Poradnik inwestora
8 lutego 2014

Jak wybrać firmę wykonawczą (wykonawcę)? cz. 2: JAKOŚĆ

JAKOŚĆ czyli minimum, wariant optymalny czy może wyższa półka?

Kiedy już wybierzemy oferty, które mniej więcej spełniają nasze wymagania, musimy porównać standard prac i materiałów. Jakość prac możemy obejrzeć na jakiejś budowie firmy (o tym niżej), ale jakość materiałów możemy porównać na podstawie oferty firmy.

W tym miejscu zakładamy, że wybraliśmy firmę, która buduje zgodnie z technologią, a nie eksperymentuje na naszym domu, próbując obniżyć koszty. Skupiamy się zatem tylko na porównaniu materiałowym, aby wybrać pomiędzy materiałem dobrym a lepszym.

I tak czeka nas ogromna praca przy porównywaniu szczegółów materiałowych:

  1. czy drewno będzie suszone komorowo, strugane i fazowane (takie być musi, aby nasz dom był trwały)? To zasada budowy każdego szkieletu drewnianego, ale suszenie drewna warto podkreślić za każdym razem, ponieważ to jeden z cięższych błędów na budowie i do tego taki, którego nie da się naprawić w późniejszym czasie.
  2. czy wełna, którą jest ocieplony nasz dom ma dobry współczynnik przewodzenia ciepła U? Im niższy parametr tym lepsza wełna czyli U=0,037 jest lepsze niż U=0,041.
  3. czy wełna użyta do ocieplenia naszego domu jest szklana czy kamienna? Kamienna jest droższa, ale ma lepsze parametry akustyczne. Im większa gęstość materiału tym lepiej izoluje akustycznie.
  4. czy brama garażowa jest produkcji nieznanej firmy (choć może i dobrej, ale to rzadko się zdarza) czy renomowanej, znanej od wielu lat, oferującej dobry serwis?
  5. czy producent okien to duża firma oferująca: dobry jakościowo profil, ciepłe okna (m. in. od tego będą zależały nasze rachunki za ogrzewanie) i serwis na terenie całego kraju czy lokalnie (bo może wykonawca ściąga okna z drugiego końca kraju, a producent rozpatruje reklamacje tylko w promieniu 100km)?
  6. czy drzwi wejściowe to standard z supermarketu (niestety rzadko są dobrej jakości, a drzwi przecież mają nie wpuszczać zimna do naszego kanadyjczyka) czy drzwi renomowanej firmy lub wyrabiane specjalnie na nasze zamówienie przez firmowego stolarza?
  7. czy gont bitumiczny (najczęściej używane pokrycie dachu w domach kanadyjskich) ma długą gwarancję, czy jest firmowany przez nieznanego producenta? Amerykańskie gonty bitumiczne mają gwarancję 20, 25, 30 czy 50 lat. Rzadko który polski producent udziela tak długiej gwarancji. Na pokryciu dachowym nie warto oszczędzać, bo niełatwo jest je zmienić.
Komentarze
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Aby zostawić komentarz wypełnij wszystkie pola.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Inez Co. Domy Kanadyjskie. Uwaga! Wszystkie komentarze są moderowane.