Konstrukcja
17 lutego 2011

Jak budować ściany zewnętrzne?

Czyli Szkieletowy dom kanadyjski – jak poprawnie zbudować ściany zewnętrzne?

W polskim klimacie ściany zewnętrzne na ogół zbudowane są ze słupków o przekroju 4 x 15 cm. Optymalny rozstaw dla wszystkich projektów to 40cm w osi (czyli od środka słupka do środka słupka). W domach parterowych o nieskomplikowanej konstrukcji (dom w kształcie prostokąta, dwuspadowy dach) można zastosować rozstaw 60cm w osi.

Podstawową zasadą rozmieszczania słupków jest ich rozstaw. Nieważne czy w międzyczasie trzeba zrobić otwór na okno czy drzwi, czy wzmocnienie na ściankę wewnętrzną. Co 40cm musi stać słupek, aby później można było przymocować do nich poszycie zewnętrzne czyli płytę OSB. Jeśli gdzieś w ścianie wypada nam okno, to dla okna wstawia się dodatkowe słupki, nawet jeśli wtedy wypada nam jeden słupek tuż obok drugiego.

Poniżej pokazujemy jak wykonać szczegóły:

 • ściany zewnętrznej
 • narożnika ścian zewnętrznych
 • łączenia ściany zewnętrznej ze ścianą wewnętrzną
 • nadproża

Ściany Zewnętrzne buduje się poprzez zbicie za pomocą odpowiedniej długości gwoździ (zwykle gwoździe budowlane czarne o dł. 100mm). Słupki docięte na odpowiedni wymiar (w zależności od wysokości pomieszczenia) łączy się z poziomą belką dolną (drugą podwaliną / plejtą) i poziomą belką górną (pierwszym oczepem).

Po postawieniu sciany w pionie i po czasowym jej unieruchomieniu – wszystkie ściany wiąże się drugim oczepem.

Trzeba pamiętać, że oczep musi wiązać ściany „na zakładkę”.

Narożniki ścian zewnętrznych to najważniejsze części – w znacznym stopniu przenoszą one obciążenia dachu. Poprawnie wykonany narożnik wygląda tak (widok od góry):

W taki sposób mamy do czego przymocować zarówno płytę OSB na zewnątrz, jak i płytę gipsową w środku.

W niektórych przypadkach narożnik powinien składać się z czterech słupków.

Łączenia ściany zewnętrznej z wewnętrzną muszą być wzmocnione, aby ściankę wewnętrzną było do czego przymocować. W tym celu w ścianę zewnętrzną wstawia się dodatkowe słupki i wstawki.

Nadproża wzmacniają ścianę zewnętrzną w miejscu otworów okiennych i drzwiowych. Składają się z poziomej belki ustawionej na sztorc oraz podtrzymujących ją słupków.

 

Komentarze
 1. Dzień dobry
  Planujemy budowę domu z poddaszem więc doszkalam się zanim zaczniemy i tak się zastanawiam jak jest stawiana taka ściana zewnetrzna gdy ma np 12 metrów? W całości się ją stawia czy można podzielić na etapy i łączyć? Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  PS Świetnie opisane tematy

  1. Dziekujemy 🙂
   12 metrów długości? Tak, można ją podzielić. Trzeba tylko dobrze związać oczepem (plejtą).

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 2. Witam w jaki sposób jest zamontowany dolny oczep do bloczka betonowego jak wyżej na zdjęciu ?

  1. Przy użyciu wkrętu o średnicy 10-12 mm z kołkiem.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 3. Witam czy możemy zastosować na rogach kantówki 16×16? Zamiast narożników zabijanych z 3 części?

  Pirat | | Odpowiedz
  1. Nie. Takie słupki będą się skręcały, a przez to w środku będą pękały płyty gipsowe. Drugim minusem jest gorsze docieplenie naroża. Narożniki budynku zawsze są zimniejsze, a w wypadku użycia samego drewna pogarszamy tę izolacyjność jeszcze bardziej.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 4. Dzień dobry.
  Mam pytanie,czy dopuszczalne jest zastosowanie litych belek narożnych o wymiarach 16×16? I jak sytuacja ma się z nadprożami? Czy mogą być również z litego drewna? Pozdrawiam

  1. Nie. Takie słupki będą się skręcały, a przez to w środku będą pękały płyty gipsowe. Drugim minusem jest gorsze docieplenie naroża. Narożniki budynku zawsze są zimniejsze, a w wypadku użycia samego drewna pogarszamy tę izolacyjność jeszcze bardziej.
   To samo dotyczy nadproży.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 5. Dzień dobry.palnuje budowę domu,i znajomy architekt proponuję oprzeć cała konstrukcję na słupach narożnych 16×16,i belkach co 40cm o wymiarach 10×16. Mam pytanie czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne ? Czy belki narożne bezwzględnie muszą być łączone z 3 elementów?

  1. W technologii kanadyjskiego szkieletu drewnianego w ogóle nie dopuszcza się innych przekrojów, niż standardowe (oprócz bardzo bardzo rzadkich niespecyficznych wyjątków). Jednym z powodów jest łatwiejsze przeliczanie konstrukcji (wg tabel konstrukcyjnych), bo skoro wszystkie elementy są tej samej grubości to istnieje ograniczona ilość kombinacji. Drugim jest ułatwienie sobie budowy i zakupów. Łatwiej kupić potrzebne elementy, bo wszyscy kupują takie same, więc sklepy mają je „na stanie” (dotyczy to niestety tylko rynku amerykańskiego, gdzie ta konstrukcja jest podstawowym rodzajem budowy). I łatwiej jest zaplanować budowę, bo jak się inwestor pomyli i źle skalkuluje zestawienie drewna, to zapas materiałowy jest z tych samych elementów.
   Domy o przekrojach typu 16×16 czy 10×16 i innych to domy szkieletowe, ale nie stricte kanadyjskie (nie Canadian Wood Frame House). Więc zasadniczo można tak budować, ale wtedy nie korzysta się z dobrodziejstwa typowego szkieletu kanadyjskiego.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 6. Witam Was.Jak rozstawić najlepiej słupki pionowe w ścianie…słupek-przerwa 60cm, słupek, przerwa- w którą potem włoże wełnę 60cm? Czy osiowo słupki co 60 cm–wtedy przerwa jest mniejsza niż 60cm o grubość słupka, czyli jakieś 4,5 cm, i wełnę docinać lub po prostu upchnąć? mam ten dylemat i mam nadzieję, że mi doradzicie.

  Teddy | | Odpowiedz
  1. Piszemy o tym na naszych stronach: tylko osiowo i docinać wełnę. Rozstaw wiąże się nie tylko z wełną, ale z odpornością konstrukcji, ale i możliwością przykręcenia płyt gipsowych (mają 120 cm).

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 7. Dzień dobrym, prosiłbym o informację na temat podwaliny, mam zamiar wybudować domek 7×5 m.
  Podwalina 150×150 mm osadzona punktowo (na słupkach betonowych), moje pytanie czy podwalinę montujemy tylko na dłuższych ścianach domku? (czy podwalinę montujemy na wszystkich czterech ścianach?) z góry serdecznie dziękuje.

  Łukasz | | Odpowiedz
  1. A ja mam pytanie jak się łączy ściany o różnych wysokościach takich jak widnieją na zdjęciach w artykule. Zamontowanie oczepu jest niemożliwe więc jak to się rozwiązuje. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

   Kubabieda | | Odpowiedz
   1. To konstrukcja balonowa. Dwie ściany są niższe, a dwie wyższe (nie stawia się wtedy ścianki kolankowej na poddaszu). Wysokie ściany wiąże się stropem opartym na desce wciętej w słupki ściany.

    DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 8. W końcu jakaś sensowna strona tłumacząca łopatologicznie. A skoro widzę duże doświadczenie u was mam pytanie: Chciałbym postawić budynek gospodarczy o wymiarach 5×7 metrów. Ponieważ mam na stanie belki drewniane w dużej ilości to znaczy 3 metrowe o wymiarach 71x71mm (kantówki są suche i służyły jako palety do transportu blachy z huty do klientów. Nie mniej jednak takowe kantówki mam w ilości ponad 50szt. Czy mogę z nich postawić szkielet tj.:
  – na dwóch krótszych ścianach 5 metrowych umieszczone byłyby pionowo słupki (kantówki) 2,5metrowe w ilości 5szt czyli co 125cm. Pionowe słupki również połączone byłyby dwoma połączonymi ze sobą kantówkami o tej samej szerokości 71x71mm.
  Dałoby to upragnione 5 metrów. Na tych ścianach stanąłby dach dwuspadowy o wysokości 2 metry o kącie 30 stopni z blachodachówką.
  – ściany dłuższe 7 metrowe również rozstawione byłyby słupki co 125cm i zastosowane byłyby te same kantówki. Od przedniej strony byłyby zamontowane dwie bramy garażowe uchylne 2,5metra szerokie i a od tylnej ściany byłaby tylko płyta OSB (cała ściana). Ponieważ mam tylko 3 metrowe kantówki musiałbym je ze sobą łączyć to znaczy 3metry x 1metr x 3metry. W środku budynku też stanęłyby pionowe belki.
  – wszystko byłoby ze sobą połączone.
  – na ściany zastosowałbym (nie ma okien) płytę OSB 15mm.

  Czy w ogóle to ma sens? Będzie się trzymać?

  Marcin | | Odpowiedz
  1. Dziękujemy na miłe słowa o naszym portalu.
   Niestety nie mogę odnieść się do pytań, ponieważ zajmujemy się tylko konstrukcją szkieletową kanadyjską. Niemniej obawiam się, że słupki 71 x 71 będą zbyt słabe i wymagałyby bardzo gęstego montażu. Lepiej, żeby taką konstrukcję ktoś przeliczył.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 9. Witam serdecznie
  Planuję postawić domek letniskowy 5×7 na fundamencie punktowym, z poddaszem użytkowym, dach dwuspadowy.Proszę o korektę w grubości materiału/izolacji jaki chcę zastosowac do konstrukcji budynku.
  Podłoga:Podwalina 15×15 w obrysie i dwie poprzeczki po długości zakotwione do słupów na to plyta osb 12mm i kolejnie legary 4×15 w rozstawie co 40cm, wełna 10cm, paroizilacja, plyta osb 18mm badz deski 20mm.
  Ściany:Kantówka 4×10 lub 4×15 co 40cm, od środka boazeria, paroizolacja, wełna 10cm, plyta osb 12mm, wiatroizolacja, deskowanie końcowe.
  Strop:Belki 4×23 co 40cm, plyta osb 18mm.Czy potrzebny podciag? Nie bedzie ścianek działowych na dole.
  Dach:Krokwie 4×18 co 40cm, wełna 10cm, płyta osb od dolu 12mm.
  Proszę o państwa poradę czy tak bedzie ok i co ewentualnie zmienić.
  Dziekuję bardzo i pozdrawiam

  Tomek | | Odpowiedz
  1. Czy ten domek naprawdę ma być tylko letniskowy? Pytam, ponieważ aktualnie wielu ludzi buduje domy, które budowane są jako letniskowe, ale docelowo mają służyć zamieszkiwaniu całorocznemu. A to zmienia przekroje ścian – grzanie zimą powoduje punkt rosy, więc przekrój ściany jest istotny. Tak samo ocieplenie ścian i dachu.
   Jeśli jako letniskowy to zasadniczo, mniej więcej jest ok. Podciąg powinien być. Szczegółów jest jednak dużo do określenia, zbyt dużo na komentarz.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 10. Pytanie. Czy do budowy domu z poddaszem użytkowym mogę użyć drewna KVH 60X140 na szkielet domu, czy jednak droższe BSH 60X140.
  POZDRAWIAM

  Artur N.. | | Odpowiedz
  1. Można go zbudować ze zwykłego drewna, byleby było suszone w suszarni i strugane. Nie musi być ani KVH, ani BSH.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 11. Dzien dobry ,czy na strop nad pustka podpodlogowa ,tzn na plyte osb można dodatkowo polozyc plyte fermacell.(np.pod kafelki lub wylewana powloke lub farbe epoksydowa) czy nie obciaza to za bardzo konstrukcji stropu.

  Robert | | Odpowiedz
  1. Nie ma takiej potrzeby, ale można. Można też położyć drugą warstwę płyty OSB, jeśli trzeba podnieść poziom. Uwaga na wysokość nadproży drzwiowych!
   Raczej nie obciąża, ale proszę pamiętać, że wszystkie nietypowe rozwiązania trzeba skonsultować ze specjalistą.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 12. Dzień dobry.
  Czy w tej technologii można wykonać otwór na bardzo duże przeszklenie – szerokości 4,5m, przy założeniu, że budynek ma piętro? Strop opierałby się pośrednio na takim nadprożu.
  Czy raczej nie planować takich przeszkleń?

  Piotr S. | | Odpowiedz
  1. Można planować, ale wysokość nadproża zależy od tego, jak jest dach (czy dach opiera się na tej ścianie).

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 13. Witam, jeśli będę ocieplał pianką poliuretanową płyty osb na dachu od wewnątrz brak szczeliny dylatacyjnej pomiędzy ociepleniem a osb będzie błędem? Czy będzie miało to zły wpływ na osb?

  Tomasz | | Odpowiedz
  1. Na płycie OSB nie może wykraplać się para wodna. Według nas pianka nie może dotykać do OSB.
   Proszę jednak o to zapytać producenta pianki oraz projektanta.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 14. Witam,

  Czy przy budynku 5×7 dać podwalinę 100x100mm czy 150x150mm? Czy deska stropowa 40 x 235 x 5000 może być bez podpory? I czy rozstaw może być co 60cm, ew 40cm stropopodłoga a 60cm w ścianach? Jeśli budynek będzie stał na fundamencie punktowym co 2,5m to jak rozwiązać w tym przypadku ocieplenie stropopodłogi? I ostatnie pytanie 🙂 Czy na narożnikach zamiast zbijanych desek można dać kantówki 100mm lub 150mm?

  Piotr R | | Odpowiedz
  1. 1. Przy fundamencie punktowym podwalina 15×15
   2. Belka 40 x 235 x 500 – zalezy czy jest czymś obciążona. To skrajna rozpiętość, lekko przekraczająca normy.
   3. Ściany 40 x 100 tylko rozstaw 400, ściany 40 x 150 mogą być co 600 – nie opłaca się – to, co się oszczędzi na drewnie to włoży się w grubszą płytę OSB.
   4. Tak samo 🙂
   5. Nie. Skręcą się i będą mostkami termicznymi.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 15. Witam, czy ocieplając sciany na zewnątrz wełną 12cm do tego w ścianach 15cm, robiąc stelaż pod płytę gk dodać jeszcze 5cm wełny czy juz raczej wystarczy? Z gory dziekuje za odpowiec, pozdrawiam

  1. Według mnie aż nadto. Choć każde docieplenie to później jakaś oszczędność. Skoro i tak stelaż będzie robiony to chyba dołożyłabym 5 cm wełny szklanej

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 16. Nie ma błędów 😉

  Fan OSB | | Odpowiedz
 17. Witam serdecznie,
  Na wstępie chciałbym wyrazić swoje uznanie, tworzycie świetną stronkę.
  Jestem w trakcie planowania warsztaciku.
  Na początku chciałem postawić garaż blaszany 7×7 i go ocieplić i otynkować.
  Ale od momentu kiedy trafiłem na tą stronę skłaniam się w stronę systemu kanadyjskiego.
  Mam zamiar garaż/warsztat posadowić na płycie fundamentowej, bez ścian działowych, od frontu chciałabym drzwi i podwójna bramę segmentowa o długości 5,1m ale zastanawiam się nad rozwiązaniem nadproża i związanymi z tym kosztami i czy nie korzystniej będzie zrobić dwie 3m bramy. Dach dwuspadowy chciałbym zrobić z wiązarów prefabrykowanych kryty blachodachowką. Pytanie szkielet 40×150 jak gęsto i jak rozwiązać problem bramy garażowej?
  Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów w tworzeniu tej ciekawej strony.

  Sebastian | | Odpowiedz
  1. Dziękujemy! Stronę prowadzimy jako wolontariat i niestety zdarzają się okresy, kiedy nie mamy zupełnie czasu na odpowiedzi. Zatem przepraszamy za zapewne spóźnioną odpowiedź.
   Ściany – wystarczą słupki 40×100 w rozstawie 40 cm (nie rzadziej)
   Bramy garażowe – absolutnie lepiej dwie, bo tak szeroka wymagałaby bardzo wysokiego nadproża.
   Może się przyda komuś innemu jeszcze 🙂

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 18. Dzień dobry,

  przede wszystkim dziękuje za wolę szerzenia wiedzy. Bezinteresownie. 🙂

  Przejdźmy do meritum. Nie znalazłem informacji dotyczących konstrukcji nośnej budynku – co znajduje się pod podłogą parteru?

  Powiedziano mi, że nie można posadowić domu na fundamencie proponowanym przez Was i skonstruować stropu z drewna.
  Oczywiście to nieprawda – ale chciałbym znać więcej szczegółów konstrukcyjnych 🙂

  1. Cieszymy się, że nasz serwis pomaga 🙂
   Pod podłogą parteru jest pustka. Belki stropowe zwykle mają 3-4-5mb. Jeśli budynek ma szerokość 8m to w środku, pomiędzy ścianami zewnętrznymi stoi środkowa ściana nośna – albo słupy i podciąg na nich. Wtedy belki mają po 4 metry i opierają się o ścianę zewnętrzna i ścianę środkową / podciąg.
   Komuś, kto to powiedział proszę wskazać drewniane domy na Podlasiu – do dzisiaj stoją i mają podłogę parteru zrobioną w podobny sposób.
   Pozdrawiam 🙂

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 19. Witam w planach mam budowe domu sysrem kanadyjski,ale nie chce ponosic kosztow wynajmu specialistycznej ekipy i wykonac tyle ile sie da samemu mam zatem kilka pytań
  Ogolnie dom ma mieć ksztalt kwadratu 5×5 z dwoma przybudówkami kazda 3X4 m umieszczone jedna od frontu druga zaś z lewgo boku.natomiadt od prawego boku bedzie odchodzila wieksza przybodowka 7×5 dom pietrowy
  zamierzam dom zbudowsc na slupach sosnowych wysokosci 1,155’z czego merr stanowic ma fundament a 15 cm czesc nad ziemna reszte konstrukcji zamierzam wykonac jak mowiliscie .
  Dach bedzie z blachodachowki.
  Cesc kwadratowa Wysokość 1,5m. Czterospadow.
  Prostokat dach stodoły.dach czterospadoey. Kopertowy na pietrze na parterze wysokie na3 metry dachy jedno spadowe trojkatne wszystkie sciany maja 3 metry wysokosci
  Obie przybudowki kryte dachem dwu spadowym wysokosc 1m.
  Czy mozna dac okna lukowe
  Czy mozna budowac na slupach sosnowych czy raczej uzyc betonowych
  Czy slupy postawione co 50cm.beda dobrze drzwigaly caly budynek
  Czy wysokos dachu jest optymalna
  Czy szkielet mozna wzmocnic kątownikami
  Czy slupy o grubosci 50×50 utrzymaja dom
  Jesli uzyje sosny
  A sciany obije deska elewacyjna swierkowa deszczułka 5 cm szerokosć 40 grubosc 2mm. Ocieplanie welna mineralna dom na jedna osobe i meble plyta osb 15 cm

  budowniczy | | Odpowiedz
  1. Szanowny Panie
   Udzielamy informacji, ale nie rysujemy projektów.
   Większość Pana propozycji jest zła lub niezrozumiała.
   Budowa domu jest jednak trochę skomplikowana. Radziłabym więcej poczytać i korzystać z tradycyjnych przekrojów drewna. Technologia kanadyjska jest prosta, ale trzeba zachować reżim technologiczny.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 20. Witam! Dziekuję za wiadomości na stronie, bardzo praktyczne i pomocne. Mam pytanie. Chciałbym zbudować pracowienkę 5x6m dach jednospadowy . Na ściany zaplanowałem od zewnatrz:
  szalówka pozioma, dylatacja,wiatroizolacja, wełna 15cm w szkielecie,paroizolacja i wewnątrz szalówka.
  Czy takie rozwiązanie bez OSB jest ok ?

  Michał | | Odpowiedz
  1. Tak, ale trzeba zrobić ukośne stężenia ścian. I radzę dokładnie zakleić łączenie pasków wiatroizolacji.
   Pomiędzy paroizolacją a szalówką proszę zostawić szczelinę (tak jak od zewnątrz).

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 21. Witam serdecznie. Czy mogę prosić o pomoc albo potwierdzenie moich założeń. Rozumiem że będą one wyłącznie poparte doświadczeniem. W konstrukcji szkieletowej chciałem postawić mały domek letniskowy ( do zewnątrz osb 10mm na ścianach, na dachu osb 15mm na to gont. Od wewnątrz w przyszłości wełna i GK. Domek o wymiarach 3,75 x 6,20 m i wysokości 5 m. Typowa stodoła tylko mini 🙂 z dwuspadowym dachem. okap na wysokości 3,20. Kalenica 5 m. podłoga – konstrukcja 4×18 (w osi domu dodatkowa podpora) ściany 4×10 co 60. dach krokwiowy 4×14 co 60 (dł. krokwi ok 2,5m) Dach z deską kalenicową – 4x18cm. Domek z antresolą – konstrukcja antresoli deski 5×18 do 60. Czy Pana zdaniem jest ok? Z góry dziękuję za pomoc i ewentualną korektę.

  Krzysztof | | Odpowiedz
  1. Jestem kobietą 🙂
   Z doświadczenia (projekt powinien przeliczyć konstruktor):
   Słupki, belki i krokwie co 60cm.
   – belki stropowe I (podłoga parteru) – 4×20
   – dodatkowej podpory nie trzeba (szerokość 375cm to mało, więc nie trzeba dodatkowo wspierać)
   – słupki ścian zewnętrznych 4×10
   – belki stropowe antresoli 4×18
   – krokwie 4 x 18 (śnieg!)
   – deska kalenicowa 23
   Pozdrawiam

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 22. Witam serdecznie,
  Chciałbym samodzielnie postawić domek letniskowy 5×6 (ocieplony wełna 10cm) na działce z użytkowym poddaszem. Pytanie – Czy Państwo wykonujecie projekty szkieletu takiego domu? Jeżeli tak to ile taki projekt kosztuje.
  P.S.
  Teoretycznie dzięki Państwa wskazówkom można zbudować taki dom bez projektu szkieletu, ale żeby spać spokojnie pytam o projekt.
  Pozdrawiam

  Bialko | | Odpowiedz
  1. Projektów małych domków nie robimy (brak czasu).
   Jeśli przyśle Pan do nas konkretne zapytanie (jaka bryła, jaki dach) to podpowiemy jak można planować. Oczywiście zastrzegamy, że każdy dom powinien być przeliczony przez projektanta.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 23. Witam, zastanawiam się nad zmianą mojego projektu z konstrukcji tradycyjnej na szkieletową. Moje wątpliwości pojawiają się w związku z tym, że mam zaprojektowane dwa duże przeszklenia (szerokości około 4,25m) gdzie wg projektu zastosowany jest żelbetowe nadproże (o przekroju 0,2×0,5m) oparte na słupach 0,25×0,25. Moje pytanie brzmi czy w budownictwie szkieletowym można wykonwać nadproża o tak dużej rozpiętości, lub ewentualnie jak sobie radzić w takich sytuacjach?
  Będę wdzięczny za podpowiedź
  pozdraiwam jan

  Jan | | Odpowiedz
  1. Można wykonać. Nie odpowiem, jakie powinny być przekroje, bo to zależy od miejsca (obciążeń). Zwykle robi się nadproże składające się z trzech-czterech belek o dość dużej wysokości. Dokładne wymiary powinien przeliczyć ktoś projektujący w szkielecie.
   Ale jest to jak najbardziej możliwe.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 24. Witam.
  Widzę że żaden post nie pozostał bez odpowiedzi więc mam nadzieję, ze nie inaczej będzie z moim 🙂
  Otóż chciałbym postawić domek na działce, jednobryłowy, dach dwuspadowy, o wymiarze 4 na 3 metry. Konstrukcja kanadyjska wydaje się tu najbardziej ekonomicznym wyborem, niemniej jednak mam kilka pytań:
  -domek ma być jednosezonowy więc pytanie czy stosowanie kantówki 4×15 jest nadal zasadne, czy też można zastosować jakiś inny profil
  – czy zasada słupek co 40/60 cm obowiązuje także przy tworzeniu szkieletu podłogi i kantówkę o jakim profilu tu zastosować
  -czy płyta osb może stanowić poszycie dachu pod gont bitumiczny zamiast odeskownia?

  z góry dziękuję za odpowiedź.

  the | | Odpowiedz
  1. Już odpowiadamy 🙂
   1. wystarczą słupki 4 x 10 w rozstawie 60.
   2. zasada 40/60 obowiązuje przy wszystkich elementach, przy czym ZAWSZE jeden rozstaw, czyli: słupki, krokwie, belki w rozstawie 40 lub słupki, belki, krokwie w rozstawie 60.
   3. Pod gont bitumiczny NIGDY nie dajemy odeskowania, tylko płytę OSB. Standardowe odeskowanie się odkształca i później widać nierówności pod gontem. Chyba, że byłoby to odeskowanie suszone i strugane, ale na to szkoda kasy na materiał i robociznę. Płytę OSB trzeba będzie minimalnie przyciąć, bo ma 250cm. Przy rozstawie 60 na dachu musi być minimum płyta 15mm.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 25. Witajcie! Przeczytałem wiele postów jednak chciałbym dopytać Państwa o kilka rzeczy, gdyż mam wątpliwości co do moich założeń dot. budowy. Wkrótce przystępuję do budowy domku i proszę o poradę:
  – wymiary 4x8m prostokąt
  – wysokość parteru 2,5m
  – poddasze użytkowe. Wysokość w najwyższym punkcie 2m, dach symetryczny kąt nachylenia wychodzi mi 50 stopni.
  – na stałym gruncie / betonowa wylewka
  – obicie ścian OSB/125cm szerokości (zew. i wew.), wełna 10cm + styropian
  – planowe obciążenie to 4 dorosłe osoby + meble / około 600kg.
  Pytania:
  – Czytałem o domach z odstępem 1m (nie wiem czy to Wasz system kanadyjski)/ zastanawiałem się czy jest on bezpieczny czy pozostać przy 40cm-60cm między kantówkami.
  – Jakie grubości kantówek powinienem zastosować w rogach domu(150×150?), jakie w ścianach (40×150?), podłoga (100×150?), dach?
  – czy płyta osb na podłogę 12 wystarczy
  – na sciany chciałbym dać 8cm
  – na dach 16cm?
  – czy potrzebuję na środku belki podporowej
  Serdecznie dziękuję i pozdrawiam. Adam

  1. Panie Adamie,
   Odpowiedzi na wszystkie Pana pytania sa na naszej stronie 🙂 Prosimy o przeczytanie artykułów.
   Może Pan zajrzeć też na stronę http://www.inez.com.pl oraz na http://www.blogibudowlane.pl – tam także jest dużo informacji.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
   1. OK, dziękuję. Pozdrawiam.

 26. W materiale jest informacja że słupki mają być w osiach co 40 cm co oznacza że pomiędzy czterema słupkami będzie w osiach 120 cm a płyta OSM ma szerokość 125 cm. W związku z tym przy takim rozstawie słupków nie da się układać całych płyt aby krawędzie wypadały w osiach słupków. Proszę o poradę jaki ma być rozstaw słupków w osi. ryszard

  RYSZARD | | Odpowiedz
  1. Rozstaw słupków ma być 40 lub 60cm w osi. Tak są przeliczane wszystkie ściany.
   Płytę OSB docina się do słupków. Niestety producent płyty nie jest zainteresowany zmianą szerokości pomimo wielu naszych próśb.
   Płyta gipsowa, którą się kładzie od środka ma szerokość 120cm, więc pasuje jak ulał. A to właśnie płyta gipsowa jest ważniejsza przy „obrabianiu” – krawędzie powinny być firmowe.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 27. witam. zastanawiam się nad zbudowaniem domu. konstrukcję główną miałyby przenieś słupy żelbetowe z wieńcami i stropem monolitycznym. chciałbym cały domek drewniany ale wewnętrzne ściany chcę zrobić murowane z silki i domek piętrowy. silkę chcę dla akumulacji a ściany zewnętrzne wypełnić izolacją czyli rozstawić belki drewniane tak jak w szkielecie, z zewnątrz obić płytami osb i od środka dać wełnę. na ocieplenie użyć styropian o grubości 30cm-35cm. planuje dom pasywny a do wentylacji użyć rekuperator. i mam do tego takie pytania:
  1) czy mogę do tego użyć belki o wymiarach 40mm na 160mm aby dać do tego 15cm wełny?
  2) Państwo piszą że nigdy nie dają styropianu. co się stanie przy prawidłowej wentylacji z ścianą taką jaką bym chciał czyli wełna + styropian?
  3) słupy żelbetowe pełniły by funkcje nośną ale belki do nich będą musiały normalnie przylegać i czy przez to może się coś z nimi dziać? przykładowo mogą gnić czy coś takiego?
  4) jak się mocuję styropian do takiego szkieletu? bo normalnie na mur to sie klei i jak ktoś chce to kołkuje a do płyty osb jak to przymocować?
  będę wdzięczny za pomoc i pozdrawiam

  wujek | | Odpowiedz
 28. Witam zamierzam zbudować swojego kanadyjczyka , mam dwa pytania:
  1.Według projektu ściany fundamentowe murowane i zamiast głuchej podłogi wylewka i pytanie czy ta wylewka ma się równać ze ścianami na gotowo .
  2.Jaka ilość gwoździ będzie potrzebna na konstrukcję, czy są to dziesiątki czy steki kg?Dom z poddaszem o powierzchni użytkowej 150m2

  Artur | | Odpowiedz
  1. W projekcie wysokości powinny być opisane. Niestety nie umiem odpowiedzieć bez rysunków.
   Gwoździ do pistoletu pneumatycznego zużywamy 15-20.000 szt w zależności od rodzaju i wielkości budynku.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 29. Witam.
  Mam w planach wybudowanie małego budynku gospodarczego (warsztatu przydomowego) o wymiarach 4m x 3m . Jeden poziom o wysokości 2,5 metra + dach spadzisty, z zagospodarowaniem przestrzeni pod dachem na schowek na materiały do około 200-400kg (bez wejścia w środku, jedynie otwierany na zewnątrz). Budynek będzie używany przeważnie od marca do listopada, także nie planuje montowania w nim ogrzewania ani żadnych instalacji, poza podstawową jednofazową instalacją elektryczną.
  Mam w związku z tym kilka pytań:
  – czy płyta OSB3 8mm wystarczy na pokrycie ścian i dachu (pokrycie z OSB będzie na zewnątrz i wewnątrz i gont bitumiczny na dachu), pytam gdyż mam dość sporą ilość takiej płyty.
  – czy wystarczą na taką konstrukcję ściany belki 70×50 w odstępach 60mm.
  – czy jeżeli podłoga będzie usadowiona na płycie betonowej to wystarczy dać takie same słupy na podłogę jak belki na ściany, i czy wystarczy płyta OSB3 18mm i na jakich belkach zrobić podłogę jeżeli konstrukcja miałaby być oparta na słupach betonowych (na 9 slupach) (mam dość duże nachylenie terenu i zastanawiam się co wyjdzie najkorzystniej)
  – jakich belek użyć do stropu, jeżeli pod dachem ma być tylko schowek na materiał maksymalne do 400 kg)
  – czy jest możliwość pozostawienia płyt OSB na ścianach zewnętrznych jako warstwa ostateczna (nie zależy mi na kolejnych izolacjach, a wygląd płyt OSB mi akurat się bardzo podoba 🙂 ) i w jaki sposób można w takim razie zabezpieczyć płyty i szczeliny dylatacyjne przed działaniem opadów, co prawda płyta OSB3 jest opisywana jako wodoodporna na powierzchni (poza bokami), ale nie chce mi się wierzyć że wytrzyma nasz klimat.
  Z góry dziękuję za wszelkie pomocne informacje
  Pozdrawiam Michał J.

  Michał J. | | Odpowiedz
  1. Radzę założyć od razu instalacje trzyfazową – dzisiaj już nie używa się jednofazowych, a oszczędność żadna. Przeróbka z kolei trudna.
   Płyta OSB 8mm może być na ściany. Na dach musi być 12mm przy rozstawie 400mm.
   Słupki na ściany 100 x 40 w rozstawie 400mm (przy tak małym domku w rozstawie 600mm zaoszczędzi Pan może 4 słupki). Z kolei przy rozstawie 600mm na dach trzeba położyć płytę 15mm, więc sumarycznie żadna oszczędność.
   Trzeciego pytania nie rozumiem 🙂 Proszę określić, które to są słupki na ściany, które belki stropowe, a może i krokwie? 🙂
   Przy dużym nachyleniu terenu zawsze najlepiej zrobić strop drewniany na słupach zamiast ściany fundamentowej.
   Po zabezpieczeniu szczelin teoretycznie mogłaby być poszyciem zewnętrznym, ale w krótkim czasie będzie wyglądała obrzydliwie i przestanie się Panu podobać 🙂 Szarzeje i wygląda paskudnie. No i nie wiem, czy po dłuższym czasie nie przestanie być wodoodporna.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 30. Witam.
  Zdiecia ukazane w gornej czesci,przedstawiaja przyklad jak nie powinno sie budowac domow mieszkalnych.Tak zbudowany dom, zgnije po kilkunastu latach. Plyta OSB nie moze byc poszyciem sciany po stronie zewnetrznej, poniewaz wtedy material termo-izolacji nie moze byc grubszy od strony wewnetrznej,niz maksymalnie 5 do 6 cm.Jesli spelnimy te warunki to pokazana na fotografiach plyta bedzie poszyciem sciany po stronie wewnetrznej a poszyciem zewnetrznym bedzie (nie widac dokladnie na fotografii) material stanowiacy fasade. Po drugie, polaczenie sciany zewnetrznej z wewnetrzna, uniemozliwia prawidlowe poszycie sciany zewnetrznej od wewnatrz (co bylo by prawidlowe)plyta OSB na calej powierzchni.
  Krotko mowiac pokazana na fotografiach konstrukcja jest nieprawidlowa. W Polsce 99% firm nie potrafi budowac domow mieszkalnych z drewna. Prosze wzorowac sie na przykladach europejskich.
  Pozdrawiam.

  Gregor | | Odpowiedz
  1. Nie ma Pan racji w żadnym punkcie. Tak właśnie buduje się domy w USA i Kanadzie od wielu lat (początki technologii ponad 200 lat temu).
   Nie chcemy i nie możemy wzorować się na przykładach europejskich, bo portal dotyczy technologii zwanej kanadyjskie szkieletowe domy drewniane (Canadian Wood Frame Houses).
   Ale pozdrawiamy 😉

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 31. jesteście wspaniali. dzięki zadawanym tu pytaniom i wspaniałym wyczerpującym odpowiedziom wiem wszystko co potrzebowałam jeszcze wiedzieć, by zbudować całkowicie samodzielnie od fundamentów po dach domek rekreacyjny na działeczkę. bardzo wam dziękuję że tak dzielicie się wiedzą. pozdrawiam serdecznie i życzę wielu sukcesów. marta, mama dwóch maluchów

  mama marta | | Odpowiedz
  1. Dziękujemy pięknie za tak miłe słowa i pozdrawiamy Mamę i Dwa Maluszki 🙂

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 32. Witam,
  W najbliższym czasie zaczynam budowę domu. Zastanawiam się nad zastosowaniem pianki poliuretanowej zamiast wełny. Proszę o opinię.

 33. Proszę mi powiedzieć jak najlepiej skonstruować podłogę (domek będzie stał na słupach). Jaką dać podwalinę.

  1. Nie da się odpowiedzieć prosto na tak zadane pytanie. Niestety wszystko zależy od wielkości domu, jego rozłożystości, rodzaju podłoża i wielu innych rzeczy. Wszystko można zaprojektować, ale trzeba mieć więcej informacji.
   Poza tym takimi sprawami powinien zająć się projektant, byle by znał się na technologii szkieletu drewnianego.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 34. Witam serdecznie, aż głupio pytać o takie maleństwo, ale bardzo proszę o opinię. Zamierzam zrobić domek 3x4m na działkę rekreacyjną i proszę mi poiwiedzieć jakie zrobić przekroje desek na konstrukcję szkieletu ścian, podłogi i dachu. Domek będzie stał albo na bloczkach betonowych ewentualnie na słupkach odlanych z betonu. Proszę mi też powiedzieć jakie grubości płyt OSB wybrać na podłogę i dach (będzie pokryty gontem), na ściany nie będę dawał płyty OSB jedynie deske elewacyjną.
  Mam dylemat z dachem gdyż chciałbym zrobić dach tylko krokwiowy (bez żadnego poddasza) dach byłby sufitem domku.
  Bardzo proszę o pomoc, z góry dziękuję, pozdrawiam Jerzy

  1. Witam Pana!
   Jak zwykle powiem, że każdy projekt, nawet małego domku, powinien być przeliczony przez projektanta.
   Ale do wyliczeń może Pan przyjąć:
   – ściany 40 x 100 w rozstawie 400
   – podłoga 40 x 210 lub (lepiej) 40 x 235 w rozstawie 400
   – krokwie – ? tu jest trudniej, bo pyta Pan o płaski dach. Powiem tak: krokwie im wyższe tym lepsze. Pewnie jak zrobilibyśmy przekrój 40 x 200cm to by wystarczyło. Ale: dopóki nie spadnie śnieg. To domek rekreacyjny, wiec nie ma co inwestować z byt wiele. Z drugiej strony dołożenie nawet kolejnych 10cm na wysokości niewiele podnosi koszt budowy przy tak niedużej wielkości. A na pewno będzie bezpieczniej zimą, kiedy – jak rozumiem – domek będzie stał pusty.
   Każdy dach jest przeliczany przy konkretnym obciążeniu i zdarza się czasem, że trzeba go odśnieżać.

   Jeśli dach ma być kryty gontem to proszę pamiętać, że minimalny spadek to 15% i specjalna membrana. Przy większych spadkach wystarczy zwykła membrana.

   Proszę też pamiętać, że dom bez jakiegokolwiek strychu (dach będący sufitem) będzie się o wiele mocniej nagrzewał, pomimo izolacji włożonej w dach.

   Przy rozstawie belek 400mm OSB na podłogę może mieć 18mm.
   Na dach przy rozstawie krokwi 400mm – OSB 12mm.
   Na ściany może Pan nie dawać OSB, ale trzeba je stężyć po przekątnej metalową taśmą. Inaczej będzie pracowała i nie będzie stabilna.

   Pozdrawiam

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
   1. Dzień dobry,

    Jaką taśmę polecacie Państwo do stężenia ścian? Stalową taśmę perforowaną? Napina ją się tak samo jak w przypadku stężenia wiązarów? Znalazłem coś takiego jak „isola stag”, ale wydaje mi się, że w Polsce jest raczej niedostępne to rozwiązanie.

    Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam,
    Mateusz

    Mateusz | | Odpowiedz
    1. My standardowo stężamy ściany płytą OSB-3 12 mm.
     Jeśli na ścianach ma być np. deska szalówkowa to dokładnie tak – stalową taśmę. My stosujemy taśmę firmy Simpson StrongTie Minus jest tylko taki, że bez położenia OSB ściana jest narażona gryzonie.

     DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 35. Witam serdecznie, planuję budowę domku drewnianego 4x5m (domek 3x4m, taras 2x4m). Jest to mały domek, więc projekt zrobiłem sobie sam (narazie bez konstrukcji dachu)i w związku z tym mam pytanie, czy moje rozwiązanie jest prawidłowe i techniczne? A chodzi mi o rozwiązanie z tarasem,otóż planuję przedłużyć oczep na długość tarasu abym mógł ten taras zrobić.
  Dodaję zdjęcie mojego projektu bardzo bym prosił o zerknięcie. Widok jest z boku.
  http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a636d7762faa2c6f.html
  Z góry dziękuję, pozdrawiam.

  1. Witam,
   Bez rysunków nie odpowiem, czy pomysł jest dobry, bo nie do końca rozumiem, jak to ma być zrobione.
   Na rysunku ściany widać jakieś grubsze elementy drewniane, których w szkieletach kanadyjskich nie stosuje się. Widać też w otworze okiennym łączniki, których nie powinno tam być. Powinny być za to podwójne lub potrójne (zależy od szerokości otworu) słupki po bokach oraz nadproże nad oknem tarasowym (zwykle nie stosuje się okien do samego sufitu).
   Pozdrawiam

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
   1. Tzn. to nie jest otwór okienny tylko taras.
    Chodzi mi o domek cos tego typu taras w jednym tunelu

    1. Zasadniczo pomysł jest poprawny: Wykonanie jednego oczepu nad domem i tarasem. Tylko sposób łączenia i przekroje powinny być dopasowane do technologii.
     Pozdrawiam

     DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
     1. Bardzo proszę mi powiedzieć jak to lepiej zrobić, w internecie znalazłem 3metody tarasów. Taras chciałbym aby miał słupy 10cmx10cm
      1. To ta powyżej, dolny oczep leci przez domek i taras.
      2. Kantówka 10cmx10cm leci przez całą długość ściany i tarasu. Tak jak w tym zdjęciu (przykładowe zdjęcie): http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ba0101e288522745.html
      3. Kantówka 10cmx10cm jest dokręcona do czoła ściany i leci tylko przez taras.
      Tak jak w tym filmie np. https://www.youtube.com/watch?v=dFkonAg1OLA
      Proszę mi powiedzieć która metoda jest najbardziej prawidłowa, a jeżeli żadna nie jest za bardzo techniczna to proszę mi powiedzieć jaka jest prawidłowa.
      Z góry bardzo dziękuję, pozdrawiam

      Roman | |
     2. Żaden z rysunków nie przedstawia poprawnej budowy domu kanadyjskiego. Proszę popatrzeć na zdjęcia na stronie http://www.BlogiBudowlane.pl. Zbyt dużo by pisać.
      Proszę zwrócić uwagę na rozstaw słupów, podwójną podwalinę, przekroje (tylko cienkie), nadproża itp.
      Polecam też zdjęcia:
      http://www.inez.com.pl/zenphoto/zdjecia-z-czasu-budowy/Image00002.jpg.html
      http://www.inez.com.pl/zenphoto/zdjecia-z-czasu-budowy/Image00003.jpg.html
      http://www.inez.com.pl/zenphoto/zdjecia-z-czasu-budowy/Image00004.jpg.html

      DomyKanadyjskie.com | |
     3. Belka 10 x 10 (lub 2 x 40 x 100) montowana jest do budynku. Nie przechodzi przez konstrukcję domu.

      DomyKanadyjskie.com | |
     4. Tzn, na części domku narazie się nie skupiam, ale chodzi mi o budowę tarasu, ze zdjęć wynika, że kantówka przymocowana jest do czoła ściany?

      Roman | |
     5. Tak, do czoła. Jeśli oczep robi się z dwóch belek 40 x 150, to można go też wysunąć z konstrukcji na zewnątrz.
      Sugerowałabym najpierw zaprojektować domek, a dopiero później opracowywać taras. Będzie łatwiej i bezpieczniej.

      DomyKanadyjskie.com | |
 36. witam! Mam pytanie, chcę postawić domek szkieletowy OSB3 na działce płaskiej. Domek najlepiej o wymiarach 6x5m z użytkowym poddaszem ( sypialenka bez mebli). Belki stropowe dł 5m bez podpory wewnątrz domku. Jakich materiałów powinienem użyć?
  Czy wystarczy:
  na ściany belka 40×100, OSB3-12 ;
  na strop 40×200, OSB3-22;
  dach 40×150, OSB3-18

  1. Nawet jak domek jest malutki to wszystkie wymiary powinien dobrać konstruktor.
   Orientacyjnie mogą być takie:
   – ściana 40 x 100 x 250, rozstaw 400 (40cm w osi), płyta OSB-3 10mm
   – strop 40 x 235 x 5000, rozstaw 400, płyta OSB-3 18mm (22 daje się przy rozstawie 600)
   – dach 40 x 180 x 4000, rozstaw 400, płyta OSB-3 12mm

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 37. Witam, chciałbym wybudować mały garaż 24m2 (6×4), w związku z tym mam pytanie czy ścianę najpierw zmontować i dopiero później ją zakotwić w płycie, czy lepiej zabetonować w płycie pręty i podwalinę zamontować samą i dopiero później przybić słupy ?? które rozwiązanie będzie lepsze ?

  1. W płytę betonową wbetonowuje się ocynkowane pręty fi 12 (wygięte w literę L).
   Później obsada się na nich podwalinę.
   Ścianę zbija się w całości obok (na leżąco).
   Na koniec przybija się ścianę do podwaliny.
   Belki poziome są dwie (dwie „podwaliny”).

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 38. Witam Panią
  Mam pytanie dotyczące podwaliny w miejscu drzwi (wejściowych i tarasowych). Czy można ją wyciąć na tych odcinkach żeby móc zamontować drzwi przy samej podłodze? Czy ściana musi być wówczas jakoś specjalnie skonstruowana?
  Pozdrawiam

  szop | | Odpowiedz
  1. Jeśli dom jest zbudowany z pierwszym stropem drewnianym to tak, można ją wyciąć.
   Jeśli ma wylewaną betonową płytę to nie wycina się jej, bo i tak przykryta jest wylewką.
   pozdrawiam

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 39. Witam, zamierzam zrobić niewielki domek 3x5m i w związku z tym mam pytanie, jaki zasotosować rodzaj dachu? Wiem, że w metodzie kanadysjkiej robi się dachy z wiązarów dachowych, a czy jest inna metoda?
  Z góry dziękuję pozdrawiam.

  1. Można zrobić zwykłą konstrukcję krokwiowo-jętkową i dach dwuspadowy. To najprostszy i najtańszy rodzaj konstrukcji dachowej.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 40. Witam.

  Mam pytanie odnośnie przekroju belek stropowych. Mianowicie w domku 3x8m ma być zrobiona sypialenka na „poddaszu”, wymiar jej więc będzie około 3×2,5 m. Czy w takim wypadku przekrój belki w okolicach 14-16/4 jest wystarczający? Czy w przypadku domku posadowionego na słupach betonowych ten sam przekrój belek, czyli 14-16 cm bedzie wystarczający?

  1. Nie da się tego podać bez dokładnych danych domu. Gdzie stoi, jaki rozstaw tych belek? Jaki ma dach?
   Jeśli posadowiony na słupach to musi mieć grubszą podwalinę.
   Poza tym wymiary 3×8 są poprawne? Taki wąski i długi?
   Rozumiem, że powierzchnia jest dobrana, aby nie musieć uzyskiwać pozwolenia na budowę. Ale proszę pamiętać, że domy do 24m2 wymagają zgłoszenia budowy. Trzeba dołączyć też dokumentację, mapę, spełnić wszelkie warunki wynikające z planu miejscowego. Nie jestem też pewna, czy zgodnie z przepisami taki domek może mieć w ogóle jakiekolwiek poddasze.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 41. Witam, chciałbym zbudować domek mieszkalny o wymiarach 6x7m. Domek parterowy z poddaszem użytkowym. Proszę mi powiedzieć w związku z tym jakich desek użyć na konstrukcję ścian, stropu, oraz dachu (chodzi mi o przekrój). Rozstaw słupków w ścianach zapewne 40cm. Budynek posadowiony będzie na nizinach, Kąt nachylenia dachu 45 stopni. Czy potrzebny będzie podciąg pod belki stropowe?

  Michał | | Odpowiedz
  1. Przede wszystkim: taki budynek wymaga już pozwolenia na budowę i projektu budowlanego. Zatem zapewne projektant konstrukcji będzie wiedział, jakie zastosować przekroje słupów, belek i krokwi.
   Orientacyjnie można przyjąć:
   – słupki ścian: 40 x150
   – belki stropowe: 40 x 235
   – krokwie: 40 x 185
   Podciąg jest potrzebny: 3x 40 x 235 zarówno pod parterem jak i pod stropem poddasza.
   Jeśli dom będzie prostą bryłą: dwuspadowy dach na budynku o podstawie prostokąta, beż żadnych lukarn itp to można postawić go w rozstawie 600mm. Czyli słupy ścian, belki stropowe i krokwie montowane co 60cm w osi. Tylko wtedy płyta OSB na strop musi mieć 22mm, a na dach 15mm. Na ściany w dalszym ciągu 12mm.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 42. mam projektowany domek przez architekta,miał byc w stylu kanadyjskim. Na planach na środku salonu jest słup bo twierdz że musi być podtrzymywany stop.wymiary domu to 700/950cm wymiary salonu to 447/554cm czy na takim metrażu naprawde musi być słup podtrzymujacy strop?

  1. Nie wiem, jakiej wysokości belki i z czego zaprojektował konstruktor, ale nie musi tam być słupa jeśli belki zrobimy z sosny lub świerku i będą miały przekrój minimum 40 x 235mm (jeśli długość belki 447) lub 40 x 285mm (jeśli długość belki 554) oraz rozstaw 400mm. Wtedy żadnego słupa w salonie nie będzie.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 43. Witam serdecznie, chciałbym zbudować mały domek o wymiarach 3x5m. Domek parterowy, poddasze nieużytkowe. Proszę mi powiedzieć w związku z tym jakich desek użyć na konstrukcję ścian, stropu, oraz dachu (chodzi mi o przekrój). Jakiej grubości płyty OSB najlepiej użyć na podlogę i ściany? Jak dobrać spad dachu (żeby to jakoś proporcjonalnie wyglądało)? Czy taki mały domek mogę postawić na bloczkach betonowych czy trzeba jakiś fundament, pale itp?
  Z góry dziękuję, pozdrawiam.

  Roman | | Odpowiedz
  1. Czy dom ma być mieszkalny czy letniskowy?
   Czy stoi na nizinie czy w górach?
   Spad dachu i proporcje to pytanie do projektanta albo do siebie samego 🙂 Zależy co się komu podoba 🙂 albo co można: patrz linijka wyżej.
   Poproszę o odpowiedzi to odpowiem 🙂

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
   1. Domek letniskowy, teren górzysty, ale domek będzie stał na działce prostej jak stół.
    Pozdrawiam

    Roman | | Odpowiedz
    1. Działka pozioma

     Roman | | Odpowiedz
    2. Jeśli domek ma być w górach to sugerowałabym kontakt z jakimś konstruktorem, który przeliczy obciążenia wiatrem i śniegiem. To, że dom będzie stał na poziomej działce to tylko połowa wygranej. Jest jeszcze więcej śniegu i wiatru niż na nizinach.
     Jeśli domek ma być niemieszkalny to wystarczy przekrój słupa 40 x 100. Strop nad pustka podpodłogową radzę 40 x 235. Strop nad parterem 40 x 180.
     Z dachem jest największy problem, bo nie wiadomo, jak wyjdą obciążenia śniegiem i wiatrem. Standardowo można by przyjąć kąt nachylenia 45 stopni, krokwie 40 x 200.
     OSB na ściany wystarczy 10mm, OSB na dach 15mm, OSB na strop 22mm.
     Rozstaw słupów, belek i krokwi 600mm.
     Domek można postawić na słupach wylewanych z betonu co 150-250cm. Trzeba tylko grubą podwalinę wtedy dać pod stropem – np. 100 x 100.

     I na koniec uwaga: wszystko powyższe proszę traktować jako WSKAZÓWKI, ale nie jako projekt konstrukcyjny. Budowa nawet małego domku to jednak odpowiedzialność, więc prosimy o rozwagę 🙂

     DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
     1. A czy w domku kanadyjskim można zrobić taras?

      Roman | |
     2. W środku? 🙂
      A serio: można wszystko, co w domu i przy domu murowanym.

      DomyKanadyjskie.com | |
     3. Ale taras dobudowuje się oddzielnie, już po ukończeniu domku?

      Roman | |
     4. Można w trakcie budowy, można później. Trzeba go tylko zaplanować przed budową lub w trakcie, ale przed elewacją, bo nieco inaczej wykańcza się część ściany zewnętrznej.

      DomyKanadyjskie.com | |
     5. Może posiadacie jakieś przykładowe zdjęcie tarasu w domu kanadyjskim?

      Roman | |
 44. Oczywiście chodzi mi o strop nad fundamentem.

  Konrad | | Odpowiedz
  1. Zatem odpisałam już:
   Jeśli rozstaw ma być 400cm (szerokość domku?) to strop powinien być z belek 40 x 235.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 45. Planuję zrobić mały domek 4mx6m w technologi szkieletowej. Proszę mi powiedzieć jaki przekrój deski wybrać, 4cmx15cm to chyba za dużo jak na tak mały domek?
  Pozdrawiam

  Konrad | | Odpowiedz
  1. Rzeczywiście przy takim małym domku wystarczy przekrój 4 x 10cm. Można też postawić go w rozstawie 60cm w osi. Pozdrawiam

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
   1. Proszę mi również powiedzieć czy na podłogę też wystarczą deski 4×10? Mam jeszcze jedno pytanie: otóż, czy można tak mały domek postawić na słupach prostokątnych powiedzmy 20cmx20cm odlanych z betonu, zamiast fundamentu? Jeśli tak to na jaką głębokość zrobić te słupy?

    Pozdrawiam

    Konrad | | Odpowiedz
    1. Na podłogę, czy na strop? Jeśli na strop to absolutnie NIE wystarczą. Jeśli rozstaw ma być 400cm (szerokość domku?) to strop powinien być z belek 40 x 235.
     Może być na słupach, nie mniejszych niż 20 x 20. Spód słupa powinien być poniżej głębokości przemarzania: na wschodzie kraju poniżej 120cm, w centrum 100, a na południowym zachodzie 80cm. Lepiej głębiej niż ciut za płytko. Cały czas mówimy o odległości pomiędzy trawą a dołem słupa.

     DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
     1. Domek będzie parterowy, chodzi mi o podłogę, jakie deski dać?

      Konrad | |
     2. A ta podłoga to gdzie? Na gruncie? To o jakich słupach zamiast fundamentu pisaliśmy?
      A nad pustką pod parterem to co jest, jak nie strop? Ja pisałam o belkach na strop nad pustką podpodłogową. Na tym stropie kładzie się płytę OSB i można deski, choćby 2cm grubości.
      PS: Budowa domu, nawet małego, to nie opis na dwa zdania.

      DomyKanadyjskie.com | |
     3. 🙂 zacytuje: „Strop (budownictwo) – poziomy element konstrukcyjny oddzielający poszczególne kondygnacje budynku. Strop przenosi obciążenia na pionowe elementy (ściany lub słupy). Na górnej powierzchni stropu układana jest podłoga, a dolną powierzchnię najczęściej pokrywa się tynkiem, tworząc sufit.”

      Bolek | |
 46. Proszę napisać ile drewna muszę kupić na dom w systemie szkieletowym o rozmiarze 9 metrów na 7 metrów. Z góry dziękuję za odpowiedź!

  Jacek | | Odpowiedz
  1. To zależy od:
   – bryły (prostokąt czy prostokąt z jakimiś połamanymi ścianami)
   – parterowy czy z poddaszem
   – dach dwuspadowy czy wielospadowy
   – rozstaw słupów 40 czy 60
   – przekrój słupów, krokwi itp
   Średnio trzeba liczyć od 16-20m3.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 47. Witam
  Chciałbym zapytać czy jest możliwość zaprojektowania ściany zewnętrznych aby ich współczynnik przenikania ciepła nie przekraczał 0,10 W/(m2·K), jaka grubość całkowita ściany wtedy wyjdzie, z jakich warstw musiała by się składać oraz jak liczy się opór przewodzenia ciepła dla ścian szkieletowych.
  Pozdrawiam

  Robert | | Odpowiedz
  1. Witam Pana,
   To pytanie dla projektantów 🙂 To oni liczą współczynniki. Ze swojej strony powiem, ze już schodzenie poniżej współczynnika 0,14 jest mało opłacalne. Za dużo wydanych pieniędzy, a za mały zwrot. Nic nas nie uchroni od strat spowodowanych wentylacją (a już szczególnie rekuperacją, czyli zupełnie odwrotnie niż reklamują ją producenci). A bez wentylacji każdy dom będzie chorował: czy to szkieletowy, czy murowany.
   Pozdrawiam

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 48. Co sądzicie o zastosowaniu wełny mineralnej gr. 20cm między słupkami o głębokości 15 cm. Czy jej upchnięcie jest sensowne?.
  Jak oceniacie ścianę: tynk mineralny, styropian ryflowany, płyta OSB,słupki 15cm wypełnione wełną mineralną 15 lub 20 cm?.Oczywiście jeszcze folie.
  Pozdrawiam.

  jacek | | Odpowiedz
  1. Nie ma sensu wkładać wełny 20 cm pomiędzy słupki 15cm. To co w wełnie „ciepłe” to właśnie powietrze, które tam jest. Im bardziej ściśnięta tym gorzej, tym zimniej w domu.
   Styropianu w ogóle nie polecamy na ścianach. O tym dlaczego nie piszemy na naszych stronach w dziale „elewacja”.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 49. mam takie pytanie czy można stosowac paroizolacje po dwóch stronach szkieletu czyli szkielet paroizolacja 0sb wełna i tynk mineralny

  ania | | Odpowiedz
  1. Absolutnie nie wolno! Wilgoć, która wejdzie w ścianę (idąc od środka) musi z niej łatwo wyjść. Paroizolacja położona na zewnątrz skutecznie jej to utrudni i po paru latach (albo szybciej, w zależności od sprawności wentylacji) konstrukcje zacznie gnić.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 50. czy lepiej używać gwoździ do łączenia ścian i płyt, czy wkrętów??

  wolf | | Odpowiedz
  1. W technologii szkieletowej kanadyjskiej używa sie tylko gwoździ. Oczywiście różnej długości i „wykończenia”, ale gwoździ.
   Zwykle stosowane są gładkie czarne gwoździe 90mm. Ale czasem potrzeba użyć karbowanych, skręcanych czy ocynkowanych (albo jednych i drugich jednocześnie, czyli karbowanych ocynkowanych 90mm). Stosuje się też czasem krótsze (do płyty) i dłuższe (do niektórych krokwi).

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 51. Czy można zbudować budynek parterowy z poddaszem, z tym że, na poddaszu tzw. kolanko (ok 1m) jak przenieść obciążenia z dachu na ścianę? Może strop „opuścić” metr niżej?

  wolf | | Odpowiedz
 52. Budowałem w Anglii przez pięć lat budynki szkieletowe (kanadyjki) dochodzące do 4 i 5 kondygnacji i wszędzie był stosowany moduł rozstawu słupów 60cm w osi, więc dlaczego w Polsce proponujecie 40cm.?

  wpgoral | | Odpowiedz
  1. Budujemy tak, jak stawia sie te domy w USA. Tam dopuszczalny jest rozstaw 30, 40 i 60cm w osi. Rozstaw 30cm stosuje się bardzo rzadko.
   My budujemy w rozstawie 40cm, bo jest on uważany za stabilniejszą konstrukcję przy trudniejszych projektach (nie mówimy o małym parterowym domu). Jednak prawdą jest, że rozstaw 60cm wystarczyłby w zupełności.
   My wolimy stawiać niemal wszystkie budynki w rozstawie 40cm z prostego powodu: drewna idzie niewiele więcej (wbrew pozorom), a jeśli zmieniamy rozstaw to musimy też zmieniać płytę poszycia na dachu i na stropie. Jeśli budujemy w jendym rozstawie to mamy łatwiejsze magazynowanie materiału. Inną sprawą jest to, że w rozstawie 60cm za drewno płacimy nieco mniej, ale za to za płytę więcej. Więc summa summarum oszczędność żadna, a tylko więcej kombinacji logistycznych.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 53. witam!mam możliwość kupna domu w tej technologii,rok budowy 1999. Jest to dom z podpiwniczeniem,użytkowym poddaszem.Grubość wypełnienia wełną ścian zewnętrznych 50×50+50cm ocieplenia ścian styropianem ,ocieplenie poddasza150cm wełny,czy to nie jest za mała warstwa ocieplenia?

  markopolo | | Odpowiedz
  1. Jak na dzisiejsze wymogi to jest o wiele za mała. Radziłabym zdjąć styropian i dołożyć 150mm wełny elewacyjnej, wtedy całkowita grubość izolacji wyjdzie 250mm. To już bardzo porządna izolacja.
   Na stropie trzeba by dołożyć chociaż z 50mm.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 54. Witam
  Mam jeszcze pytanie dotyczące zastosowania ciężkiej elewacji z drewna .Na blogu jest opis elewacji pionowej ,ale jak zrobić pozioma z dodatkowym ociepleniem .Pozdrawiam
  Ps. Gratuluje i dziękuję za bardzo pomocne uwagi
  Paweł

  pawel | | Odpowiedz
  1. Dziękujemy za miłe słowa 🙂
   Pionową szalówkę robi się bardzo podobnie, tylko odwraca się sposób przykręcania łat i kontrłat.
   Łaty przykręca się w pionie (do słupków), a później kontrłaty w poziomie i dopiero pionowo szalówkę.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 55. A czy taką rurę flex mógłbym umiejscowić w ścianie szer. 8,9mm? Przykładowo gdybym chciał schować rurę śr. 80mm pomiędzy słupkami konstrukcyjnymi. Oczywiście rura się zmieści tylko pozostaje kwestia pokonania przeszkody jaką jest podwójny oczep. Zastanawiam się czy korzystnym byłoby robienie otworu w oczepie, by rura mogła swobodnie wydostać się ponad strop? Pozdrawiam i korzystając z okazji przesyłam najlepsze życzenia Wielkanocne:)

  1. Dziękujemy za życzenia 🙂
   Zasadniczo czasami można przeciąć oczep, ale trzeba wiedzieć, czy to możliwe w żądanym miejscu. Jeśli ściana jest ścianą nośną to nie można, bo osłabi to konstrukcję. Jeśli jest zwykłą ścianką nie przenoszącą obciążeń to nie wolno.
   Jeśli ktoś nie jest pewien, jaka to ściana to lepiej tę rurę zabudować 🙂

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 56. Jaki wpływ na wielkość powierzchni użytkowej wewnątrz domu ma zwiększanie grubości wełny elewacyjnej oraz o ile się polepszają parametry przepuszczalności cieplnej przy wełnie 20, 25 czy nawet 30 cm? Jest jakiś limit grubości? Jaka kładliście w waszych inwestycjach najgrubszą?

  1. Najgrubsze ocieplenie robiliśmy 30cm: 15 w ścianie i 15 w elewacji. Grubszą wełnę trzeba już zamawiać, więc producent wymaga zamówienia ogromnych ilości, płaci się więcej za 1m3 i do tego trzeba czekać.

   Jako takiego limitu grubości nie ma. Jest tylko logiczna matematyka, która mówi, że gdzieś jednak ten limit jest. Intuicyjnie wydaje mi się, że jest on gdzieś w granicach 30-40cm ocieplenia. Trzeba pamiętać, że dom składa się z wielu czynników. Im mniej mamy m2 elewacji tym mniej opłacalne jest grubsze docieplenie. Oczywiście zawsze podkreślamy, że i tak warto docieplić budynek, bo izolacja termiczna to „szóste paliwo”.

   Standardowa ściana, którą proponujemy (20 cm ocieplenia) ma współczynnik U=0,19. Ściana o grubości ocieplenia 25cm to U=0,16, a ta 30cm to U=0,14. Nie są to więc ogromne różnice, ale jeśli nas stać na lepsze docieplenie to warto. Zatem im więcej m2 ścian, tym bardziej opłaca się zainwestować w grubszą wełnę. Nie ma to nic wspólnego z powierzchnią użytkową domu. Po pierwsze: teoretycznie powinniśmy patrzeć na kubaturę budynku, bo to m3 powietrza będziemy ogrzewać. Ponieważ standardowe domy mają zwykle standardową wysokość 260cm to łatwiej będzie patrzeć na powierzchnię netto, czyli powierzchnię podłóg. Ogrzewany garaż nie wlicza się do powierzchni użytkowej, ale i tak wydajemy na jego ogrzewanie.

   Druga sprawa: aby być dokładnym powinniśmy patrzeć na ilość m2 przegród zewnętrznych, nie tylko ścian. Bo dach, czy strop to też przegroda, przez którą ucieka nam ciepło.

   Kolejna rzecz to bryła budynku:
   Jeśli porównamy dom o powierzchni 100m2 i wymiarach 10×10 to otrzymamy ok. 104m2 powierzchni ścian zewnętrznych. Jeśli to samo 100m2 wpasujemy w dom o kształcie krzyża, gdzie każde ramię będzie miało 4,5 szerokości to szerokość i długość budynku wyniesie 13,5m, a więc długość ścian = 54, a ich powierzchnia przy założeniu wysokości 260cm = 140m2. Ta sama powierzchnia domu 100m2, a ilość uciekającego ciepła przez ściany zwiększy się o prawie 40%.

   Do tego jeśli 100m2 kwadratowe „leży” tylko na parterze, a w drugim domu jest rozbite na parter i poddasze to także przegród zewnętrznych będzie inna ilość m2.

   Kolejną sprawą jest stosunek powierzchni ścian do powierzchni okien. Jeśli w budynku mamy 6 małych okien to ilość uciekającego ciepła nie będzie wielka w porównaniu do tego samego domu, w którym zamontujemy 15 dużych okien (co ostatnio jest bardzo popularne).

   Podsumowując:
   Różnica pomiędzy kosztem ogrzewania domu ocieplonego warstwą izolacji 20 a 30cm jest nie do pobieżnego obliczenia. Ogólne zasady są takie:
   – im więcej przegród zewnętrznych tym bardziej warto położyć grubszą wełnę
   – im więcej procent przeszkleń w stosunku do m2 przegród zewnętrznych tym mniej pomoże nam grubsza izolacja.
   Co nie zmienia faktu, że jeśli mamy środki finansowe to zawsze warto pogrubić ocieplenie, bo to jedyna zawsze dobra inwestycja w oszczędzanie pieniędzy wydanych na ogrzewanie.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 57. Dziękuję za poradę. A jeszcze jeśli można zapytać, jak radzą Państwo rozwiązać problem wentylacji łazienki i kuchni (z przewidzianą płytą indukcyjną). Murować komin wentylacyjny czy ew. skorzystać z wentylacji mechanicznej? A może w domku letniskowym w ogóle obeszłoby się bez takiej wentylacji?

  1. Polecam wentylację grawitacyjną z dodatkiem mechanicznej 🙂
   W kuchni najprostszy okap z rurą flex wyprowadzoną ponad dach. Na strychu (tam, gdzie nie ma ogrzewania) musi być ocieplona. Na dachu zakończona kominkiem wentylacyjnym.
   W łazience zwykły wentylator zamontowany tak samo w rurę flex, ocieploną na strychu i zakończoną kominkiem wentylacyjnym.
   Przypominam, że wentylacja potrzebna jest też w pomieszczeniu, w którym stoi kominek / koza / piec. Może być taka sama rura jak opisane wyżej, z kratką w suficie czy ścianie, ale koniecznie trzeba wtedy zrobić jeszcze gdzieś od dołu nawiew.
   Zasadą grawitacji jest: żeby powietrze wyszło, musi najpierw wejść 🙂

   W domu letniskowym brak wentylacji na pewno przyniesie mniejsze szkody niż w domu mieszkalnym, jednak koszt jej wykonania jest na tyle niski, ze chyba warto ją zrobić. Szczególnie, jeśli mówimy o pomieszczeniu z piecem / kominkiem, bo od tego zależy nasze bezpieczeństwo.

   PS: przy kuchence elektrycznej potrzebny jest okap. Przy gazowej oprócz okapu wentylacja. A jak propan to jeszcze inaczej 🙂

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 58. Witam.
  Chciałbym zapytać co sądzicie o wykorzystaniu słupków 38x89mm do konstrukcji ścian zewnętrznych domku letniskowego (parterowego z antresolą),o wymiarach 5,2mx10,4m., z którego nie będzie się korzystać w zimie. Pozdrawiam

  1. Takie słupki można bez problemu zastosować w domu letniskowym. Jeszcze nie tak dawno (15-20 lat temu) z takich słupków standardowo budowano domy mieszkalne w USA. Domu letniskowego nie trzeba super docieplać, więc taka grubość ściany wystarczy.
   Oczywiście trzeba przeliczyć narożniki pochylenie dachu dla konkretnej lokalizacji (opady śniegu, napór wiatru).

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 59. Czy w takim wypadku nie powinno się zostawić szczeliny wentylacyjnej 20-30mm pomiędzy wełną a wiatroizolacją?

  Dawid Rewers | | Odpowiedz
  1. Nie ma takiej potrzeby, bo wełna jest paroprzepuszczalna. Tynk mineralny, który na niej położymy również. Wszystka wilgoć, która wejdzie w ścianę i tak z niej wyjdzie.
   Pozdrawiam

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 60. Jakie jest zdanie praktyków nt. paroizolacyjności płyty OSB, czy bariera, jaką stanowi taka płyta może mieć negatywny wpływ na wentylację ściany?

  1. Nasza ściana nie musi być wentylowana. Za wentylację w budynku odpowiada.. wentylacja! Zaś ta ilość wilgoci, która wejdzie w ścianę przeniknie przez OSB bez problemu. Proszę pamiętać, że od wewnętrznej strony kładziemy paroizolację, która przepuszcza znacznie mniej wilgoci do ściany niż OSB jest w stanie oddać. Wilgoć zawsze przechodzi od ciepłej suchej strony do zimnej i wilgotnej.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 61. A co ze ścianami o dużej grubości? Chodzi mi tutaj o rozwiązania dla 300-350mm grubości. Wolałbym nie stosować belek dwuteowych z racji ceny (około 3 razy wyższa niż tarcica o takim samym przekroju). Na stronie rekomendowanej przez Państwa firmy Paroc jest rozwiązanie w postaci szkieletu drewnianego (coś w rodzaju kratownicy), jednak mam wątpliwości co do sztywności takiego rozwiązania w kierunku poprzecznym. Czy spotkaliście się Państwo z takim problemem?

  Dawid Rewers | | Odpowiedz
  1. Jeśli mówimy o całkowitej grubości ściany 300-350mm to nie ma potrzeby stosowania innych słupów. Przekrój ściany wygląda wtedy tak:
   – płyta gipsowa
   – paroizolacja
   – konstrukcja 150mm w rozstawie 300, 400 lub 600mm
   – wełna 1500mm pomiędzy słupami
   – płyta OSB
   – wiatroizolacja (wokół okien obowiązkowo, na całości opcjonalnie)
   – wełna elewacyjna 150mm
   – klej z zatopioną siatką
   – grunt
   – tynk mineralny, silikatowy lub silikonowy
   Przy wysokich budynkach projektant musi przeliczyć kotwienie wełny. Jest ciężka, a przy grubości 150mm i wysokości powyżej standardowego domu z poddaszem użytkowym może zajść już potrzeba innego kotwienia.

   Zapraszam na blog budowlany, na którym pokazujemy wykonywanie elewacji z wełną 150mm:
   http://www.blogibudowlane.pl/blog/Z41-Inez-Co.-Domy-Kanadyjskie/37

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
   1. A w takim wypadku jak zamontować cięższą elewację? Np. szalunek drewniany?

    Dawid Rewers | | Odpowiedz
     1. W jaki sposób wykonać połączenie pierwszej płyty OSB na stropie ze ścianą? Jeśli tylko przyłożymy ją do belki podwalinowej „na styk”, to pomiędzy pionowymi deskami stropu płyta OSB nie będzie miała podparcia – nie będzie się nadmiernie uginała przy tej krawędzi?

      Dawid | |
     2. Nie będzie uginała się bardziej niż w jakimkolwiek innym miejscu.
      Standardowo najpierw kładzie się płytę, a potem buduje ściany. Ale nawet jeśli położymy ją po wybudowaniu ścian to i tak nie będzie się uginać pod ścianami. Każda płyta ma 250cm długości, więc i tak gdzieś na środku pomieszczenia jej końcówki nie będą podparte. Belki stropowe wszędzie muszą być w rozstawie 40 lub 60cm (czasem 30, ale rzadko), więc brak podparcia dla płyty występuje zarówno przy ścianie, jak i na środku pomieszczenia.

      DomyKanadyjskie.com | |
     3. Cóż Inez, dałem się Wam namówić 🙂 czekam na pozwolenie na budowę. Projekt to parterowy dom 130m, szkielet ze stropem crawl space i ogrzewaniem nadmuchowym. Życzcie powodzenia 🙂

      Dawid | |
     4. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!
      W razie jakiś wątpliwości służymy pomocą.

      DomyKanadyjskie.com | |
 62. Witam,
  nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak właściwie zakotwiczyć dom do płyty fundamentowej,
  druga kwestia to właściwe wykonanie płyty fundamentowej na gruncie piaszczystym, zdania na ten temat są tak niejednoznaczne że nie wiem jak to właściwie zrobić,
  przygotowuję się do budowy domu szkieletowego o powierzchni ok 80m kw z użytkowym poddaszem
  chcę zebrać jak najwięcej sprawdzonych wiadomości żeby nie dać się wpuścić w ”maliny” przez ew wykonawców
  z góry dziękuję za wyczerpującą odpowiedź

  1. Podwalinę kotwi się do płyty fundamentowej średnio co 200cm. Zasadą jest, że pomiędzy narożnikiem a pierwszą kotwą powinno być 30cm. Pozostałe rozmieszczone mniej więcej równo co 200cm, co przy naszych niedużych domach często oznacza gęściejsze kotwienie wynikające z krótkich ścian.

   O posadowieniu budynku zawsze decyduje projektant na podstawie badań geologicznych. Ogólnie można jednak powiedzieć, że płyta fundamentowa (jak rozumiem betonowa płyta wylewana na gruncie, bez posadowienia na ławach?) jak najbardziej może być stosowana na gruncie piaszczystym. Płyta powinna być zbrojona, gruba, z mocnego betonu (wszystkie dane powinny się znaleźć w projekcie). Powinna być tak zrobiona, żeby pracowała w całości (czyt. ruszała się w całości). Jak zmienia marznie to się podnosi. Płyta wtedy podnosi się razem z nią, a cały dom równomiernie z płytą.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 63. Jak często zdarza się Wam budować ściany ze słupkami co 60 cm? Czy to wymaga grubszego poszycia z OSB?

  andrzej | | Odpowiedz
  1. Ogólnie rzecz biorąc każdy prosty dom można postawić w rozstawie 60cm. Oczywiście ostatecznie powinien zadecydować o tym projektant.
   My w rozstawie 60cm budujemy może co piąty dom, albo i rzadziej. W większości budujemy duże domy, a to częściowo wymusza rozstaw 40cm, jeśli zależy nam na wysokiej jakości.

   Na ściany w rozstawie 60cm przykręca się płytę 12mm, czyli taką samą jak przy rozstawie 40cm.
   Na stropy w rozstawie 60cm kładzie się już płytę min. 22mm, a więc grubszą (przy rozstawie 40 można położyć 18mm).
   Na dach (pod gont bitumiczny) płyta musi mieć min. 15mm. Przy rozstawie 40cm może mieć 12mm.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 64. Jeszcze jedno pytanie. Wełna produkowana jest w płytach o wymiarach 600x1200mm. W przypadku gdy stosujemy słupki z desek o przekroju 40×150 i rozstawie osiowym 600mm, to w świetle między słupkami jest 560mm. Czy w tej sytuacji docinamy wełnę? Czy montujemy ją „na wcisk”? A może lepiej zastosować większy rozstaw słupków?

  Dawid Rewers | | Odpowiedz
  1. Teoretycznie, wg zaleceń producenta, wełna powinna być o 2cm szersza niż przestrzeń pomiędzy słupkami. Jeśli mamy 4cm różnicy to może być problem ze zbytnim „sprężeniem” wełny, a to skutkuje obniżeniem izolacyjności termicznej budynku. Wszystko zależy od konkretnej wełny, czyli jak będzie się układała pomiędzy słupami, jeśli nadmiar będzie wynosił 4cm.
   Radziłabym spróbować przyciąć jeden płat na 58 i włożyć, a drugi włożyć oryginalny 60cm. Jeśli oba będą wyglądały tak samo, to nie ma co tracić czasu na cięcie.
   Proszę też pamiętać o tym, że rozstaw słupków zwykle jest równy 60cm, a wełna niekoniecznie, bo przy cięciu jest jakaś tolerancja.

   Rozstaw słupków zawsze wynosi 30, 40 lub 60 w osi. Płyta gipsowa ma 120 cm szerokości, więc jeśli zwiększymy rozstaw słupów to nie będziemy mogli przykręcić płyty bez dodatkowych wstawek. Te z kolei podnoszą koszt materiału i robocizny oraz obniżają izolacyjność budynku.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 65. Witam,

  Proszę o informację, czy jest możliwość zabezpieczenia samego wykonanego szkieletu na zimę. Chcę budować dom systemem gospodarczym i zastanawiam się, czy zrobić szkielet i czekać do przyszłego roku zabezpieczając go, czy lepiej poczekać z montażem do chwili, w której będę w stanie nakryć dom. Pozdrawiam.

  Dawid Rewers | | Odpowiedz
  1. Na pewno lepiej zbudować wtedy, kiedy mamy już możliwość przykrycia go.
   Koszt zabezpieczenia na cały rok jest dość duży. Membrany dachowe zwykle mogą leżeć na dachu maksimum 3 miesiące, więc prawdopodobnie nie zdadzą egzaminu. Cały dom musi być owiniety wiatroizolacją, która nam zabezpieczy otwory okienne, żeby do domu nie padał śnieg i deszcz, ale po roku będzie do wyrzucenia (jeśli na budynku ma być tynk to i tak nie będzie potrzebna, oprócz okolic otworów okiennych).
   W ramach rozkładania na raty można zrobić fundament, dobrze go zaizolować od wody i poczekać. A za rok stawiać dom, od razu z pokryciem dachowym. Taki może już trochę stać. Tylko wiatroizolacja będzie narażona na zniszczenie.

   Najlepiej jednak w tym samym roku postawić fundament, konstrukcję, zrobić pokrycie dachowe, wstawić okna i zrobić elewację. W środku można robić i robić.. Tak długo jak nam się tylko chce. Proszę pamiętać tylko o tym, że nie można domu ogrzewać i ziębić. Ogrzewać i ziębić. Chodzi o wykraplanie pary wodnej. Czyli zimą: albo grzejemy albo nie grzejemy (ale nie mieszkamy, nie gotoujemy, czyli nie wytwarzamy pary wodnej).

   Pozdrawiam

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 66. Jak prosto wyznaczyć rozkład temperatur w ścianie. Musimy znać oporności termiczne zastosowanych materiałów, jeśli nie mamy dokładnych danych w przybliżeniu możemy przyjąć, że oporność pianki PUR jest największa, oporność styropianu jest 1,5 do 2 razy mniejsza jak PUR, oporność wełny mineralnej 2 do 2,5 razy mniejsza od PUR, drewna 6 do 8 razy mniejsza od PUR. Teraz rysujemy warstwy z tym, że każdą z nich o tyle razy cieńszą ile razy oporność materiału z którego jest wykonana jest mniejsza od PUR (czyli dzieląc jej grubość przez liczbę którą podałem przy danym materiale). Na powierzchni ścianki zewnętrznej zaznaczamy temperaturę którą będziemy mieli na zewnątrz budynku, od tej temperatury w górę po jednej kratce robimy skalę co 1 stopień aż do temperatury wewnątrz i przy tej temperaturze zaznaczamy kropkę na ścianie wewnętrznej. Łączymy punkty zaznaczone na zewnętrznej powierzchni ściany z punktem zaznaczonym na wewnętrznej powierzchni ściany. Na narysowanej skali odnajdujemy temperaturę 12 stopni i rysujemy na tym poziomie drugą linię (poziomą) miejsce przecięcia linii wyznacza punkt w ścianie w którym będzie skraplać się woda (jeśli do tego miejsca będzie miała dostęp para wodna – powietrze z wnętrza budynku). Opis może trochę przerażać, ale po pierwszym narysowaniu jest bardzo prosty, Niestety brak tu możliwości umieszczania rysunków.

  Marek | | Odpowiedz
  1. Panie Marku,

   W obliczeniach nie ryzykowałabym stwierdzenia „można założyć”. W teorii jest wystarczająco dużo błędów z racji tego, że to teoria, że przynajmniej składowe trzeba podać prawdziwe.

   Poza tym: ściany z natury nie mają odprowadzać wilgoci. Częściowo oczywiście dają sobie z tym radę i to mają na myśli ci, którzy mówią, że „ściana oddycha”.
   Ale do odprowadzania wilgoci to jest wentylacja. Musi być sprawna, niezależnie od tego, czy to dom murowany czy drewniany, czy jakikolwiek inny.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 67. Proszę bardzo. Jeśli temperatura wewnątrz ściany osiągnie punkt rosy to w tym miejscu para wodna zamieni się w ciekłą wodę, oczywiście pod warunkiem, że do tego miejsca para będzie miała dostęp. Teraz narysujmy sobie przekrój ściany uwzględniający opory termiczne zastosowanych materiałów, Przyjąć typowe założenia czyli wilgotność w pomieszczeniu 50 do 60% (zalecana wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych), temperatura wewnątrz pomieszczeń ok. 22 C, wynikająca z tego temperaturę punktu rosy ok. 12 C. Teraz przyjmujemy różne temperatury zewnętrzne i wyliczamy w którym miejscu ściany temperatura będzie osiągał punkt rosy. Jeśli punkt wyjdzie w miejscu w którym jest dostęp powietrza z wnętrza domu to mamy w tym miejscu wodę. Jeśli punkt ten występuje zawsze (przez parę miesięcy w roku) w tej samej i nasiąkliwej warstwie ściany to grzyb pewny, jeśli tylko czasami pojawia się w takiej warstwie to woda sobie odparuje bez większych konsekwencji. Jeśli punkt rosy wystąpi w materiale nieprzepuszczalnym (np. styropian, pianka PUR) to woda się nie skropli. Jak wyznaczyć punkt o temperaturze punktu rosy? Prostą metodę o wystarczającej dokładności podam w następnym komentarzu.

  Marek | | Odpowiedz
  1. Teorię to my znamy.
   Prosiłam o pokazanie, gdzie namawiamy do błędów 🙂

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 68. Dołączam się do prośby Pani Agnieszki.
  P.S. Wesołych Świąt 🙂

  gipson | | Odpowiedz
 69. Jesteście rewelacyjni jeśli chodzi o konstrukcję szkieletu, dobrze by było abyście jeszcze trochę zajrzeli do książek dotyczących fizyki w zakresie punktu rosy. Mieszacie panowie różne technologie ocieplania, każde wasze zdanie jest prawdziwe przy innych założeniach. To jest naprawdę proste, i nie rozumie dlaczego od projektantów do wykonawców wszyscy robią tak kardynalne błędy.

  Marek | | Odpowiedz
  1. Prosimy o szczegóły, gdzie są te „kardynalne błędy”.
   Pozdrawiam,
   Agnieszka Lipka

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Aby zostawić komentarz wypełnij wszystkie pola.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Inez Co. Domy Kanadyjskie. Uwaga! Wszystkie komentarze są moderowane.