Poradnik inwestora
8 lutego 2014

Jak wybrać firmę wykonawczą (wykonawcę)? cz. 4: GWARANCJA

GWARANCJA czyli lep na klienta?

Według kodeksu cywilnego rękojmia za roboty budowlane wynosi 3 lata od dnia odebrania przedmiotu umowy czyli naszego domu. Firmy budujące domy murowane zwykle udzielają gwarancji na nie dłużej niż 3 lata. Firmy budujące domy drewniane często udzielają gwarancji na 25 czy 30 lat. Czy to prawdziwa gwarancja czy tylko lep na klienta?

1. W większości przypadków firmy udzielające 20- czy 30-letniej istnieją od pięciu, dziesięciu czy piętnastu lat. Na rynku jest mało firm, które zaczęły budować domy szkieletowe 30 lat temu. Zatem czy ktokolwiek przetestował tę super 30 letnią gwarancję?

2. Jeśli mamy gwarancję 30 lat to czy przez cały ten czas możemy bezkarnie użytkować dom? Jeśli kupujemy samochód, to aby mieć gwarancje musimy go serwisować w autoryzowanej stacji obsługi. A jak jest z domem? Czy jeśli zrobimy rozbudowę, przebudowę czy remont – czy gwarancja od producenta dalej będzie trwała? Raczej wątpliwe.

Załóżmy, że fundament budynku postawi firma X, a konstrukcję firma Y. Kto ponosi odpowiedzialność za pękanie budynku? Ciężko będzie to udowodnić.

Czy jeśli konstrukcję budynku postawi firma X, a instalacje zrobi firma Y to czy gwarancja na konstrukcję będzie obowiązywała? A jeśli firma Y nie potrafi robić instalacji w szkielecie i przetnie belki stropowe nie tam, gdzie wolno, jeśli podetnie podciągi, jeśli nawierci zbyt duże otwory to czy dalej będziemy mieć gwarancję na konstrukcję? Raczej pewne, że nie. Gwarancja zniknie po kilku miesiącach wykańczania budynku.

Czy po 20 latach ktoś będzie w stanie udowodnić, że powodem problemów jest źle wykonana konstrukcja budynku?

I ostatnia sprawa – większość firm budujących domy to prywatne firmy. Do kogo zgłosić się po naprawy gwarancyjne po śmierci właściciela? Problem wygląda na rzadko spotykany, ale dwudziestolatki nie zakładają firm budowlanych, więc jeśli do trzydziestoletniego właściciela firmy dodamy 30 lat gwarancji, to czy łatwo będzie wyegzekwować naprawę gwarancyjną od sześćdziesięcioletniego człowieka? Nie mówiąc już o właścicielach 40- czy 50 letnich?

Nie prościej jest z firmami typu sp. z o.o. Gwarancja, że taka spółka będzie istniała po 30 latach jest niestety jeszcze mniejsza niż w wypadku prywatnego człowieka. Spółka ogłasza upadłość i w praktyce jest bezkarna. Niestety prawdopodobnie minie jeszcze kilkadziesiąt lat, zanim w Polsce będziemy mogli liczyć na szybkie procesy i logiczne wyroki sądów oraz osobistą odpowiedzialność członków zarządu spółki z o. o.

Komentarze
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Aby zostawić komentarz wypełnij wszystkie pola.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Inez Co. Domy Kanadyjskie. Uwaga! Wszystkie komentarze są moderowane.