Instalacje
2 października 2011

Kominek – jak go poprawnie i bezpiecznie używać?

Kominek w domu szkieletowym
Czyli
Jak poprawnie i bezpiecznie korzystać z kominka w domu kanadyjskim?

Przede wszystkim należy palić suchym liściastym drewnem.
Jakie drewno?
– dąb
– grab
– brzoza
– wszystkie gatunki owocowe
Jak suche?
Drewno nie może mieć więcej niż 20% wilgotności, jeśli chcemy, aby dawało nam maksymalną ilość ciepła. Najlepiej korzystać ze składów drewna, w których pracownicy dysponują miernikiem wilgotności lub kupić swój (koszt ok. 400PLN).

Suche drewno to podstawa
Warto o tym pamiętać, bo może nam to oszczędzić nawet 50% kosztów drewna. Różnica pomiędzy suchym a mokrym drewnem to nawet połowa ciepła, które ono wytwarza. Jeśli zużyjemy 10m3 mokrego drewna do ogrzania domu, to suchego zużylibyśmy 5m3, a w konsekwencji – zapłacilibyśmy o połowę mniej.

Aby uzmysłowić jak bardzo to jest istotne wystarczy porównać paliwo do kominka (drewno) do paliwa do samochodu (benzyny). Benzyna o zawartości 87 oktanów nadaje się do samochodów, ale tylko niektórych. Nie sposób jej używać do dzisiejszych europejskich silników, bo jest zbyt niskooktanowa.

Do ogrzania domu o powierzchni 150m2 zużyjemy ok. 10m3 suchego drewna, o ile założymy standardową bryłę budynku oraz temperaturę 21 stopni C. Pamiętajmy, że wiele zależy od tego, jak budynek został wykonany: jak jest szczelny, jak ocieplony, ile ma okien i jakiej wielkości, czy jest domem parterowym czy z poddaszem. Te wszystkie czynniki mają wpływ na ilość zużywanego paliwa.

Kominiarz minimum raz w roku
Jeśli palimy suchym drewnem to kominiarz nie będzie miał co robić. Sadza ze spalania suchego drewna ulatuje przez komin. Jeśli palimy mokrym – osadza się w kominie i na wkładzie kominkowym.
Niezależnie od wilgotności drewna i stanu komina pamiętajmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ubezpieczeń domów od pożaru – musimy mieć udokumentowaną kontrolę kominiarza minimum raz w roku.

Czy kominek brudzi ściany i sufit?
Podczas użytkowania kominka należy pamiętać, aby raz w tygodniu odkurzyć pod nim. Przez kratki nawiewne (te na dole) do komory grzewczej razem z powietrzem zasysany jest kurz. Podczas grzania w kominku powietrze wokół wkładu ogrzewa się i ulatuje w górę. Pamiętajmy, że kominek bardzo namacalnie wykorzystuje prawo fizyki – ciepłe powietrze do góry, zimne powietrze na dół. Wędrujące do góry ciepłe powietrze zasysane w dodatku przez turbinę zabiera ze sobą drobinki kurzu. Te zaś częściowo zostają w rurach, a częściowo wylatują przez kratki lub anemostaty brudząc przy tym ścianę lub sufit.
Jeśli będziemy systematycznie czyścić komorę pod kominkiem – nigdy nie będziemy mieli brudnych ścian ani sufitów.

Z kolei ściana i sufit bezpośrednio nad kominkiem brudzi się zwykle od zbyt szybko otwieranego kominka. Otwierając drzwiczki najpierw trzeba je delikatnie uchylić, aby wyrównało się ciśnienie w komorze spalania (w kominku) i w pomieszczeniu, w którym on się znajduje. Dopiero jak ogień przestanie wirować – można całkowicie otworzyć drzwiczki kominka.

Czarna szyba w kominku
Jeśli szyba w kominku zaczyna być czarna i nie widać paleniska to znaczy, że mamy mokre drewno. Ten czarny nalot na szybie to nic innego jak mokra sadza, powstająca podczas spalania. Wystarczy mocno rozpalić suchym drewnem, a szyba sama się wyczyści. Mocno paląc wysuszymy sadzę, a ta wyleci przez komin.

Zobacz również:

Kominek w domu szkieletowym
Drewno do kominka

Komentarze
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Aby zostawić komentarz wypełnij wszystkie pola.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Inez Co. Domy Kanadyjskie. Uwaga! Wszystkie komentarze są moderowane.