamy!
Jak czytam to co Piszecie o NIE dla styropianu i ogrzewania podłogowego to nic mi sie nie zgadza 🙂
Ja mam ogrzewanie wodne podłogowe gazowe i ogrzewam dom za śmieszne pieniądze bo 1700zł/rok z grzaniem wody i płytą gazową
Styropian na elewacji też mam i to bez ryfli i bez łat a w zupełnie innej technologii o której firma inez pewnie nigdy nie słyszała…. i to działa
My cały czas piszemy o technologii szkieletu drewnianego, więc o innych technologiach się nie wypowiadam.
Jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe – to nie tylko o pieniądzach pisaliśmy, ale też o komforcie użytkowania.
Ja oczywiście piszę o stosowanu styropianu w domu szkieletowym, bo w takim mieszkam od 2 lat
Ja zaś nie piszę, że taki styropian zepsuje dom w rok czy dwa, ale w 10 czy 15. Dużo zależy od sprawności wentylacji oraz od użytkownika budynku (np. czy włącza wentylator w łazience podczas i po prysznicu). Albo czy wietrzy dom, czy nie.
Za wełną przemawia także fakt, iż jest ona niepalna. Dzięki temu drewniana konstrukcja jest chroniona przed ogniem. Styropian nie daje takiej ochrony.
Trzeci argument to polepszenie akustyki – mniej dźwięków z zewnątrz słychać w środku.
Czy wełnę na elewacji przyklejać na klej do płyty OSB jak to ma miejsce na budynku murowanym, czy przymocowana ją na sucho np tylko wkrętami?
Opis wykonywania elewacji zamieszczony jest na http://www.domykanadyjskie.com/2011/02/14/elewacja-tynk/
Nie da się przykleić wełny do wiatroizolacji.
There is clearly a bundle to realize about this. I suppose you made some good points in features also.
Witam,
dlaczego na dom szkieletowy nie zaleca się kłaść wełny lamelowej, mimo, że niektórzy producenci ją polecają. Jaka jest przyczyna ? bardzo proszę o odpowiedź, jestem przed decyzją wyboru wełny fasadowej.
Na przykład dlatego, że nie da się jej przykręcić – ma włókna nie w tę stronę, co trzeba.
Nie znam producenta, który na dom szkieletowy polecałby wełnę lamelową. Może to jakiś sprzedawca, a nie producent?
Polecam kontakt z technikami z firm Paroc i Rockwool.
Witam,
Mam pytanie odnośnie wełny lamelowej, czy nielamelowej. Wełna firmy ISOVER jest lamelowa i to właśnie fasadowa i np. taką wełną chcą kłaść wykonawcy na konstrukcję szkieletową domu. Czy taka wełna o oznaczeniu Fasoterm NF będzie do tego odpowiednia?
Proszę zapytać o to producenta wełny (czyli Isover). To oni deklarują, do czego nadaje się ich produkt.
W wypadku wełny Rockwoola wełna lamelowa NIE nadaje się do domów szkieletowych.
Można użyć stryopianu i OSB.
Pod warunkiem że od środka.
Wtedy ściana będzie otwarta dyfuzyjne.
Nie. Styropianu W OGÓLE nie można użyć. I nie będzie to ściana „dyfuzyjnie otwarta”, co jest ostatnio modą, a nic nie znaczy. Od „otwartej dyfuzyjności” to jest wentylacja budynku, a nie ściany.
Poza tym nie da się dokładnie położyć styropianu pomiędzy słupkami. To fizycznie niemożliwe. A od tej dokładności zależy energooszczędność budynku.
I w dodatku styropian nie chroni szkieletu przed pożarem, a wełna tak.
Więc nie – nie można zastąpić wełny styropianem, oprócz przypadku opisanego w naszym artykule http://domykanadyjskie.com/elewacja-dlaczego-nie-styropian/
Witam, w tym roku rozpocznę budowę swojego szkieletowca, przy którym pomagał mi będzie kolega, który juz takie domy robił. Jako, że mi zależy na jak najlepszym ociepleniu wpadliśmy na pomysł, aby pomiędzy słupki w ścianach ułożyć w pionie 150 mm wełny, następnie nakręcić poziomo deski o szerokośći 10 cm i tam ułożyć 100mm wełny w poziomie, dzięki czemu wyeliminujemy mostki termiczne. Co myślicie państwo o takim rozwiązaniu?
Kolejne pytanie dotyczy elewacji, która będzie z desek czy lepiej zrobić delikatny dystans (2cm) i pozwoilić na swobodną cyrkulację powietrza pomiędzy deską a płytą osb, czy może lepiej dać dystans 5cm i włożyć tam wełne, aby zimne powietrze nie latało pod deskami.
Pozdrawiam
W szkielecie w zasadzie nie ma mostków termicznych. To, co w szkielecie jest mostkiem (drewno) to w konstrukcji murowanej jest izolatorem 🙂
Poziome belki 10cm dość ciężko będzie przykręcić tak, aby później równo położyć na nich paroizolację. No i wielkość pomieszczenia się zmniejsza.
Radzę zrobić to samo po drugiej stronie: zewnętrznej.
Dystans pod deskami elewacyjnymi być musi. Inaczej skracamy żywot drewna.
Prawidłowy i prosty w wykonaniu przekrój ściany to (od środka):
– płyta gipsowa
– paroizolacja
– konstrukcja 150mm
– pomiędzy słupami ścian wełna 150mm
– płyta OSB 3 lub płyta gipsowa (tylko w narożach musi być wtedy sklejka lub OSB). Ewentualnie zamiast płyty – ukośne usztywnienia ściany
– poziome łaty 50 x 100
– pomiędzy łatami welna 100mm
– wiatroizolacja szczelnie
– pionowe łaty 20 x 50 na płasko
– poziome deski szalówkowe, pomalowane jeden raz z obu stron przed montażem (drugi raz maluje się juz po zamontowaniu)
Witam,
Jest jeszcze jeden sposób montażu styropianu na elewacji poszycia domu szkieletowego. Na konstrukcji szkieletowej, która jest odizolowana do podłoża 5cm paskami styroduru montuje się płytę MFP a na nią przykleja się styropian nie klejem cementowym a masą bitumiczną. W środek takiego domu wstrzykuje się piankę i nie stosuje się folii wiatroizolacyjnej. Widziałem ten sposób wiele razy i jak zapewniał mnie właściciel firmy (Jest w SDD) od 20lat tak robi i nie miał reklamacji. Ponieważ planuję budowę własnego domu szkieletowego szukam wszelkich informacji na różne sposoby budowy szkileleciaka. Proszę Panią o opinię na przedstawiony sposób budowy.
Jestem ogromnym przeciwnikiem szczelnego zamykania konstrukcji od zewnątrz. Nie znam przypadku, w którym komuś udało się to zrobić w taki sposób, żeby po wielu latach nie wyszedł problem z wilgocią. Problem pojawia się wtedy, kiedy pomimo naszych usilnych starań zapewnienia szczelności w przegrodę jednak wilgoć wejdzie. Bo nie ma jak wyjść w krótkim czasie. Może to być na skutek upływającego czasu (budynek pracuje i pojawiają się nieszczelności, których teoretycznie nie powinno być). Może być to spowodowane awarią. Albo podmyciem budynku przez wodę, na przykład podczas podtopień. Albo z powodu okresowo niesprawnej wentylacji.
Zatem jeśli już ta wilgoć wejdzie w przegrodę to nie ma szans w krótkim czasie wyjść. I tu pojawi się problem.
Dom, któremu pozwolimy oddawać wilgoć na zewnątrz będzie stał 100 lat, albo więcej. Jeśli jednak wilgoć będzie kumulowała się w ścianach to budynek nie przetrwa do 50. urodzin. I nie ma znaczenia, czy będzie to szkielet, czy murowany dom. Wilgoć jest zabójcza dla każdego budynku.
Porównać to można do izolowania kominów:
Komin powinien być izolowany, żeby był dobry ciąg. Dzisiaj są kominy systemowe: w środku ceramika, później wełna, a na zewnątrz obudowa z pustaka. Nad dachem komin jest otynkowany i ma obróbki blacharskie łączące go z połacią dachową.
W środku budynku natomiast obudowuje się go płytą gipsową na stelażu zostawiając szczelinę wentylacyjną pomiędzy płytą a kominem. Teoretycznie można by komin dodatkowo ocieplić w tym miejscu, pomniejszając ucieczkę ciepła z niego do pomieszczeń, a więc ograniczając przegrzewanie się przegród w budynku. Jednak izolowanie wełną to tylko opóźnianie przejścia tegoż ciepła. Prędzej czy później i tak ono dojdzie do konstrukcji. Zwykle nie jest to niebezpieczna ilość gorącego powietrza, niemniej jednak lepiej dmuchać na zimne i dodatkowo chronić budynek przed pożarem.
Jeśli nie zaprószymy ognia to pożar zwykle powstaje na skutek kilku połączonych ze sobą przyczyn (jak w katastrofach lotniczych). Gdyby zaistniała tylko przyczyna nr 1 to by pożaru nie było. Gdyby zaistniała przyczyna nr 2 to nie byłby go także. Ale że zaistniały obie to wypadkową był pożar.
Zatem lepszą formą obróbki komina wewnątrz budynku jest wentylowanie go. Pomiędzy płytą gipsową a kominem pozostawiamy szczelinę, która pozwoli oddać ewentualne niepożądane ciepło komina – wyleci do góry dzięki fizyce: ciepłe powietrze zawsze uleci do naszej obróbki blacharskiej na dachu.
I to samo mamy przy paroprzepuszczalności ściany: lepiej zostawić ją paroprzeppuszczalną niż zamknąć szczelnie, bo zawsze może się zdarzyć nieprzewidziany problem. A jak już się zdarzy to nie mamy na ścianę żadnego wpływu (oprócz rozebrania jej).
Na koniec dygresja:
Przynależność do SDD nie daje żadnej gwarancji, że dana firma buduje poprawnie. Jeśli się wczytać w statut Stowarzyszenia Domów Drewnianych oraz wypowiedzi samego p. Wojciecha Nitki (którego notabene bardzo szanuję za propagowanie budownictwa szkieletowego w Polsce) to widać, że firma członkowska „powinna” wypełniać zalecenia dla budowy domów szkieletowych, ale nie ma nigdzie napisane, że na pewno je wypełnia. Stowarzyszenie nie gwarantuje dobrej roboty, tylko sugeruje ją członkom. Nie ma żadnego ciała kontrolującego, więc nikt nie wie, czy firmy członkowskie budują dobrze, czy tylko zobowiązują się do dobrej budowy.
A czy to, że ktoś buduje 20 lat w taki sposób gwarantuje, że sposób jest dobry? A czy sprawdzał, co się dzieje w wybudowanych domach po 20 latach? Czy otwierał ściany, żeby zobaczyć jakie jest drewno? Bo tylko wtedy można powiedzieć, że coś szkodzi, albo nie udowodniono, że szkodzi. Nie mówię, że ta firma jest zła i buduje źle. Mówię tylko, że moim zdaniem lepiej dmuchać na zimne i nie zakładać, że ktoś jest wykonawcą nie popełniającym błędów w wykonawstwie i że w domu będzie mieszkał użytkownik nie popełniający błędów w użytkowaniu. Pomimo najlepszych chęci warto założyć też wystąpienie błędu ludzkiego.
O ile wiem, pianka wstrzykiwana w ściany jest dostępna na rynku od kilku lat (na pewno nie od 20). Inną sprawą jest to, że jesteśmy przeciwnikami pianki jako ocieplenia ścian w szkielecie nie tylko ze względu na jej małą paroprzepuszczalność, ale też z powodu trudniejszego remontowania takich ścian.
Pozdrawiam
Użytkuję od roku dom szkieletowy ocieplony:wełna-15cm,deski-18mm,styropian-10mm,wiatroizolacja,siding.
Ogrzewanie podłogowe-elektryczne zużywa b.dużo prądu.Jaki zastosować najlepszy sposób docieplenia ścian zewnętrznych?
Wszyscy proponują styropian.
Pozdrawiam.
Dlaczego nie styropian – piszemy w artykule powyżej 🙂
Ogrzewanie podłogowe zwykle jest nieco droższe niż zwykłymi grzejnikami. Mogę zapytać jaki jest koszt miesięcznego rachunku za prąd, jakie utrzymywane temperatury i jakiej wielkości dom?
PS: styropianu jest pewnie 10cm, nie 10mm?
Dziękuję za odpowiedź i pytania.
Koszt energii=ok.900zł/m-c,
Dom piętrowy typ.BOSMAN = 130m2,okna 3-szybowe,
Temperatura wew.=20 st.C,tem.zew.=-15st.C
Styropian przylegający do deski=10mm + Siding,
chyba jako podkład + folia wiatrowa.
Dziękuję i pozdrawiam.
To rzeczywiście dużo jak na dom 130m2 i 20 stopni C wewnątrz.
Jeśli dom ma mieć tynk na zewnątrz to poprawne warstwy dla ciepłego domu powinny od wewnątrz wyglądać tak:
– konstrukcja
– deski
– wiatroizolacja przynajmniej wokół okien
– wełna kamienna NIE lamelowa – najlepiej od razu 150mm, jeśli tylko pozwolą na to okna
– klej, siatka, klej, grunt i tynk mineralny, silikatowy lub silikonowy
Pozdrawiam
Bardzo dziękuję za udzieloną poradę.
Czy usunąć istniejący 10-mm styropian i tym samym folię wiatrową,czy wełnę przymocować na istniejący stan,po zdjęciu Sidingu?
Pozdrawiam.
Styropian usunąć. Folię wiatrową usunąć częściowo – należy ją zostawić wokół otworów okiennych. Styropian na pewno da się spod niej „wydłubać”.
Pozdrawiam 🙂
witam
Mam dom około 100 letni chciałbym „ocieplić” to duże słowo, potrzebuje wyrównać ściany od zew. Dom jest z Bala na zew jest tynk na trzcinie. Czy moge go obłozyć styropianem na listwach dystansowych czy zalecane jest uzycie wełny. „Ocieplenie” jest potrzebne do zmieny wizerunku zew domu czyli prawde mówiąc pod tynk.
Witam,
Jeśli nie zależy Panu na dociepleniu tylko na wyrównaniu ścian i zmianie wyglądu to może Pan zastosować styropian (wystarczy 50mm) mocując go do pionowych listw przykręconych do ścian zewnętrznych.
Od spodu trzeba koniecznie zostawić szczelinę wentylacyjną – dół styropianu obrabia się narożnikiem albo listwą startową, a tam gdzie jest pustka między styropianem a ścianą musi być siatka bez kleju, żeby powietrze bez problemu wchodziło od spodu.
Analogicznie na górze musi być zostawiona szczelina na całym obwodzie budynku.
Równanie ścian radzę zrobić na etapie przykręcania listw – łatwo podłożyć klin tam, gdzie wgłębienia.
Pomimo poprawnego położenia styropianu wciąż pozostaje jego wada w postaci smacznego kąska dla myszy 🙂
moj kanadyjczyk jest pokryty deskami zamiast OSB. Na zewnatrz siding. W tych deskach sa calkiem duze szpary ale jednak jeat calkiem cieply. Chcialbym zastapic siding tynkiem ale nie koniecznie musze go docieplac welna. Czym pokryc deski aby uzyskac dobre podloze pod tynk silikonowy ?
Na deskach powinna być jeszcze wiatroizolacja.
Dzisiaj w zasadzie nie kładzie się już tynku bezpośrednio na deski, bo każde docieplenie jest tzw. szóstym paliwem.
Na deski pokryte wiatroizolacją można przybić siatkę ocynkowaną z dość dużym okiem i całość pokryć klejem do wełny (paroprzepuszczalnym). Później kładzie się drugą warstwę kleju, czasem trzecią, jeśli potrzeba, aby wyrównać ściany.
Potem grunt.
Na koniec tynk – polecam mineralny firmy Mapei.
Dzień dobry.
Mam nadzieję, że udzielicie mi Państwa odpowiedzi na takie oto pytanie.
Noszę się z zamiarem gotowego domu drewnianego z lat 70-tych, niestety ocieplony on został styropianem i pokryty tynkiem. Brakuje jakiejkolwiek dokumentacji w skazującej w jakiej technologii zostało to zrobione. Ocieplenie zostało zamontowane 5 lat temu.Może istnieje jakiś sposób by ocenić, czy położony styropian dokonał szkód w drewnie? Ocieplenie jest na zewnątrz, a ściany wewnętrzne nie noszą żadnych śladów pleśni grzybów.
da się jakoś sprawdzić stan bali bez zdejmowania warstwy ocieplenie? Pozdrawiam.
Witam,
Jeśli dobrze zrozumiałam to jest to dom z bali, a nie szkieletowy?
Jeśli tak, to na 99% procent nie ma innego sposobu na sprawdzenie stanu drewna – trzeba zdjąć fragment elewacji.
W domu szkieletowym można by było wyciąć kawałek płyty gipsowej, co później bardzo łatwo się naprawia. W domu z bala niestety nie ma takiej możliwości.
Proszę jednak wziąć pod uwagę, że nie jesteśmy specjalistami od domów z bali, więc być może jest jakiś sposób, o którym nie wiemy.
Witam.
Chciałbym położyć w przyszłości na swoim „szkieletorze” elewacje z oblicówki drewnianej lub pcv. Jaki układ warstw zewnętrznych Pani proponuje? Czy jest sensowne dać wełnę np. 100mm pomięrzy rusztem drewnianym, na który zostanie przybity siding? Czy jakoś należy zabezpieczyć tą wełnę -np. drugą warstwą wiatroizolacji? Chciałbym zastosować najlepsze termicznie rozwiązanie przy zachowaniu oblicówki jako wykończenia. Z jakiego powodu nie stosujecie tego typu wykończenia? Czy jest to tylko taka moda, czy tynk na wełnie jest lepszym rozwiązaniem? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Witam,
Tynk na wełnie stosujemy głównie dlatego, że takie są wymagania większości klientów. Chcą, żeby dom wyglądał tak, jak większość domów, czyli tynkowany.
Drugim powodem jest cena. Elewacja z deski jest droższa, bo bardziej pracochłonna. Sama deska też nie jest tania, bo musi być dobrze przygotowana, suszona komorowo, a do tego jeśli ma być szeroka, to musi być gruba. Gruba = droższa.
Jak położyć oblicówkę drewnianą czy PCV pokazujemy na naszym blogu http://www.blogibudowlane.pl/blog/L73-Inez-Co.-Domy-Kanadyjskie/301
Artykuł na DomyKanadyjskie.com wciąż jest niestety tylko w planach.
Pozdrawiam
Do tego artykulu moge dodac jeszcze że praktycznie zadnych budynków szkieletowych i tych mórowanych nie powinno ocieplac sie styropianem. Co do ceny to jest ona troche przesadzona. Koszt wełny bazaltowej to okolo 24 zł brutto dla 100mm grubosci czyli dwukrotnie wiekszy od styropianu a pozostale koszty jak siatka, klej i tynk już te same.
Po zatym nalezy jeszcze dodac ze jednak to materiał ropopochodny więc i w jakiejś mierze szkodliwy dla zdrowia jak również poźniejsza wilgoć i grzyb Więc ocieplamy tylko materiaem naturalnym i do tego całkowicie nie palnym. [moderowana reklama] Pozdrawiam – jarosław Grabowski
Cennik firmy Rockwool:
http://www.rockwool.pl/files/RW-PL/ROCKWOOL_main_webstie/Products/ECOROCK_cennik.pdf
strona 4: wełna 100mm = 30,00 PLN netto = 36,90 PLN brutto.
Tańsza jest lamelowa, ale nie wolno jej używać do szkieletów.
Pozdrawiam
Witam, poczytałem o elewacji i zdecydowałem się na wełnę i tynk silikonowo-silikatowy. Zastanawiam się tylko nad grubością wełny i sposobem montażu. Czy wystarczy wełnę „kołkować” do płyty OSB z położoną wiatroizolacją czy należy ją najpierw przykleić tak jak styropian?. Pozdrawiam.
Witam,
Standardowo montuje się wełnę 50mm. Jednak im grubsza izolacja, tym większe oszczędności w rachunkach za ogrzewanie. Ocieplenie to „szóste paliwo”, więc jeśli mamy mozliwości finansowe to warto zastanowić się nad położeniem 100mm albo nawet 150mm wełny elewacyjnej. Koszt robocizny oraz tynku jest taki sam, niezależnie od grubości izolacji, więc dochodzi tylko koszt grubszej wełny i dłuższych wkrętów.
Wełnę przykręca się tak, jak pokazaliśmy to na zdjęciach. Najlepiej wkrętami o długości równej grubości wełny i płyty OSB – żeby jak namniej wkręta pozostawało w ścianie (przemarza).
Przykleić do wiatroizolacji się jej nie da, bo wiatroizolacja jest gładka.
Pozdrawiam
PS: Zapraszamy do obejrzenia jak zrobić elewację z tynkiem na wełnie na naszym blogu http://www.blogibudowlane.pl/blog/Z41-Inez-Co.-Domy-Kanadyjskie/37
Witam, uważnie śledzę Państwa opinie na temat budowy domu szkieletowego i porównuję sobie z firmą, która stawia takie domy i ociepla styropianem, jeśli zdecyduję się na ten typ budowy czy w taki sposób będzie dobrze wykonana elewacja? Czekam na odp. Pozdrawiam http://www.alians.org.pl/grafika/2475.jpg
Witam,
Niestety sposób pokazny na rysunku nie jest dobry. Jedyny dopuszczalny sposób położenia styropianu to położenie go na pionowych łatach drewnianych. Ewentualnie można zastosować styropian ryflowany, ale trudniej jest wykonać dobrze taką elewację, więc nie polecam. Styropian na łatach to tylko podkład pod tynk, więc nie należy go wliczać do grubości ocieplenia budynku. Absolutnie nie opłaca się więc montować styropianu grubszego niż 50mm. Styropian położony w taki sposób jak pokazany na rysunku sprawi, że para wodna przechodząca przez ścianę skropli się przed styropianem, a wilgoć powstająca w ten sposób zniszczy płytę OSB i konstrukcję budynku.
Proszę poczytać o problemach EIFS w USA – EIFS to taki odpowiednik polskiego styropianu.
Dodatkowo styyropian nie chroni tak dobrze przed dźwiękami z zewnątrz, co także warto wziąć pod uwagę.
Dlatego na elewację powinno się kłaść tylko wełnę elewacyjną twardą, NIE lamelową.
Pozdrawiam
Witam, a czy w tym przypadku można byłoby zastosować metodę ze „sznurkiem” wewnątrz ściany tak, ażeby wełna nie dotykała od środka płyty OSB tworząc „wentylację” podobnie jak przy ociepleniu dachu?
Pozdrawiam
Teoretycznie można. Tylko nie widzę powodu, żeby dokładać sobie pracy 🙂
No i wełny mniej się zmieści, więc gorsza termoizolacyjność.