Instalacje
11 stycznia 2014

Kominek z płaszczem wodnym – wady i zalety

WADY

Cena – droga instalacja

Kominek z płaszczem wodnym musi być sprzężony z instalacją grzewczą wodną, więc instalacją dość drogą w porównaniu do standardowej instalacji grzewczej elektrycznej (i najlepszej do domu szkieletowego oraz najtańszej w budowie i użytkowaniu).

Dodatkowa terma na lato

Kiedy latem nie grzejemy w kominku musimy ogrzać jednak wodę użytkową. Nawet jeśli zimą korzystamy z podgrzewania wody przy okazji grzania w kominku (dodatkowe koszty instalacji) to i tak latem musimy mieć termę elektryczną do podgrzania wody, żeby nie ogrzewać domu latem.

Brak prądu to brak ogrzewania

Woda, która opływa kominek z płaszczem wodnym musi być wypychana przez pompkę zasilaną elektrycznie. Jeśli nie ma prądu to nie ma ogrzewania, a wkład jest bardzo narażony na uszkodzenie, bo woda nie jest wypychana, a wkład wciąż ją podgrzewa. W końcu woda zaczyna wrzeć, co jest niedopuszczalne w tego rodzaju instalacji.

Można oczywiście zastosować UPS podtrzymujący zasilanie, ale jest to dodatkowy koszt i to dość duży, jeśli chcemy, by podtrzymywał nam zasilanie pompki przez kilka godzin, kiedy na przykład nie będzie nas w domu.

Duże straty energii

W ogrzewaniu wodnym najpierw grzeje się woda wokół wkładu kominkowego. Przepływa przez rury instalacji tracąc część ciepła. Potem ogrzewa grzejniki i dopiero one ogrzewają powietrze w pomieszczeniu. Sumarycznie straty są dość duże.

Bezwładność instalacji

Ze względu na większą bezwładność grzejników wodnych znacznie szybciej nagrzejemy pomieszczenie przy pomocy grzejnika elektrycznego konwektorowego, niż wodnego. Grzejniki wodne dłużej się nagrzewają i dłużej trzymają ciepło, ale bezwładność w szkielecie jest wadą.

Kiedy robi się chłodno trzeba najpierw rozpalić w kominku, potem poczekać aż pompowana woda nagrzeje grzejniki i dopiero od nich grzeją się pomieszczenia. W wypadku grzejników konwektorowych pomieszczenie można ogrzać w 15-30 minut (zależy od temperatury startowej). Przy grzejnikach wodnych ten czas wydłuża się do 30-60 minut.

Przejściowe temperatury

Przy niskich temperaturach, ale ciągle powyżej zera ogrzewanie kominkiem jest drogą formą grzania domu. Podczas rozpalania kominka zużywamy dużo opału, czego wymaga rozgrzanie pieca. Podczas niskich, ale plusowych temperatur szkielet nagrzewa się błyskawicznie, więc bardzo szybko nie ma już potrzeby grzać, ale wkład zanim wystygnie wciąż oddaje ciepło. W domu zwykle robi się wtedy zbyt ciepło.

Brudna szyba w kominku

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym nigdy nie jest wystarczająco gorący. Wystarczająco, czyli tak, aby sadza była bardzo sucha i cała ulatywała przez komin. Ponieważ woda wokół kominka nie może zostać zagotowana to pompka cały czas tłoczy ją do rur. Woda nie uzyskuje wysokiej temperatury, przez co automatycznie chłodzi wkład kominkowy. Sadza wytwarzana podczas palenia w kominku jest zbyt wilgotna, aby uciec przez komin, więc osadza się na ścianach wkładu kominkowego oraz szybie. Co kilka dni trzeba czyścić cały wkład kominkowy, a szybę mamy wciąż brudną. Gdyby wkład został rozgrzany do wysokich temperatur (na co nie pozwala mu okalająca go woda) to sadza wyschłaby na tyle, że uleciałaby przez komin, a szyba i wkład byłyby czyste. Oczywiście jeśli palilibyśmy suchym drewnem.

Brak regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach

Ponieważ kominek z płaszczem wodnym jest ogrzewaniem centralnym to nie ma możliwości dokładnego sterowania temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach. Częściowo można ją regulować przy pomocy termostatów, ale wymaga to ingerencji człowieka, co jest utrudnieniem zwłaszcza nocą.

ZALETY

Nie znamy zalet kominka z płaszczem wodnym, więc prosimy o sugestie.

Alternatywą dla kominka z płaszczem wodnym jest nadmuchowe ogrzewanie kominkowe, o czym piszemy na:

http://www.domykanadyjskie.com/2012/02/11/kominek-w-domu-szkieletowym/

http://www.domykanadyjskie.com/2011/10/02/kominek-%E2%80%93-jak-go-poprawnie-i-bezpiecznie-uzywac/

Komentarze
 1. witam właśnie zainstalowałem kominek z płaszczem i tylko tym ogrzewam mieszkanie czy mogę palić w nim latem zamykając grzejniki?

  1. Proszę o to zapytać swojego hydraulika. Nie wiemy, jak jest zrobiona instalacja, więc nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie.

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
 2. a i jeszcze jedno w obiegu jest tak malo wody, ze grzejniki juz po 20min po rozpaleniu sa gorace, tj okolo 70stopni.

  mateusz | | Odpowiedz
 3. ale piszecie tu nieprawdę. mam kominek z plaszczem wodnym z ktorego jestem bardzo zadowolony. w domu nie mam gazu, oplaty obonamentowe, przejsciowe itp itd odpadaja. w zimie mam duzo mniejsze rachunki za prad niz w lato kiedy to grzeje wode biezaca pradem a nie kominkiem. mam dodatkowe ogrzewanie na prad, ale przez ostatnie 12 lat bylo ono wlaczone 3 razy. dom jest ocieplony i na okraglo mamy 20/22 stopnie w srodku. drewno ktore uzywamy jest wysezonowane i z takiego, cieplo uzyskac jest bardzo latwo i szybko. piszecie o dodatkowych kosztach np bojlera na bierzaca wode…. z kazda instalacja wiaza sie jakies koszta dodatkowe.

  mateusz | | Odpowiedz
  1. Piszemy tu o własnych przemyśleniach i oraz o doświadczeniach osób, które użytkują taki kominek i z którymi rozmawialiśmy.
   Nie piszemy, że nikt nie ma takich kominków 🙂 Jeśli jest Pan zadowolony ze swojego ogrzewania to super. My natomiast uważamy, że ma ono same minusy i podajemy argumenty, które nas do tego przekonały.
   Ciepłych zim życzymy 🙂

   DomyKanadyjskie.com | | Odpowiedz
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Aby zostawić komentarz wypełnij wszystkie pola.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Inez Co. Domy Kanadyjskie. Uwaga! Wszystkie komentarze są moderowane.