Elewacja – tynk do systemów dociepleń
Czyli dom kanadyjski, który wygląda jak dom murowany.
Otynkowany dom szkieletowy wygląda tak:
Do wykonania elewacji z tynku nadają się tylko:
- tynk mineralny
- tynk silikatowy
- tynk silikonowy
Do tynkowania domów drewnianych nie nadają się tynki akrylowe.
ZALETY:
- Wełna używana do elewacji dociepla budynek. Mamy możliwość zwiększenia warstwy izolacyjnej nawet do 30cm.
- Wełna idealnie tłumi dźwięki z zewnątrz
- Idealna elewacja dla tych, którzy lubią wygląd standardowego murowanego domu i nie chcą podkreślać, że ich budynek to kanadyjczyk.
WADY:
- Co kilka lat trzeba pomalować ściany.
JAK PRAWIDŁOWO DOCIEPLIĆ DOM KANADYJSKI?
Przed wszystkim elewację z tynku można robić tylko w odpowiednich temperaturach i bez opadów atmosferycznych. Dla klejów czy tynku mineralnego dopuszczalna jest temperatura od +5ºC (nawet w nocy) do +25ºC. Trzeba pamiętać o tym, że często nagrzana w słońcu ściana wciąż ma wyższą temperaturę niż powietrze obok niej, kiedy już zaszło bądź schowało się słońce.
Jeśli kładziemy tynk silikatowy czy silikonowy obostrzenia w temperaturach są jeszcze większe. Warto sprawdzić w instrukcji, co zaleca producent. W razie kłopotów unikniemy problemów z nieuznaniem gwarancji.
Jeśli położymy klej i nie zdąży ona związać do nocy, a nocą przyjdzie mróz, to klej nie zwiąże tylko zamarznie. A jak zamarznie to po jakimś czasie odpadnie. I nie będzie to tydzień czy dwa tylko rok czy dwa. Warto tego dopilnować, bo czasem taki klej odpada już po gwarancji wykonawcy.
Na konstrukcję montujemy wiatroizolację. Zabezpiecza ona przed wilgocią ościeża okienne, które najtrudniej jest zaizolować. Ważne jest, aby konstrukcja wokół otworów okiennych była dobrze zasłonięta. Dodatkowo chroni budynek przed opadami w trakcie budowy.
Później przykręcamy elewacyjną wełnę kamienną. Uwaga! Wełna musi być przeznaczona do konstrukcji drewnianych, czyli NIE lamelowa!
„Przykręcać wełnę” – śmiesznie to brzmi, ale tak jest. Wełnę montuje się poprzez przykręcenie jej czarnymi wkrętami 70mm przez specjalne talerzyki do wełny, żeby sam czubek wkręta nie przebijał się przez wełnę.
Zaczyna się zawsze od dołu poziomując dolną warstwę wełny, aby wyrównać minimalne różnice, które mogły powstać w trakcie stawiania konstrukcji.
Płyty wełny elewacyjnej przykręca się na przemian, tak aby w miejscu pionowego łączenia dwóch płyt z dolnej warstwy nie było łączenia pionowego dwóch płyt z wartwy wyższej.
Wkręty wkręca na jednej płycie w 8 miejscach: 2 na środku i 6 na wszystkich łączeniach. Dodatkowo wkręca się na wszystkich krańcowych warstwach, więc na dolnej warstwie wkretów jest dużo więcej. Dzięki temu płaty wełny nigdy nie odejdą od ściany.
W narożnikach płaty wełny z obu ścian schodzą się „w cegiełkę”.
Trzeba pamietać o tym, że w niektórych miejscach, np. przy lukarnach trzeba najpierw położyć wełnę, a dopiero później kryć dach.
Po położeniu wełny przecieramy tarką całą powierzchnię, aby ściana była równa.
Przed położeniem kleju na całych ścianach wykonujemy prace przygotowawcze:
Wszystkie talerzyki z wkrętami smarujemy punktowo klejem.
Wstawiamy parapety i zakładamy narożniki z siatką wokół okien. Najpierw klej, dopiero potem narożnik z siatką.
Po wstawieniu kątowników dokładamy paski siatki w narożnikach wokół okien:
Następnie kładziemy pierwszą warstwę kleju pamiętając cały czas o pogodzie. Okna i parapety muszą być zaklejone taśmą i folią, aby nie trzeba było ich później czyścić i tym samym niszczyć. Podczas nakładania pierwszej warstwy kleju wklejamy siatkę.
Na poniższym zdjęciu widać jeszcze przeświecającą siatkę:
Dopiero kiedy pierwsza warstwa kleju zwiąże można położyć drugą. Ta druga jest cieńsza, bo służy tylko wyrównaniu powierzchni i całkowitemu zakryciu siatki.
Po wyschnięciu drugiej warstwy gruntujemy całe ściany. Gruntu nie wolno rozcieńczać, chyba, że pozwala na to producent.
Okna przy gruntowaniu muszą być absolutnie zaklejone – grunt bardzo ciężko jest zmyć. Jeśli elewacje robimy bezpośrednio po wstawieniu okien to możemy zostawić oryginalne taśmy na oknach. Jeśli będziemy robili później koniecznie należy zdjąć taśmy, a potem okleić ponownie. Nie warto na tym oszczędzać, bo po kilku tygodniach taśma okienna nie daje się zdjąć tylko pęka i kruszy się. Zdejmowanie jej w takim stanie jest długotrwałym koszmarem.
Po zagruntowaniu całej ściany możemy kłaść tynk. Jeśli kładziemy kolorowy tynk mineralny to musimy pamiętać o tym, że trzeba przygotować tynk na całą ścianę. Lepiej, żeby go nie zabrakło, ponieważ tynki mineralne rozrabia się z wody i bardzo ciężko jest uzyskać identyczny kolor. Teoretycznie do sypkiej mieszanki zawsze dolewamy tyle samo wody, ale w praktyce czasem jest to kubek mniej czy więcej i kolor robi się minimalnie jaśniejszy lub ciemniejszy. Jeśli dwa minimalnie różne odcienie będą na dwóch różnych ścianach to nie będzie tego widać, bo światło załamuje się na nich inaczej. Jeśli będą na tej samej ścianie to wyjdą plamy.
Elewacja skończona.
Dzień dobry,
mam takie pytanie odnośnie ściany szkieletowej. Od środka:
GK
5cm aku plyta
paroizolacja
15cm wełna rowckwool
osb 12mm
12cm wełna rockwool frontrock
i teraz chciałbym tynk na zewnątrz ale zastanawiają mnie pytania dotyczące zagrzybienia i wentylacji wenwątrz ściany konstrukcyjnej. Wg. rockwool polska
https://www.rockwool.com/pl/produkty-i-rozwiazania/izolacje-fasad/fasady-wentylowane/ocieplenie-szkieletowej-sciany-zewnetrznej/
płyta OSB powinna być nawiercona w siatce 25×25 18-20mm i tak mam zamiar zrobić ale nie wiem czy zamknięcie tynkiem będzie dobrą wentylacją i odparowywaniem wilgoci z wewnątrz ściany. Czy gradacja ocieplenia ma znaczenie i przepuszczalnosc wilogci na zewnątrz budynku? Czy jest szansa na pomoc z państwa strony?
Nie trzeba nawiercać OSB.
Trzeba natomiast położyć tynk paroprzepuszczalny, czyli zwykły mineralny lub silikatowy.
Czyli klej do wełny (np. Wełnolep Z firmy Majsterpol), oczywiście na siatce. Później grunt (np. Cerplast), a potem tynk mineralny lub silikatowy (np. Majsterpol). Nie wolno stosować tynku akrylowego.
Dzień dobry. Pragnę podziękować za rzetelne informacje nt budowy a także ocieplenia domu typu kanadyjskiego, w internecie mnóstwo sprzecznych ze sobą komentarzy nt ocieplenia tego typu domu ( styropian czy wełna a jak styropian to jaki , ryflowany czy zwykły, kleić czy przykręcać – prawie nie ma informacji tak jasno stawiających temat skutków a jak wełna to jaka, czy na klej typu tytan 60 czy tylko wkręty czy tez klej i wkręty. Generalnie jestem na etapie stawiania konstrukcji szkieletowej , obitej od zewnatrz płytą osb 3 12mm, na to pójdzie wełna skalna. Moje pytanie jest takie? czy na zewnątrz , do płyty osb wystarczy wełna 5cm a środku 10cm potem paroizolacja i płyta gk? Wyczytałem, ze domki skandynawskie są tak ocieplane i jest jest to wystarczające ? Jednak w naszym kraju są inne wymogi docieplania budynku (co jakiś czas to zwiekszają) co sprawi, że nie długo to chyba trzeba będzie mieć z 50cm ocieplenia? Jaki standard ocieplenia mają domki stawiane w Kanadzie gdzie klimat jest surowszy od naszego? Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odpowiedź. D.CH
Dziękujemy za miłe słowa.
Na zewnątrz wystarczy 5 cm (jeśli mówimy o punkcie rosy).
Jeśli cała ściana będzie miała 15 cm wełny to na pewno nie spełni dzisiejszych norm. Z kolei każde dołożone 5 cm poprawi parametry budynku i zaoszczędzi nam kosztów ogrzewania. Czyli można postawić ścianę z 15 cm wełny w sumie, ale będzie się zużywało więcej kW do ogrzania domu (więcej prądu, więcej gazu, więcej drewna).
Według mnie optymalne ocieplenie ściany to 25 cm wełny. Jeśli dom jest parterowy i ściana zewnętrzna ma 10 cm to sugerowałabym położenie wełny 15 cm na zewnątrz (minimum 10 cm). Zewnętrzna wełna nie tylko ociepla budynek, ale też go wygłusza. Im więcej zewnętrznej twardej wełny kamiennej tym ciszej w środku.
Czy bezpośrednio na OSB można położyć tynk ?
Jeśli mówimy o domu to bez wełny – nie. W naszym klimacie musi być minimum 50 mm wełny na OSB, bo inaczej w ścianie wykropli się para wodna.
W przypadku ściany z wełną elewacyjną OSB jest całkowicie bezpieczna (oczywiście trzeba położyc OSB-3 o odpowiedniej grubości, odpowiednio łacząc, jak w instrukcji itd).
Jeśli mówimy o nieogrzewanym budynku to do OSB trzeba przymocować mechanicznie siatkę i dopiero klej plus tynk. Do samej OSB klej z tynkiem nie będzie się trzymał. Ale dotyczy to tylko i wyłącznie budynków NIGDY nie ogrzewanych.
Dzień dobry, chciałbym wybudować dom na szkielecie 45x145mm. Dom ma być obity deską szalunkową. Poza izolacją 150mm w szkielecie chcę zastosować wełnę od zewnątrz (100mm). Czy w takim wypadku mogę zastosować wełnę mineralną a nie skalną (tańsza i mniej sztywna), jaki zastosować wtedy układ warstw? Z góry dziękuję i pozdrawiam 🙂
JAKĄ WEŁNĘ UZYĆ NA OCIEPLENIE DOMU SZKIELETOWEGO OD ZEWNĄTRZ?
Na przykład Paroc Linio 15
Witam
Czy mogę na ocieplenie od zewnątrz domu szkieletowego użyć wełny Rockwool Frontrock max E 10cm?
Tak
Witam,
Jestem w trakcie budowy domu szkieletowego, na zewnątrz mam zamiar zastosować płytę, osb, wiatroizolacje oraz wełnę. W projekcie zamiast wełny jest styropian ryflowany. Czy przy stosowaniu wełny należy zachować odstępy między płytą jak przy styropianie ryflowanym?
Nie trzeba.
I jakiej długości i średnicy powinny być wkręty do zamocowania wełny do konstrukcji / płyty osb? Czy taki wkręt powinien przejść przez tę płytę osb na wylot? Czy jest to niedopuszczalne? Ale trudno chyba do osiągnìęcia? I taki wkręt wcześniej przebija wiatroizolację która jest na osb?!
Nieco dłuższe niż wełna. Powinny przejść przez płytę OSB (do niej mocuje się wełnę), ale jak najmniej wystawać poza płytę. Na przykład wełnę fasadową 150mm przykręca się wkrętami 160mm. Warto przetestować najpierw sprawdzając po drugiej stronie na ile trzeba wkręcić wkręty, żeby dobrze trzymały talerzyki, ale też żeby nie były wkręcone zbyt mocno (trudno wtedy zapanować wykrzywianiem się talerzyków).
Średnica wkrętów zależy od długości, wystarczą najcieńsze z dostępnych w danej długości.
Przebicie wiatroizolacji nic nie szkodzi – pod tynkiem ona jest niepotrzebna (montuje się ją ze względu na ewentualne opady podczas budowy, aby zabezpieczyć konstrukcję na czas oczekiwania na okna). Poza tym wkręcony wkręt samym sobą zatyka dziurę 🙂 Zatem jeśli chcemy mieć szczelną wiatroizolację to… nie wolno ich wykręcać! 🙂 Jak się montuje zwykły plastikowy siding to wiatroizolacja jest konieczna, a też przebija się ją wkrętami. Tak samo jak gont bitumiczny gwoździami. I dopóki ich nie wyjmiemy to pokrycie jest szczelne i nie przecieka.
Bardzo dziekuję za tak szybkie i wyczerpujące odpowiedzi
Witam,
Czy dopuszcza się sytuację, w której np. Ocieplam ścianę szkieletową na której jest płyta osb 12 mm wełną fasadową np. fasrock, daję siatkę, dwie warstwy kleju i zostawiam taką elewację przez całą zimę i dopiero na wiosnę gruntuję i nakładam docelowy tynk? Z góry dziękuję za pomoc
Tak. Nic się takiej elewacji nie stanie przez zimę.
Witam,
Lada moment zaczynam budowę domku letniskowego na działce. 5,5×6,0m. System szkieletowy z drewna Świerk Skandynawski. Domek parterowy, ze spadzistym dachem. Drewno jakie oferują to 45mmx95mm, czy taka konstrukcja wystarczy? Na dach mam blacho dachówkę oraz zdobytą już wełnę 10cm. Na ściany od zewnątrz planuję OSB i coś na to jeszcze nie zdecydowałem czy Siding drewniany czy PCV. Nie wiem tylko czy i jakiej folii użyć jaką na dach i jaką na ściany. Rozważam elewację z wełny elewacyjnej i tynk mineralny na to. Na pewno nie styropian.
Proszę o podpowiedź.
Michał
Drewno jakie oferują to 45mmx95mm, czy taka konstrukcja wystarczy?
Na słupki (ściany) wystarczy. Na krokwie i belki stropowe jest za cienkie (powinno być 45 x …… – zależy od rozstawu).
Na dach mam blacho dachówkę oraz zdobytą już wełnę 10cm.
Sugeruję 20cm grubości.
Nie wiem tylko czy i jakiej folii użyć jaką na dach i jaką na ściany.
Na ściany Tyvek Houswrap. Polecam http://www.domykanadyjskie.com/2011/02/14/elewacja-tynk/ oraz blog http://www.blogibudowlane.pl/blog/L73-Inez-Co.-Domy-Kanadyjskie – tam jest o drewnie na ścianach.
Na dach jakąkolwiek membranę dachową.
Witam
Wybudowałem garaż na szkielecie drewnianym oraz obiłem płytą OSB 18. Moje pytanie dotyczy zamontowania styropianu 5 cm na zewnątrz który ma być tylko nośnikiem tynku silikonowego. Czy mogę styropian zamontować do płyty na piance i kołkach? Dodam ze garaż nie będzie ogrzewany.Drugie pytanie- czy można zostawić odsłoniętą płytę OSB na zimę ?
Jak najbardziej można ocieplić garaż styropianem, jeśli garaż nie będzie ogrzewany. Polecam tynk mineralny – znacznie tańszy i łatwiej się kładzie.
Na garażu płytę można zostawić na zimę. Nie jest to zgodne z zaleceniami producenta, ale przez jedną zimę niewiele jej się stanie. Trzeba tylko dobrze ją wysuszyć przed położeniem styropianu Płyta OSB bardzo długo schnie!! Na zewnątrz może być już sucha, ale w środku kleje ją spajające długo trzymają wilgoć.
Witam. Jaką wełnę stosujecie państwo w środku ścian? Na zdjęciach zauważyłem, że ma ona bardzo poidobny kolor do wełny elewacyjnej kamiennej, ale nigdy wczesńiej nie spotkałem się z wełną kamienną w ścianach. Wczesniej widziałem wełnę mineralną szklaną w środku ścian, która ma kolor żółty. Pozdrawiam.
W ściany wkładamy wełnę kamienną. Żółta to rzeczywiście wełna szklana, a ta ciemna to wełna kamienna. Jako izolacja termiczna ma podobne parametry do szklanej, ale jest lepsza jako izolacja akustyczna.
Dobry wieczór.
Właśnie planuje budowę altanki na ROD o konstrukcji właśnie kanadyjskiej o wymiarach 4x4m plus taras 4x2m planuje wykorzystać kantówki 100×40 do stworzenia szkieletu.Ściany od środka chce obić osb 8mm. Pytanie moje brzmi 🙂
czy mogę taką konstrukcję szczelnie wypełnić wełną elewacyjną 100mm i bezpośrednio na tę wełnę i szkielet (które teoretycznie w tym momencie będą tworzyć równą powierzchnię) położyć siatkę elewacyjną i nałożyć tynk?
Wiem że dość minimalistyczne ale biorąc pod uwagę przeznaczenie budynku chce zachować jak najlżejszą konstrukcję.
Witam 🙂
Rozumiem, że konstrukcja ma być jak najlżejsza finansowo 🙂 Jeśli tak to ja bym proponowała takie rozwiązanie:
– szkielet 40 x 100
– pomiędzy słupkami najzwyklejsza wełna szklana 100mm z supermarketu (jeśli wltanka ma być izolowana termicznie)
– w środku płyta gipsowa 12,5mm
– na zewnątrz płyta gipsowa (sic!) 12,5mm
– na płytę zewnętrzną wełna elewacyjna 50mm, siatka na kleju, grunt i tynk
– wer. 2: na płytę gipsową zewnętrzną wiatroizolacja, kontrłaty i deski/szalówka impregnowane
– wer. 3: jeśli altanka nie będzie ogrzewana to zamiast zewnętrznej wełny można położyć styropian (fuj, ale technicznie można ;))
Szczerze mówiąc nie odważyłabym się położyć siatki na słupki i wełnę:
– po 1 istnieje dość duże prawdopodobieństwo, że może pękać
– po 2 ciężko położyć równo klej na takiej powierzchni, nie mówiąc o tym, że dużo tego kleju wyjdzie.
A na koniec gratuluję pomysłów i odwagi – zupełnie serio 🙂
Mam pytanie czy na pewno(obowiązkowo) między płytą osb a wełna musi byc wiatroizolacja?ocieplenie w systemie lekko mokrym.Proszę o odpowiedz…
Przy elewacji lekkiej mokrej wiatroizolacja musi być tylko wokół otworów okiennych.
Na całych ścianach kładzie się ją wtedy, kiedy budynek musi poczekać na okna, a pogoda nie dopisuje. Ogólnie polecamy położenie wiatroizolacji na całości tylko ze względu na zabezpieczenie konstrukcji przed opadami deszczu i śniegu. Niestety rzadko się zdarza, że można zamówić okna przed postawieniem konstrukcji (często okno na papierze jest większe niż później daje się zrobić w rzeczywistości), a produkcja okien trwa zwykle minimum 3 tygodnie.
Przy elewacji lekkiej mokrej wiatroizolacja musi być tylko wokół otworów okiennych.
Czy chodzi o zabezpieczenie całego otworu okiennego(zanim wstawimy okno) przed padającym deszczem?
Nie. Chodzi o to, że ZAWSZE (niezależnie od rodzaju elewacji) wiatroizolacja musi być wokół otworów okiennych (na ścianie na zewnątrz) oraz wywinięta na ościeża. Jeśli na ścianie jest siding to wiatroizolacja musi być na całości ścian. Jeśli kładziemy ją na całych ścianach to nie przecina się jej na oknach, dopóki nie ma gotowych okien.
Położona na całości zabezpiecza nie tylko otwory okienne, ale też płytę OSB, która nie namaka.
Reasumując: otwory okienne zawsze muszą być zabezpieczone wiatroizolacją (i paroizolacją od środka). Jak to poprawnie zrobić pokazujemy na stronie http://www.BlogiBudowlane.pl.
Mam jeszcze jedno konkretne pytanie dlaczego musi być ta witroizolacja wokół otworów skoro dajemy tam piankę montażową?paroiziolacje od środka to rozumiem.
Żeby maksymalnie chronić ościeża okienne, które są najbardziej narażone na korozję z powodu wilgoci. Pianka jest uszczelnieniem termo i wiatro, ale ponieważ budynek pracuje i pomiędzy oknem a tynkiem mogą się robić mikro szczeliny to chronimy ościeża przed wilgocią.
Witam,
Proszę o poradę, Dobudowuję piętro które będzie w konstrukcji „kanadyjskej”. Z Zewnątrz chcę zrobić steropian 5, płyta OSB, a od środka wełna rockwol 2 x 10mm (na przemian)
Pomieszczenie będzie ogrzewane kominkiem.
Styropianu nie kładzie się na szkielecie. Piszemy o tym na stronie http://www.domykanadyjskie.com/2011/02/13/elewacja-dlaczego-nie-styropian/
Lepiej położyć 10 czy 15cm wełny na zewnątrz to izolacyjność będzie o 50% większa.
Wełnę planuje Pan chyba 2 x 10cm, nie mm?
Jakiej porady Pan od nas oczekuje?
Chciałbym w swoim domu zrobić ścianę 3 warstwową. Od zewnątrz płyta włókno-cement, pustka powietrzna około 2-3cm, 20cm wełny, później osb. I tu mam pytanie. Dlaczego wiatroizolacja montowana jest na osb pod wełną, a nie na wełnie jako zabezpieczenie całości? Wełna montowana jest tylko kołkami czy też na klej i kołki. Z góry dziękuję za odpowiedź
Nasz portal jest o budowie oryginalnego szkieletu drewnianego, więc ze ścianami trzywarstwowymi nie pomogę.
Wiatroizolacji nie da się położyć na wierzchu, bo przecież nie da się na niej położyć tynku! I nie ma potrzeby kładzenia jej jako ostatniej warstwy. Pod tynk w ogóle nie ma konieczności stosowania wiatroizolacji na całych ścianach. Można by ją położyć tylko wokół otworów okiennych. My polecamy całe ściany, bo od razu zabezpiecza się budynek przed opadami. Wełnę przykręca się tak jak na powyższych zdjęciach.
dzień dobry,
szykuje się do docieplenia segmentu, obecnie przykrytego sidingiem i po rozmowie z potencjalnym majstrem mam pytanie, czy wełnę można przykleić bezpośrednio do płyt osb czy też przykrecanie jest najlepszą metodą?
pozdrawiam
Przykręca się. Do wiatroizolacji lub OSB nie da jej się przykleić. Poza tym jest ciężka – inaczej jak styropian.
Witam.
Mam zamiar wybudować pomieszczenie gospodarcze o wymiarach 4x6m. Budynek parterowy, nieogrzewany, posadowiony na stopach fundamentowych, za podłogę będzie służyła płyta betonowa, w której będzie wejście do piwniczki – taki składzik, warsztat, z możliwością wjazdu autem. Aby dopasować do istniejących obiektów planuję elewację z tynku.
Z lektury strony wywnioskowałem, że odpowiednia będzie ściana o konstrukcji z belek 40×100 w rozstawie 600. Od zewnątrz tynk, wełna 50mm, folia, OSB 3 12mm, konstrukcja. Na górę od wewnątrz folia, OSB, belki, wełna 100mm pomiędzy nimi, krokwie, folia, kontrłaty, łaty, blachodachówka.
Pytanie brzmi: czy ściany od wewnątrz mogę zostawić „otwarte”, czyli widoczna konstrukcja bez ocieplenia, folii i poszycia?
Jeżeli tak, to czy w przypływie gotówki jest zasadne dołożenie tych warstw w przyszłości?
Pozdrawiam
Z lektury strony wywnioskowałem, że odpowiednia będzie ściana o konstrukcji z belek 40×100 w rozstawie 600.
Tak jest.
Od zewnątrz tynk, wełna 50mm, folia, OSB 3 12mm, konstrukcja.
Jeśli pomieszczenie nie jest ogrzewane i NIGDY nie będzie to można na zewnątrz położyć styropian. Choć to aż gryzie 🙂 Ale krzywdy budynkowi nie zrobi, dopóki będzie to budowla nieogrzewana.
I nie folia tylko wiatroizolacja.
Na górę od wewnątrz folia, OSB, belki, wełna 100mm pomiędzy nimi, krokwie, folia, kontrłaty, łaty, blachodachówka.
Tu nie do końca rozumiem, ale podaję poprawną kolejność:
Na suficie od dołu:
– płyta gipsowa
– paroizolacja lub zwykłe folia budowlana – może też nie być nic, skoro nie ogrzewany składzik
– belki stropowe ok. 185mm wysokości
– pomiędzy belkami wełna
Potem pustka stryszku, a nad nim dach składający się z:
– krokwie (pomiędzy nimi pusto)
– membrana dachowa
– łaty, kontrłaty i blachodachówka
Pytanie brzmi: czy ściany od wewnątrz mogę zostawić „otwarte”, czyli widoczna konstrukcja bez ocieplenia, folii i poszycia?
Może Pan, tylko proszę pamiętać, że tak pozostawione ściany są zupełnie nie odporne na ogień. Dopiero wełna i płyta gipsowa chroni je przed ogniem.
Jeżeli tak, to czy w przypływie gotówki jest zasadne dołożenie tych warstw w przyszłości?
Jest zasadne – jak wyżej. Do tego będzie cieplej, jeśli jednak ma być tam ogrzewanie. Bo skoro warsztat to może jednak będzie? Jeden grzejnik elektryczny błyskawicznie nagrzeje pomieszczenie, a zawsze to jednak milej pracować w cieple. I koszty nie duże, bo grzeje się tylko wtedy, kiedy się pracuje, a nie na okrągło, jak w budynkach murowanych.
Do ocieplenia ścian w środku proszę użyć zwykłej wełny szklanej, może być Knauf z Castoramy. Ocieplenie da, a nie musi być gęsta. Dzięki temu będzie dużo taniej.
I proszę pamiętać o wentylacji! Jest konieczna w garażu, a i w warsztacie też się przyda. Szczególnie ogrzewanym 🙂
Serdecznie dziękuję za szybką reakcję potwierdzającą moją koncepcję, korektę przyjętego rozwiązania i odpowiedź na pytania z poradą.
Teraz wszystko jest jasne i będzie ciepłe 🙂
Pozdrawiam
Witam. Proszę o wyrażenie opinii na temat wełny drzewnej tak w elewacji ściany jak i w jej konstrukcji. Dziękuję.
Niestety nie mam zdania. Nigdy nie ocieplaliśmy wełną drzewną, więc nie wiem jakie są plusy i minusy.
W teorii wiem, że jako że drzewna to zapewne nieodporna na ogień. Wełna mineralna to przetworzony bazalt, więc nie pali się.
Przykro mi, ale więcej danych nie mam. Pozdrawiam
Jaką grubość wełny kamiennej (skalnej) najlepiej wybrać i jakiej firmy możecie polecić wełnę.
Standardowo kładzie się wełnę 50mm, choć coraz częściej klienci wybierają 100 lub 150mm. Takie są standardowe grubości wełny mineralnej elewacyjnej. Grubsze (inne) można zamówić, ale wtedy cena skacze w górę, bo to nietypowe zamówienia.
Jeśli klient ma możliwości finansowe to na pewno warto położyć wełnę 150mm. Mówią, że docieplenie to szóste paliwo i coś w tym jest. Niezależnie od rodzaju ogrzewania to maksymalnie docieplony dom zawsze będzie oszczędzał energię. Równie istotne są okna – wtedy powinny być trzyszybowe, o współczynniku szyby U=0,5.
Nadmienię jednak, że przeważająca większość domów ma elewację z 50mm warstwą wełny i koszty ogrzewania są naprawdę niskie. Trzeba też pamiętać, że jeśli płacimy 100 PLN za ogrzewanie przy 50mm wełny (w sumie w ścianie 200mm) to nie oznacza to, że będziemy płacić 65 PLN przy wełnie 150mm (w sumie 300mm w ścianie). Największe straty wynikają z wentylacji.
My polecamy wełnę FAS 3 lub FAS 4 z firmy Paroc. Najlepszy stosunek jakości do ceny.
Dzień dobry.
Czy wełna w ścianach zewnętrznych (w konstrukcji) nie powinna być wentylowana?
Pozdrawiam
Nie powinna i nie musi. Wełna jest bardzo paroprzepuszczalna. Wilgoć, która od strony domu wejdzie od środka ściany bez problemu wyjdzie z niej na zewnątrz. Wilgoć zawsze idzie od ciepłego do zimnego.
Z praktyki wiemy więc, że nie ma takiej potrzeby.
Otwieraliśmy ścianę z 50mm wełną i tynkiem mineralnym po 12 latach i ściana była czyściutka.
Powiem więcej:
Ostatnio otwieraliśmy dom postawiony 20-25 lat temu. Na konstrukcji miał płytę OSB, wiatroizolację Tyvek i od razu obmurówkę z cegły. Według zasad pomiędzy wiatro a cegłą powinna być 2-3 cm szczelina wentylacyjna z nawierconymi dziurami na dole. Nic takiego nie było (mamy zdjęcia). Otworzyliśmy ścianę zewnętrzną i była zdrowiuteńka. Jak wczoraj stawiana.
Witam, mam dom szkieletowy obity szalówką drewnianą. Mam zamiar na to przykręcić wełnę. Czy mogę to zrobić bezpośrednio czy trzeba wiatroizolacje i czy w ogóle można na szalówkę przykręcać wełnę?
Jeśli na wełnie ma być klej i tynk to można ją przykręcić bezpośrednio do desek.
W razie, gdyby deski nie były równe to warto najpierw wyrównać podłoże, bo równanie klejem zawsze jest trudniejsze i gorsze skutki.
Witam,
Mamy dostawioną na murowanym parterze drewnianą nadbudowę w konstrukcji wiązarów (poddasze użytkowe). Obecnie jest tylko szkielet i zastanawiamy się jak prawidłowo obić ściany szczytowe. W projekcie mamy układ wełna 20 cm (wewnątrz konstrukcji), folia, łaty i deska elewacyjna. Ponieważ przeraża nas częsta konserwacja deski poszukujemy innego rozwiązania. Jakie warstwy w naszym przypadku będą odpowiednie gdybyśmy chcieli zrezygnować z desek na rzecz tynku. Czy po folii idzie zwykła pyta OSB czy OSB3, a może wystarczą same łaty i do nich 5 cm wełny, na którą nakłada się kleje i tynk?
Prosimy o radę.
DiJ
Proszę spojrzeć na nasz blog budowlany http://www.blogibudowlane.pl/blog/L73-Inez-Co.-Domy-Kanadyjskie/155.
Pokazujemy tam bardzo dokładnie, jak zrobić poprawnie elewację z tynku.
Pozdrawiam,
Agnieszka Lipka
witam
A jak ktoś nie chce tynku tylko elewacja drewniana(boazeria) to też trzeba szkielet obijać płytą OSB ??
Nie trzeba obijać płytą OSB, ale trzeba koniecznie stężyć konstrukcję w inny sposób. Zwykle robi się to przy pomocy ukośnych desek dobijanych do konstrukcji. Zagłębia się je w konstrukcję mocując pod kątem 45 stopni w obie strony.
Trzeba tylko pamiętać, że pod elewację drewnianą (deski) KONIECZNIE musimy położyć wiatroizolację. Inaczej w budynku będzie wiało.
Witam. Czy zamiast wełny mozna zastosowac styropian?
Jeśli zależy nam na dociepleniu domu, a nie tylko na uzyskaniu nośnika dla tynku to nie może być.
A dlaczego nie – piszemy w artykule „Dlaczego nie styropian?”
Witam,
Wełna elewacyjna ma tutaj 50mm.
Wełna w ścianach zewnętrznych (w konstrukcji) ma 150mm.
pozdrawiam
Witam, jak grubą wełnę zastosowano w przedstawionym wykończeniu. Proszę o odpowiedź.