Fundament
16 stycznia 2011

Fundament ze stropem drewnianym

Fundament typu „crawl space” (pełzająca przestrzeń) to najczęściej stosowany fundament w USA.
Gotowy wygląda tak:

ZALETY:

1. Ciepły strop

Pod stropem znajduje się poduszka powietrzna, a w stropie 25cm wełny. Nie ma tu żadnego betonu (wylewki), zatem chodzisz po ciepłej podłodze. Nie ma potrzeby montowania ogrzewania podłogowego, jeśli np. w salonie kładziemy płytki. Nawet mroźną zimą możesz stanąć bosą stopą na podłodze i nie będzie ona lodowata. Ogrzewanie podłogowe zalecane co najwyżej w łazience (komfort użytkowania po wyjściu z kąpieli) oraz w wiatrołapie (wilgoć wnoszona z zewnątrz)

2. Tani fundament

Niewątpliwie jest to najtańszy rodzaj fundamentu. Oszczędność na betonie oraz piasku wsypywanym do środka oraz wszystkich pochodnych tych dwóch materiałów (koparka, robocizna itp) oraz brak betonowych wylewek jest znacząca.

3. Łatwość rozprowadzania instalacji.

Nawet po wybudowaniu i wykończeniu domu, w ramach remontu bardzo łatwo rozprowadzić jest nowe instalacje.

4. Możliwość rozprowadzenia ciepła z kominka pod stropem.

W ten sposób mamy możliwość równomiernego ogrzewania zarówno parteru, jak i poddasza.

WADY:

Brak

Fundament ze stropem drewnianym (crawl space) – jak zbudować?

Wykopy na ławy fundamentowe
Przed wykonaniem wykopów pod ławy fundamentowe należy zdjąć humus czyli całą czarną ziemię. Częstym błędem wykonawców jest zostawianie czarnej ziemi pomiędzy ścianami fundamentowymi.

Im równiejszy będzie wykop tym mniej zapłacicie za beton, bo mniej m3 betonu zmieści się do wykopu.

Zbrojenie
Ławy fundamentowe muszą być zbrojone czterema stalowymi żebrowanymi prętami fi 12mm, połączonymi ze sobą „oczkami” z prętu gładkiego fi 6mm, rozstawionymi co 30cm.

Ławy fundamentowe wylewa się z betonu B15 (C12/15). Muszą być dobrze wypoziomowane czyli górna warstwa betonu musi być wszędzie na tej samej wysokości (dla niewtajemniczonych: chodzi o tę samą wysokość według poziomicy, a nie według ziemi na działce ;-))

Izolacja pozioma
Na ławę fundamentową zazbrojoną i wylaną z betonu koniecznie trzeba położyć izolację poziomą czyli papę. Izolacja nie pozwoli wejść wilgoci z gruntu do ścian fundamentowych waszego domu.

Murowanie ścian fundamentowych
Murowanie ścian fundamentowych zaczyna się od narożników – wtedy macie pewność, że wszystkie ściany będą na tej samej wysokości

Ściany fundamentowe muszą być wymurowane idealnie równo od zewnętrznej strony. Oszczędzicie na kleju, który się kładzie na cokole, bo nie trzeba równać ścian.

Ściany muszą także trzymać idealnie poziom. Na ścianach będzie leżała podwalina (pierwsza deska), więc jeśli góra ściany fundamentowej nie będzie równa to deska nie będzie dobrze przylegała, zatem nie będzie idealnie stabilna. Jeśli z jednej strony domu ściana fundamentowa będzie wyższa niż z drugiej to cała konstrukcja będzie stała krzywo. W konstrukcjach kanadyjskich nie wolno używać żadnych klinów, a każdy centymetr sprawia, że strop będzie krzywy. Dlatego tak ważna jest tutaj dokładność wykonania.

Pierwszy strop drewniany „wisi” nad pustką powietrzną. Aby drewno nie było narażone na pojawienie się grzybów, strop musi być odpowiednio wentylowany. W tym celu w ścianach fundamentowych robi się otwory wentylacyjne, których powierzchnia musi być dopasowana do wielkości powierzchni podłogi pod stropem. Im większa powierzchnia pod stropem, tym więcej otworów musimy wykonać. Otwory powinny być umieszczone nie dalej niż 80cm od narożników, aby powietrze krążyło po jak największej części „pomieszczenia” pod podłogą.

Izolacja pionowa
Ściany fundamentowe od wewnątrz i od zewnątrz należy pomalować specjalnym preparatem do izolowania betonu. Izolacja pionowa musi być ciągła od ławy fundamentowej. Ściany malujemy tylko do powierzchni ziemi czyli to, co jest pod nią schowane. Reszty nie ma potrzeby izolować, bo i tak wilgoć z ziemi do niej nie wejdzie.

Mamy gotowy fundament pod drewniany strop z pustką podpodłogową..

Komentarze
 1. Dzień dobry,
  a jak ochronić przyłącze wody przed mrozem w przestrzeni pod podłogą?

  Pozdrawiam

  1. Rurę kanalizacyjną fi 160 trzeba nawiercić w kilkunastu miejscach. Potem nałożyć ją na rurę wodną. Na koniec wcisnąć piankę przez otwory. Duuuużo pianki.
   Rura fi 160 musi być zakopana w ziemi na przynajmniej 50cm.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 2. Jak w takim fundamencie zabezpieczyć rurę od wody przed zamarznięciem. Jak wodzę między stropem a gruntem jest przestrzeń w której zima panują minusowe temperatury więc taka instalacja z pewnością jest narażona na zamarznięcie i pęknięcie

  Odas | | Odpowiedz
  1. Rurę kanalizacyjną fi 160 trzeba nawiercić w kilkunastu miejscach. Potem nałożyć ją na rurę wodną. Na koniec wcisnąć piankę przez otwory. Duuuużo pianki.
   Rura fi 160 musi być zakopana w ziemi na przynajmniej 50cm.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 3. I tutaj wrzucę pytanie:

  Chcę postawić domek na działce w łódzkiem. Teren płaski, suchy, okolony lasami (brak silnych wiatrów). Wymiary 500 x 700 parterowy.
  Czy konieczne jest zastosowanie proponowanego przez Was fundamentu? Czy nie wystarczą fundamenty punktowe (które mogę sam wykonać w przeciwieństwie do fundamentu crawl space). Jeśli tak to w jaki sposób rozmieszczone?

  pozdrawiam gorąco z Łodzi

  1. Wystarczy. Na słupy trzeba położyć podwalinę 150x150mm i dopiero strop.
   Odległość między słupami to zwykle 150-200cm. Powinno to być wrysowane w projekcie.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 4. Witam!
  Przymierzam się do wybudowania małego domku z zastosowaniem konstrukcji kanadyjskiej. Wasza strona wyjaśniła mi sporo zagadnień, za co bardzo dziękuję.
  Mam kilka pytań odnośnie pierwszego fundamentu drewnianego.
  Zakładając ze mam już fundament z bloczków betonowych, jak zabrać się za ułożenie belek stropowych? Jaka jest kolejność prac? proszę o możliwie najszersze wyjaśnienie. Dziękuje z góry.

  Damian Czwałga | | Odpowiedz
  1. Dziękujemy za docenienie.
   Proszę spojrzeć na nasze http://www.BlogiBudowlane.pl
   W szczególności blog domu L73. Tak pokazujemy po kolei jak zbudować dom. Na tym portalu powstaną szersze opisy, ale wciąż brakuje nam czasu, bo robimy go „po godzinach”.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 5. Witam! Zamierzam wybudować mały domek z zastosowaniem konstrukcji kanadyjskiej. Proszę o porady dotyczące pierwszego stropu drewnianego.
  W jaki sposób połączyć fundament z bloczków z belkami stropowymi?
  Jaka jest kolejność prac jeśli założymy ze fundament z bloczków już stoi?
  Dziekuję za masę przydatnych informacji jak i z góry za odpowiedź.
  Pozdrawiam
  Pozdrawiam

  Damian Czwałga | | Odpowiedz
  1. Odpowiedź poszła na drugi post.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 6. Witam,
  Nie wiem czy jeszcze ktoś tutaj odpisuje. ale zapytam.
  Trywialna sprawa – szkodniki, szczury, myszy i inne robactwo. W jaki sposób nie wejdą nam pod dom i nie zrobią sobie miłego gniazdka i zaczną się rozmnażać a potem podgryzać do domu?

  Marcin | | Odpowiedz
  1. W otworach wentylacyjnych w ścianach fundamentowych montujemy „okienka” zrobione z łat drewnianych i siatki ocynkowanej z oczkiem 10x10mm. Pod stropem przybijamy wiatroizolację, a na nią (niżej) siatkę ocynkowaną z oczkiem max. 15x15mm. W wejściu pod budynek także musi być „okienko” zrobione z drewnianej ramy i siatki ocynkowanej z oczkiem 10x10mm.
   Wedy nie wejdą ani myszy, ani koty i nic się nie rozmnoży.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 7. Z jakich bloczków betonowych jest wykoanany fundament? Standardowo 38x25x12?(beton B15)

  Robert | | Odpowiedz
  1. Tak. Dokładnie mają wymiary 38 x 24 x 12.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 8. Witam. Proszę mi powiedzieć coś o podwalinach i krokwiach stropowych. Jakie powinny być wymiary? Jaki materiał, czy tak jak na szkielet suszony komorowo? W jakich odstępach powinny być rozmieszczone? Czy w pustce między fundamentami trzeba murować słupy podporowe żeby na strop nie było dużego nacisku. Mało jest informacji o samym wykonywaniu.
  Pozdrawam

  Pawlik | | Odpowiedz
  1. Rozumiem, że chodzi Panu o strop, czyli o belki stropowe (nie krokwie, bo krokwie są w dachu)?
   Podwalina i belki stropowe muszą być przygotowane z tego samego materiału, co reszta konstrukcji: suszony komorowo, strugany, fazowany.
   Wszystkie odstępy (rozstaw) w całym szkielecie, a więc także w stropie są zwykle takie same. Standardowo jest to 400mm w osi (czyli od środka belki do środka belki).
   Wymiary zależą od obciążeń oraz od odległości pomiędzy podparciami i powinny być przeliczone przez konstruktora. W standardowej wielkości domu zwykle stosuje się belki 40x235mm.
   Nie rozumiem pytania o „słupy podporowe, żeby na strop nie było zbyt dużego nacisku”. 🙂

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 9. Czy montaż podwalin na kołkach rozporowych wytrzyma podmuch HALNEGO na Podhalu i nie zmiecie domu z fundamentu?

  wpgoral | | Odpowiedz
  1. O to trzeba by zapytać projektanta / konstruktora budynku.
   Ja bym sugerowała zrobić wieniec na ścianach fundamentowych i zalać z nim szpilki budowlane fi 12mm, połączone w betonie ze zbrojeniem wieńca. Szpilki wygięte tak, żeby służyły jako kotwienie – w miejscu szpilki robi się w podwalinie dziurę i przykręca nakrętka na podkładce. Do podwaliny dobija sie ścianę standardowo.
   Uwaga co do szpilek: muszą być zrobione z odpowiedniego stopu, żeby nie pękały przy wyginaniu.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
   1. Witam.
    A co sądzi Pani o zastosowaniu kotew chemicznych do połączenia podwaliny ze ścianą fundamentową?
    Takie połączenie jest dużo trwalsze od kołków rozporowych.

    Janusz | | Odpowiedz
    1. Tak, to prawda, są dużo mocniejsze. Tylko czy to jest potrzebne? Jeśli przyjdzie ogromny orkan (jak tornada w USA) to i tak dom zostanie zniszczony. Kotwy w tym nie pomogą.
     W wielu stanach w USA domów się w ogóle nie kotwiło. Przy normalnych wiatrach nie ma takiej możliwości, żeby ten dom się ruszył. Wbrew pozorom one są jednak ciężkie. Mimo że dziesięciokrotnie lżejsze niż murowane to jednak ważą kilkadziesiąt ton. Sama grawitacja sprawia, że dom stoi całkiem stabilnie 😉
     Wracając do kotew – mimo że są mocniejsze to według mnie nie ma to sensu (o ile dom nie stoi w specyficznym miejscu, na przykład trzęsień ziemi, bo wtedy być może będzie to uzasadnione). To tak samo jak z betonem. Lejemy B15 (nazewnictwo według starej normy, bo i tak nikt nie używa nowej, która obowiązuje już od kilku lat), bo tyle trzeba. B30 jest mocniejszy, więc też można go użyć, ale wcale budynek nie będzie przez to lepszy.

     DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 10. witam,

  czy ściany fundamentowe można wykonać z kamienia?
  mam stare fundamenty z ciosanych kamieni i zastanawiam się nad możliwością ich wykorzystania

  pozdrawiam

  wiedźma | | Odpowiedz
 11. Czy ten fundament ma rację bytu na dość podmokłym terenie i wysokim poziomie wód gruntowych?

  1. Każdy fundament na podmokłym terenie stanowi problem. W zasadzie tylko problem finansowy 😉
   Wokół każdego domu powinna być zrobiona opaska drenażowa. Gorzej, jeśli nie mamy tej wody gdzie odprowadzić.
   Dla bezpieczeństwa radzę podnieść budynek. Jeśli nie mamy ochoty wchodzić po np. czterech schodkach do domu to po podniesieniu trzeba obsypać budynek piaskiem i nie będzie widać, że jest wysoko posadowiony.
   Proszę pamiętać tylko o tym, że pod pierwszym stropem musi być nie więcej niż 60cm pustki. Jak podniesiemy dom, to często zostaje tam 80 czy 90cm (bo przecież jeszcze zdejmujemy humus wcześniej), więc to zbyt dużo. Zimą napierająca ziemia mogłaby uszkodzić fundament, bo w środku nie ma muru oporowego. Zatem trzeba wsypać do środka przepuszczalnego piasku tak, aby uzyskać ok. 60cm do stropu.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 12. Chciałbym spytać jak wygląda podpiwniczanie domów kanadyjskich? jaki strop najlepiej użyć? jak wygląda kwestia ogrzewania i izolacji takiej piwnicy? chcę jej cześć zaadoptować na garaż, reszta ma służyć celom rekreacyjno/składowym.
  I pytanie podstawowe 🙂 ile kosztuje podpiwniczenie domu kanadyjskiego o wymiarach 8×12 metrów (względnie częściowe podpiwniczenie 50m2).
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. Nad piwnicą zalecamy strop drewniany. Piwnica powinna być chociaż minimalnie ogrzewana. Dlatego też ściany piwnicy należy ocieplić styropianem – im grubiej tym lepiej. Oczywiście trzeba pamiętać o wykonaniu porządnej izolacji przeciwwodnej oraz opaski drenażowej wokół budynku na wysokości (czy raczej głębokości) ław fundamentowych.

   Ceny takiej piwnicy nie sposób podać bez projektu oraz znajomości warunków gruntowych na działce. Niemniej wiadomo, że piwnica to bardzo droga kondygnacja z racji drogich izolacji przeciwwodnych.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 13. Jakiej szerokości i wysokości – głębokości powinien być fundament?.
  Dla domku parterowego ok 25 m2 z poddaszem użytkowym bez podpiwniczenia.
  Na działce o wysokim poziomie wód podskórnych

  meneldzer | | Odpowiedz
  1. Ława fundamentowa powinna być posadowiona poniżej poziomu przemarzania gruntu. W praktyce oznacza to, że najniżej położony beton musi być niżej niż granica przemarzania.
   Granica przemarzania jest inna w Szczecinie, inna, w Warszawie, a jeszcze inna w Suwałkach. Tego trzeba dowiedzieć się z odpowiednich tabel albo u lokalnego projektanta.
   Szerokość ławy pod standardowy budynek kanadyjski to 40cm. Jeśli jednak budynek ma być obmurowany cegłą to fundament musi być odpowiednio szerszy. Czasem szerszej ławy wymaga też rodzaj gruntu. Trudno odpowiedzieć na pytanie o szerokość bez informacji o warunkach gruntowych oraz rodzaju elewacji.
   Wysoki poziom wód zawsze jest problemem i powodem dodatkowych kosztów. Fundament musi być doskonale zaizolowany przeciw wilgoci.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 14. jaki będzie lepszy strop na piwnicy:drewniany czy żelbetowy?

  Piotr | | Odpowiedz
  1. Według nas lepszym stropem jest strop drewniany.
   Strop drewniany zapewnia nam cieplejszą podłogę parteru. Do tego jest tańszy niż strop żelbetowy. Poza tym mniej kosztów pochłonie przygotowanie go do położenia podłogi, bo trzeba jedynie położyć na nim płytę OSB. Później można kłaść od razu podłogę.
   Na strop żelbetowy musimy położyć folię izolacyjną, potem gruby styropian, zrobić betonową wylewkę i znowu położyć folię. Dopiero wtedy można kłaść podłogę.

   PS: Trzeba pamiętać, że strop drewniany nad piwnicą wymaga zmniejszonych kratek wentylacyjnych oraz minimalnego ogrzewania.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 15. Jakiej wielkości powinny być otwory w ścianach fundamentowych i ile ich ma być aby faktycznie wiaterek sobie tam hulał. Proszę o podanie przybliżonych ilości np. na 25mk

  Jerzy | | Odpowiedz
  1. Jeśli na piasku pod domem położymy folię budowlaną o grubości mi. 0,5mm, na zakład min. 20cm i najlepiej jeszcze dociąży ją czymś (płytami betonowymi, kostką betonową, czymkolwiek), żeby nie „fruwała” to przyjmuje się, że powierzchnia otworów wentylacyjnych powinna mieć 1/500 powierzchni pod domem o standardowej wysokości 60cm.
   Jeśli folii nie ma to otwory powinny mieć 1/50 tej powierzchni.
   My zakładamy zawsze, że lepiej położyć folię i otwory zrobić trochę większe niż trzeba: na przykład na całe bloczki betonowe – po prostu omija się niektóre z nich. Łatwiej wtedy wykończyć otwory wentylacyjne i zawsze mamy zapas, że w razie gdyby folia się rozerwała czy podwinęła to jednak wentylacja zadziała.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 16. Strop wykonany np. z belki dwuteowej (stropowej) Kronopol 300mm z pustką wentylowaną to napewno bardzo dobre rozwiazanie. Wtedy wznosząc ściany nie montujemy już belki podwalinowej. Zastepuje ją nasz strop. Prace zaczynamy więc na rownej powierzchni płyt OSB3 25mm na pioro-wpust ale nie koniecznie. Jesli płyta zwykla to trzeba koniecznie pamietac o dylatacji 3mm pomiedzy płytami. [moderowana reklama] Jarosław Grabowski

  Jarosław Grabowski | | Odpowiedz
  1. Firma Kronopol produkująca płytę OSB nie daje gwarancji na użycie płyty na pióro i wpust, jeśli nie będzie ona łączona na belkach.
   Domy kanadyjskie buduje się w rozstawie 40 lub 60cm w osi (od środka belki do środka belki). Standardowe płyty OSB mają długość 250 cm, a to oznacza, że trzeba je docinać, aby się łączyły na belkach, więc siłą rzeczy nie będą już miały pióra czy wpustu.
   Pozdrawiam

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 17. Fundament typu „crawl space ” brak wad?
  jest wiele a jedna z nich to powstajce grzyby i wiele innego paskudztwa które z czasem zagniezdza sie na skutek wilgoci pod takim fundamentem -wymaga on niestesty czesto naprawy usuwania skutków stałego zawilgocenia – w kanadzie i stanach sa wyspecjalizowane firmy do naprawy tzw „crawl space” czyszcza osuszaja i zakładaja specjalne membrany przeciwwilgociowe..

  bricki | | Odpowiedz
  1. To proszę podać pozostałe, skoro jest ich „wiele”.
   Jeśli zaś chodzi o zawilgocenie: po to są otwory wentylacyjne w ścianach fundamentowych, żeby pod budynkiem hulał wiatr. Wtedy nie ma mowy o zawilgoceniu. Jeśli pod stropem pojawia się wilgoć to znaczy, że coś zostało źle zrobione: jest za mało otworów wentylacyjnych, albo są zbyt małe, albo ktoś je zakrył.
   Wystarczy to porównać do deski pozostawionej na dworze: jeśli będzie leżała na ziemi, to z gnije. Ale jeśli położymy ją na bloczku fundamentowym, odizolujemy ją papą i zrobimy nad nią daszek, aby ochronić przed opadami to deska będzie zdrowa przez wiele lat, bo wiatr będzie ją suszył.
   Trzeba też pamiętać, że na gruntach z wysoką wodą gruntową każdy budynek (niezależnie od rodzaju fundamentu i konstrukcji) musi mieć zrobioną opaskę odwadniającą fundament.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 18. 1/ A jak zabezpieczacie doprowadzenie wody przez „crawl space” żeby w rurze nie zamarzło, jak się wyjeżdża na narty?
  2/Jakiej grubości warstwą ziemi jest przykryta ława fundamentowa od strony „crawl space”? nie przemarźnie pod ławą???

  Andrzej | | Odpowiedz
  1. Panie Andrzeju,
   Przygotowujemy artykuł, jak wykonać ocieplenie pierwszego stropu. Postaramy się go zamieścić jak najszybciej, ponieważ jest to najczęściej zadawane pytanie przez użytkowników.
   Proszę zajrzeć do nas w przyszłym tygodniu.
   Pozdrawiam

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 19. Dzięki, super szybka odpowiedź i… coraz bardziej mi się Wasze rozwiązania podobają – nie ma zbędnych wydatków.

  Andrzej | | Odpowiedz
  1. 🙂 Staramy się 🙂
   Nie tylko nie ma zbędnych wydatków, ale tez jest cieplejsza podłoga.
   Zimno nie przechodzi przez ziemię pod dom i nie ma zimnej wylewki pod spodem.
   W taki sposób w łazience czy kuchni jedyne co moze byc zimne, to same płytki.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 20. A co z mrozem działającym na bloczki betonowe? Czy to aby nie „zamraża podwaliny?”

  Andrzej | | Odpowiedz
  1. Jeśli chodzi o sam mróz i przemarzanie podwaliny:
   Drewno jest izolatorem, więc drewniana podwalina nie przemarza. Zimno nie wchodzi do środka budynku, ponieważ na podwalinie, a pomiędzy belkami stropu leży wełna, która jest izolacją termiczną.
   Przed wiatrem chroni wiatroizolacja przybita na stropie od dołu.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 21. Czy to znaczy że bloczki fundamentu mogą być bez styropianu? nie za bardzo będą ziębić podwalinę? A mrozy ich nie rozsypią? Jak Wam się to sprawdza?

  Andrzej | | Odpowiedz
  1. Styropian na bloczkach betonowych jest po to, aby je ocieplić, a nie ochronić przed pękaniem.
   Fundamentu typu „crawl space” nie trzeba ocieplać, ponieważ i tak pod stropem hula sobie wiatr przez otwory wentylacyjne. Ociepla się tylko fundamenty ze stropem drewnianym nad piwnicą, bo takie wykonuje się trochę inaczej i szkoda strat ciepła w piwnicy.

   Ewentualne pękanie spowodowane jest zamarzającą w bloczkach wodą. Jeśli w bloczki wsiąknie woda, a później przyjdzie mróz to woda zamarznie i bloczek pęknie.

   Aby się przed tym zabezpieczyć należy bloczki zaizolować przeciwwilgociowo, czyli pomalować tą czarną izolacją. Jeśli nie wpuścimy wody w bloczki to nie będzie miało co w nich zamarznąć i rozsadzić.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 22. Witam. Jak gęsto podwalina ma być połączona z fundamentem i czym się je łączy?

  Aleksander | | Odpowiedz
  1. Podwalinę do fundamentu łączy się mniej więcej co 200cm. Od narożników najlepiej odsunąć się ok. 20-40cm z pierwszą kotwą. Później długość dzieli się na mniej więcej 200cm i zaokrągla w dół, czyli tak, aby odstępy pomiędzy kotwami były mniejsze niż 200cm.
   Łączy się ją w różny sposób, w zależności od sposobu wykonywania ścian fundamentowych.
   Jeśli na ścianach mamy wieniec betonowy, to w miejscach kotew montujemy ocynkowane gwintowane szpilki fi 12, wygięte pod kątem prostym. Pozioma część szpilki zatopiona jest w betonie. Podwalinę przykręca się nakrętką z dużą podkładką.
   Jeśli ściany nie kończą się wieńcem tylko murowanymi bloczkami betonowymi (jak na zdjęciach powyżej) to podwalinę montuje się przy pomocy kołków rozporowych i wkrętów na klucz 13 (zwykle 13, bo wystarczy i jest to najczęściej używany klucz). Wierci się otwory w bloczkach, wbija kołek, kładzie podwalinę i wkręca wkręt fi10-fi12. Wkręty są grube i bardziej wyglądają na śruby niż zwykłe wkręty 🙂

   Pozdrawiam

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Aby zostawić komentarz wypełnij wszystkie pola.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Inez Co. Domy Kanadyjskie. Uwaga! Wszystkie komentarze są moderowane.