Poradnik inwestora
8 lutego 2014

Jak wybrać firmę wykonawczą (wykonawcę)? cz. 1: CENA

A właściwie: jak wybrać DOBREGO wykonawcę?

Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że żadna umowa i żadne obostrzenia nie dadzą nam 100 procentowej gwarancji, że podczas budowy nie będziemy mieli kłopotów. Do wykonawcy należy mieć zaufanie, ale oczywiście ograniczone. I trzeba pamiętać o tym, że jest dużo czynników, które mają wpływ na tak wielką inwestycję.

Najważniejsze jest to, co ustalimy PRZED budową. A zatem co należy sprawdzić?

CENA czyli ile za jakie prace?

Dostajemy ofertę na budowę naszego wymarzonego domu „pod klucz”. Cena jest bardzo atrakcyjna. Co musimy sprawdzić?

  1. czy wliczone są prace ziemne?
  2. czy wliczona jest praca geodety?
  3. czy wliczona jest praca kierownika budowy?
  4. czy wliczony jest fundament?
  5. czy wykończenie obejmuje też podłogi, drzwi, ceramikę łazienkową czyli czy dom NAPRAWDĘ będzie pod klucz?
  6. czy wycena obejmuje instalacje?
  7. czy instalacje doprowadzane są do obrysu budynku czy dalej (do skrzynki energetycznej, do szamba, czy w koszt pompy ciepła wliczony jest odwiert)?
  8. czy musimy wywozić śmieci po budowie (to dość duży koszt)?
  9. czy plac budowy i dom będą posprzątane po budowie?
  10. czy musimy płacić za nocleg i wyżywienie pracowników firmy?

Firmy budowlane stosują różne sztuczki, którymi przyciągają klientów, a później klient musi radzić sobie sam. Przykłady można mnożyć:

– w umowie jest napisane „położenie terakoty w łazience” – ale nie jest dodane, że płytki, kleje, fugi, silikony czy hydroizolacje klient musi kupić sam.

– dom pod klucz często stawiany jest przez firmy budujące domy szkieletowe bez fundamentu. Czyli cena jest podana za wykończony dom, ale do tego trzeba doliczyć fundament!

– wykonawca mówi, że zbuduje „dom pod klucz”, ale kiedy klient przeczyta dokładnie zakres prac, to się okazuje, że w domu nie ma ceramiki łazienkowej. To jak korzystać z łazienek?

– wykonawca namawia na pompę ciepła i wlicza ją w cenę domu, tylko „zapomina” uprzedzić, że do tej pompy trzeba jeszcze zrobić odwiert za grube pieniądze – bo to przecież poza obrysem budynku.

– cena w umowie nie jest stała, lecz ma zostać zweryfikowana po wykonaniu prac na podstawie kosztorysu powykonawczego.

Komentarze
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Aby zostawić komentarz wypełnij wszystkie pola.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Inez Co. Domy Kanadyjskie. Uwaga! Wszystkie komentarze są moderowane.